️ Argentinalik futbol afsonasi Diego Maradonaning massajchisi Nikolas Taffarel sudda bergan ko‘rsatmasida afsonaviy futbolchining so‘nggi kunlarida to‘shakda yotgani, shish va o‘limga bo‘ysungan holatda ekanini aytdi. U 2020-yil noyabrida vafot etgan Maradonaning o‘limi bilan bog‘liq ehtimoliy beparvolik bo‘yicha sudlanayotgan yetti nafar tibbiyot xodimlaridan biriga qarshi ko‘rsatma berdi.
️ Taffarel payshanba kuni bergan ko‘rsatmada Maradona “to‘shakdan chiqmasdi, ovqat yemay, yuvinmay, shaxsiy gigienasiga e’tibor bermasdi”, deb aytdi. U o‘sha paytda Maradonaning tibbiy guruhiga har kuni tashrif buyurishlari kerakligi haqida ogohlantirganini, ammo hech qanday chora ko‘rilmaganini ta’kidladi.
️ “Men uning ahvolida kuzatgan muammolarni xabar qildim, lekin aniq harakat yoki tezkor yechim ko‘rmadim”, dedi massajchi ko‘z yoshlari bilan. U Maradonaning “shishgan, oyoqlari kerkib ketgan” holatda ekanini aytib, shifokorlar “bu alomatlar o‘tib ketadi” deb tinchlantirishganini, ammo bu alomatlar o‘tmaganini qo‘shimcha qildi.
️ Maradona vafotidan bir kun oldin, 23-noyabrda Taffarel uni mate ichishga chaqirgan, ammo Maradona “men hech narsa istamayman, Taffita, tamom” deb javob bergan. “Ya esta” iborasi “hammasi joyida” yoki “hammasi tugadi” degan ma’nolarni anglatishi mumkin, dedi massajchi.
️ Maradona 24-noyabr kuni yolg‘iz to‘shakda yurak yetishmovchiligi va o‘pka shishi tufayli 60 yoshida vafot etdi. Bu jarrohlik amaliyotidan ikki hafta o‘tib sodir bo‘ldi. Sudlanuvchilar, jumladan, shifokorlar va hamshiralar, ayblovni rad etib, ularning roli cheklangan va o‘lim sabablari bilan bevosita bog‘liq emas deb da’vo qilmoqda. Sud jarayoni shu oydan keyin ham davom etishi mumkin.

️ Массажист Диего Марадоны Николас Таффарель дал показания в суде по делу о смерти аргентинской футбольной легенды в 2020 году. Он заявил, что в последние дни Марадона был прикован к постели, страдал от отеков и казался смирившимся со своей участью.
️ В четверг Таффарель показал, что Марадона «не вставал с постели, не хотел есть, мыться или следить за личной гигиеной». Он утверждал, что предупреждал медицинскую команду о необходимости ежедневных визитов, но его слова не были услышаны.
️ «Я сообщал о проблемах, которые наблюдал, но не видел конкретных действий или быстрого решения», — добавил массажист, едва сдерживая слезы. Он описал Марадону как «опухшего, с распухшими ногами», а врачи, по его словам, уверяли, что симптомы пройдут, но этого не произошло.
️ За день до смерти, 23 ноября, Таффарель безуспешно пытался уговорить Марадону выпить мате. «Он сказал: „Я ничего не хочу, Таффита, всё“. Я спросил: „Что значит всё?“ Он ответил: „Ничего, всё“», — вспоминает массажист, отмечая двусмысленность фразы «ya esta».
️ Марадона умер на следующий день в одиночестве в постели в возрасте 60 лет от сердечной недостаточности и отека легких, через две недели после операции. Семь медицинских работников, обвиняемых в халатности, отрицают свою вину, ссылаясь на ограниченную роль. Судебный процесс может продлиться после этого месяца.