Shanba kuni Tayfun Dolphin Yaponiyaning janubiy hududlarini kuchli yomg‘ir va shamol bilan qamrab oldi, natijada bir qancha odamlar jarohatlandi va elektr ta’minoti uzildi. Okinava va Kagoshima prefekturasidagi Amami oroli eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar sifatida qayd etilmoqda.
Bo‘ron Xitoy tomon harakatlanmoqda va yakshanba kechqurunidan dushanba ertalabgacha mamlakatning sharqiy va janubiy qirg‘oqlariga yetib borishi kutilmoqda. Xitoy rasmiylari bo‘ron oldidan portlar va parom qatnovlarini to‘xtatdi, Zhejiang provinsiyasi qirg‘oq bo‘yidagi tayfun ogohlantirishini eng yuqori darajaga ko‘tardi.
Xitoy Milliy Meteorologiya Markazi ma’lumotlariga ko‘ra, Tayfun Dolphin Zhejiang provinsiyasidagi Zhoushan shahri va Fujian provinsiyasidagi Fuding shahri o‘rtasida quruqlikka chiqishi mumkin. Zhejiangda port operatsiyalari to‘xtatilib, 162 yo‘lovchi parom qatnovi bekor qilindi.
Sharqiy Xitoy, jumladan Shanxayning ba’zi hududlari, 12-avgustgacha kuchli yomg‘ir va shamol ta’sirida bo‘lishi kutilmoqda. Sinoptiklar Zhejiangning sharqiy qismida 600 millimetrdan (23.6 dyuym) ortiq yog‘ingarchilik bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Ningbo Lishe xalqaro aeroporti shanba kuni soat 23:30 dan (GMT 15:30) boshlab o‘z faoliyatini to‘xtatib, yakshanba kuni barcha reyslarni bekor qilishini e’lon qildi. Tayvanda esa 63 ta xalqaro reys bekor qilindi, shimolda hafta oxirida kuchli yomg‘ir kutilmoqda.
Tayfun fonida Xitoy Tayvan bo‘g‘ozidan o‘tuvchi kemalarga o‘zining trafik nazorat ko‘rsatmalariga bo‘ysunishni buyurdi, bu esa Tayvan bilan yangi siyosiy keskinlikni keltirib chiqardi. Tayvan hukumati Pekinning bu talabini “kulgili” deb atadi va Xitoyning xalqaro suvlarga kirishni cheklashga haqqi yo‘qligini ta’kidladi.
Tayvan Materik ishlari bo‘yicha kengashi bayonotida: “Xitoy Kommunistik partiyasi tegishli idoralarining asossiz va qo‘pol bayonoti xalqaro tartib va me’yorlarga beparvolik, hurmatsizlik va oyoq osti qilishni aks ettiradi. Bu mutlaqo kulgili!” dedi. Xitoy Tayvanni o‘zining ajralgan hududi deb hisoblaydi va strategik bo‘g‘ozga da’vo qiladi, bu pozitsiyani Tayvan va Vashington rad etadi.

В субботу тайфун «Дельфин» обрушился на южные регионы Японии, вызвав травмы и отключения электроэнергии. Окинава и остров Амами в префектуре Кагосима оказались в зоне наибольшего удара стихии.
Шторм продолжает движение в сторону Китая, где, как ожидается, выйдет на сушу на восточном и южном побережье в период с позднего воскресенья до раннего понедельника. Китайские власти закрыли порты и приостановили паромное сообщение в ожидании стихии.
По данным Национального метеорологического центра Китая, тайфун «Дельфин», вероятно, выйдет на сушу между городом Чжоушань в провинции Чжэцзян и городом Фудин в провинции Фуцзянь. В Чжэцзяне объявлен наивысший уровень прибрежного тайфунного предупреждения, остановлена работа портов и приостановлено 162 пассажирских паромных маршрута.
Ожидается, что шторм принесет дожди и сильный ветер в восточный Китай, включая части Шанхая, до 12 августа. Синоптики прогнозируют, что в некоторых районах восточного Чжэцзяна может выпасть более 600 мм (23,6 дюйма) осадков.
Международный аэропорт Нинбо Лише в Чжэцзяне объявил о прекращении работы с 23:30 субботы (15:30 по Гринвичу) и отмене всех рейсов в воскресенье. На Тайване отменены 63 международных рейса, на севере острова в выходные ожидаются сильные дожди.
На фоне тайфуна Пекин распорядился, чтобы суда, проходящие через Тайваньский пролив, соблюдали его инструкции по управлению движением, что вызвало новую политическую напряженность с Тайванем. Тайбэй назвал эти требования «смехотворными», заявив, что Пекин не имеет права ограничивать доступ к международным водам.
Совет по делам материка Тайваня в заявлении в пятницу вечером отметил: «Необоснованное и грубое заявление соответствующих отделов Коммунистической партии Китая отражает невежество, пренебрежение и попрание международного порядка и норм. Это совершенно смехотворно!» Китай считает демократически управляемый остров своей отколовшейся территорией и также претендует на стратегический пролив, что отвергается и Тайбэем, и Вашингтоном.