10-avgust kuni Tatariston Respublikasining Nijnekamsk shahridagi sanoat va fuqarolik obyektlariga uchuvchisiz uchish apparatlari (UUA) yordamida keng ko‘lamli hujum amalga oshirildi. Ushbu hujum oqibatida, Qozon shahridagi O‘zbekiston Bosh konsulxonasi xabariga ko‘ra, O‘zbekistonning 7 nafar fuqarosi halok bo‘ldi.
Tatariston huquqni muhofaza qiluvchi organlari ma’lumotiga ko‘ra, hujumda jami 13 kishi hayotdan ko‘z yumgan, 39 nafari turli darajada jarohat olgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, tibbiy yordam so‘rab 75 nafar fuqaro murojaat qilgan, ulardan 21 nafari shifoxonaga yotqizilgan. Keyinchalik rasmiylar jarohatlanganlar soni 48 nafarga yetganini ma’lum qilgan.
O‘zbekiston Bosh konsulxonasi halok bo‘lgan fuqarolarning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildirgan. Konsulxona matbuot xizmati tomonidan bildirilishicha, holat to‘liq nazoratga olingan bo‘lib, hodisaga aniqlik kiritish maqsadida mahalliy vakolatli idoralar va tergov organlari bilan zarur aloqalar o‘rnatilgan.
Vafot etgan fuqarolarning jasadlarini sud-tibbiy ekspertiza va barcha zarur rasmiy jarayonlar yakunlanganidan so‘ng vatanga qaytarish bo‘yicha tegishli ishlar amalga oshirilishi qo‘shimcha qilingan. Bu jarayon konsulxona tomonidan doimiy monitoring qilinmoqda.
Tatariston rasmiylari 10-avgust kuni ertalab Nijnekamskdagi ishlab chiqarish va fuqarolik obyektlariga dronlar hujum qilganini tasdiqlagan. Hujum oqibatida Tataristonda 10-avgust motam kuni deb e’lon qilingan. Rossiya tergov organlari terrorchilik akti moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atgan.
Rossiya rasmiylari hujum Ukraina qurolli tuzilmalari tomonidan sodir etilganini da’vo qilmoqda. 10-avgustga o‘tar kechasi Nijnekamsk aeroportida parvozlarga vaqtincha cheklovlar joriy etilgan, keyinroq Rosaviatsiya ularni bekor qilgan.
Nijnekamskda ikkita yirik neftni qayta ishlash korxonasi — “Tatneft”ga tegishli TANEKO majmuasi va “TAIF-NK” joylashgan. “Vot Tak” nashri ma’lumotlariga ko‘ra, avvalroq TANEKO to‘rt marta, “TAIF-NK” esa bir marta ukrain dronlari hujumiga uchragan. Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtabi ukrain dronlari Nijnekamskdagi “Taneko” NQIKga zarba berganini va u yerda yong‘in sodir bo‘lganini ma’lum qilgan.

10 августа в городе Нижнекамск Республики Татарстан был совершен массированный удар беспилотными летательными аппаратами по ряду промышленных и гражданских объектов. По данным Генерального консульства Узбекистана в Казани, в результате инцидента погибли 7 граждан Узбекистана.
По информации правоохранительных органов Татарстана, всего в результате атаки погибли 13 человек, 39 получили ранения различной степени тяжести. Первоначально сообщалось о 75 обратившихся за медицинской помощью, из которых 21 был госпитализирован. Позже официальные лица уточнили, что число пострадавших достигло 48.
Генеральное консульство выразило соболезнования семьям и близким погибших. В сообщении дипмиссии отмечается, что ситуация взята под контроль, и для выяснения обстоятельств установлены необходимые контакты с местными уполномоченными органами и следственными структурами.
Также сообщается, что после завершения судебно-медицинской экспертизы и всех необходимых формальностей будут организованы работы по репатриации тел погибших на родину. Консульство продолжает мониторинг ситуации.
Утром 10 августа официальные лица Татарстана подтвердили факт атаки дронов на производственные и гражданские объекты в Нижнекамске. В связи с трагедией 10 августа было объявлено днем траура в Татарстане. Следственные органы России возбудили уголовное дело по статье о террористическом акте.
Российские официальные лица утверждают, что атака была совершена украинскими вооруженными формированиями. В ночь на 10 августа в аэропорту Нижнекамска временно вводились ограничения на полеты, которые позже были сняты Росавиацией.
В Нижнекамске расположены два крупных нефтеперерабатывающих предприятия — комплекс ТАНЕКО, принадлежащий «Татнефти», и «ТАИФ-НК». По данным издания «Вот Так», ранее ТАНЕКО подвергался атакам украинских дронов четыре раза, а «ТАИФ-НК» — один раз. Позже Генеральный штаб Вооруженных сил Украины сообщил, что украинские дроны нанесли удар по НПЗ «Танеко» в Нижнекамске, вызвав пожар.