FIFA prezidenti Gianni Infantino musobaqalarning bir qismini xususiy investorlarga sotish bo'yicha bahsli rejalaridagi "xatolari" uchun uzr so'radi, biroq Marokashdagi yig'ilishda yuqori martabali rahbarlar tomonidan qo'llab-quvvatlangani sababli o'z lavozimida qolmoqda.
Infantino chorshanba kuni Rabotdagi FIFAning Afrika ofisida boshqaruv kengashi a'zolarini yig'di va to'rt soatlik yig'ilishdan so'ng qo'llab-quvvatlash bayonoti e'lon qilindi. Bu uning bekor qilingan takliflariga nisbatan kuchayib borayotgan tanqidlar fonida sodir bo'ldi.
Yevropa futbol assotsiatsiyasi (UEFA) dam olish kunlari Infantinoga bo'lgan ishonchni yo'qotganini aytib, FIFA Forward Enterprise (FFE) taklifini "sifatsiz, yopiq va shaffof bo'lmagan kelishuv" deb atadi. Tanqidlar FIFA ichidan ham keldi, jumladan bosh kotib Mattias Grafstrom ham chorshanba kungi yig'ilishda ishtirok etdi.
Yig'ilishdan so'ng Grafstrom va boshqaruv kengashi Infantinoni prezident sifatida "to'liq qo'llab-quvvatlashlarini" tasdiqladi. Infantino va Grafstrom FIFA vitse-prezidentlari, kengashi va 211 a'zo assotsiatsiyaga imzolangan maktub yo'llab, "chin dildan uzr so'ragan" va "bunday xatolar takrorlanmasligiga" va'da bergan.
Infantino barcha assotsiatsiyalarga 40 million dollar taklif qilgan edi, agar ular erkaklar va ayollar jahon chempionatlari kabi turnirlarga xususiy investitsiyalarni qo'llab-quvvatlasa. FIFA yig'ilishda FFE bo'yicha "xatolar tan olingani"ni, ammo "hamma narsa FIFA me'yoriy-huquqiy bazasiga to'liq muvofiq amalga oshirilgani"ni aytdi.
Biroq, bu qo'llab-quvvatlash Infantinoning 10 yillik faoliyatidagi eng katta janjallardan biriga chiziq tortishga urinish bo'ldi. Kanada Bosh vaziri Mark Carney, sobiq futbolchi Luis Figo va boshqalar Infantinoni keskin tanqid qilishdi. Figo "Infantino o'zi ko'tarishga va'da bergan lavozimni pastga tushirdi" dedi.
Infantino 2027-yil mart oyida Marokashda bo'lib o'tadigan FIFA Kongressida to'rtinchi muddatga qayta saylanish uchun kurashishni rejalashtirmoqda. Raqiblar 18-noyabrgacha o'z nomzodlarini qo'yishlari mumkin. UEFA esa Infantinoga qarshi kurashishda davom etmoqda, biroq uning hokimiyatini ag'darish uchun global qo'llab-quvvatlash kerak.

Джанни Инфантино извинился за «ошибки», допущенные в скандальных планах по продаже долей в соревнованиях частным инвесторам, но останется президентом ФИФА после того, как получил поддержку высокопоставленных руководителей на встрече в Марокко.
Инфантино созвал членов совета директоров в офис ФИФА в Африке в Рабате в среду на фоне растущей критики его сорванных предложений. Через четыре часа после окончания встречи было опубликовано заявление о поддержке.
Европейский руководящий орган футбола УЕФА в выходные заявил, что потерял доверие к Инфантино, назвав предложение FIFA Forward Enterprise (FFE) «некачественной, закулисной и непрозрачной сделкой». Критика прозвучала и изнутри ФИФА, включая генерального секретаря Маттиаса Графстрома, присутствовавшего на встрече.
После встречи Графстром и совет директоров «подтвердили свою полную поддержку» Инфантино как президента. Инфантино и Графстром также отправили подписанное письмо вице-президентам, совету и 211 ассоциациям-членам, в котором они «искренне извиняются» за свои ошибки и «обязуются, что они не повторятся».
Инфантино предлагал всем ассоциациям по 40 миллионов долларов, если они поддержат предложение о частных инвестициях в турниры, включая чемпионаты мира среди мужчин и женщин, через новую дочернюю компанию FFE. ФИФА заявила, что на встрече «ошибки» в отношении FFE были «признаны», но «все было сделано в полном соответствии с нормативной базой ФИФА».
Однако эта поддержка последовала за очередной резкой критикой. Премьер-министр Канады Марк Карни, бывший игрок Луиш Фигу и другие призвали Инфантино уйти в отставку. Фигу сказал: «Инфантино унизил должность, которую обещал возвысить. Слишком поздно спасать его достоинство, но не слишком поздно спасать футбол».
Инфантино, которому 56 лет, намерен бороться за переизбрание на четвертый срок. Соперники могут выдвинуть свои кандидатуры до 18 ноября, выборы пройдут на конгрессе ФИФА в Марокко в марте 2027 года. УЕФА продолжает борьбу, но для свержения Инфантино ему нужна глобальная поддержка.