Gvatemala hukumati favqulodda vaziyatlar agentligi CONRED seshanba kuni Fuego vulqoni yaqinidagi bir nechta shaharchalar uchun evakuatsiya buyrug'ini e'lon qildi. Vulqon otilishi natijasida lava, gaz va kul ustuni osmonga to'rt kilometr (2.5 milya) balandlikka ko'tarildi.
Mamlakatning milliy tabiiy ofatlarga qarshi kurash tizimi tomonidan berilgan ma'lumotlarga ko'ra, vulqon poytaxt Gvatemala Sitidan taxminan 40 kilometr (25 milya) janubi-g'arbda joylashgan. CONRED to'rt darajali sariq ogohlantirishdan keyingi ikkinchi eng yuqori daraja bo'lgan to'q sariq ogohlantirishni e'lon qildi va aholini vulqon yo'lidan tashqaridagi favqulodda boshpanalarga ko'chib o'tishga chaqirdi.
Hududdagi maktablar yopilgan, ba'zi korxonalar vaqtincha o'z faoliyatini to'xtatgan. Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, kul bulutlari vulqondan g'arbga qarab 60 kilometr (37 milya) masofaga tarqalgan va bu hududdagi havo qatnovini jiddiy ravishda buzishi mumkin.
Gvatemala seysmologiya va vulqonologiya instituti vulqon o'zining "eng kuchli fazasini" boshdan kechirayotganini ta'kidlab, odamlarni vulqon atrofidagi 10 kilometr (6.2 milya) radiusda juda ehtiyot bo'lishga chaqirdi. Mahalliy OAV xabar berishicha, tomoshabinlar xavfsizlik taqiqiga qaramay, yaqin atrofdagi Akatenango vulqoniga chiqib, otilish videosini ijtimoiy tarmoqlarda baham ko'rishda davom etmoqda.
Fuego vulqoni deyarli 3800 metr (12,500 fut) balandlikda bo'lib, Tinch okeanining olov halqasida joylashgan. Bu Markaziy Amerikadagi eng faol vulqonlardan biri bo'lib, 2018-yilda kuchli otilish natijasida 200 ga yaqin odam halok bo'lgan edi.

Агентство по управлению рисками и чрезвычайным ситуациям Гватемалы CONRED во вторник выпустило уведомления об эвакуации для нескольких городов вблизи активного вулкана Фуэго, который выбрасывает столбы лавы, газа и пепла на высоту около четырех километров (2,5 мили).
Вулкан расположен примерно в 40 километрах (25 милях) к юго-западу от города Гватемала. CONRED объявил оранжевый уровень опасности — второй по величине после красного — и призвал жителей переместиться в укрытия вне зоны поражения. Школы в районе закрыты, некоторые предприятия временно приостановили работу.
По данным агентства, облака пепла распространились на расстояние до 60 километров (37 миль) к западу от вулкана и могут существенно нарушить авиасообщение в регионе. Институт сейсмологии и вулканологии Гватемалы подчеркнул, что вулкан переживает «самую интенсивную фазу», и призвал людей соблюдать крайнюю осторожность в радиусе 10 километров (6,2 мили).
Местные СМИ сообщают, что зеваки, несмотря на запрет, продолжают подниматься на соседний вулкан Акатенанго, чтобы снять извержение на видео для публикации в социальных сетях. Вулкан Фуэго, высотой почти 3800 метров (12 500 футов), расположен на Тихоокеанском огненном кольце и является одним из самых активных вулканов Центральной Америки. В 2018 году его мощное извержение унесло жизни около 200 человек.