Sudan armiyasi rahbari Abdel Fattah al-Burhan siyosiy va fuqarolik guruhlari hamda arboblari bilan kutilmagan maslahatlashuvlar o‘tkazdi. Manbalarga ko‘ra, tomonlar Sudan muloqot konferensiyasini o‘tkazish uchun shart-sharoit yaratish bo‘yicha kelishuvga erishgan.
Maslahatlashuvlarda muxolifat yetakchilariga nisbatan o‘lim jazosi bilan bog‘liq ayblovlarni bekor qilish va konferensiyaga tayyorgarlik qo‘mitasini tuzish takliflari ko‘rib chiqilgan. Siyosiy manbalar, bu jarayon asosiy siyosiy kuchlarni qamrab oladigan keng qamrovli Sudan konferensiyasini o‘tkazish zarurligiga qaratilganini ta’kidlamoqda.
Sudan Qurolli Kuchlari 2023-yil aprel oyidan beri Rapid Support Forces (RSF) bilan urush olib bormoqda. Maslahatlashuvlar ishtirokchilari, asosan, muxoliflarga qarshi media kampaniyalarini to‘xtatish va o‘lim jazosi bilan bog‘liq ayblovlarni to‘xtatib turish kabi amaliy qadamlarni qo‘llab-quvvatlagan.
Ayblovlar, asosan, sobiq Bosh vazir Abdalla Hamdok boshchiligidagi Somoud alyansiga tegishli. Ularga nisbatan urush jinoyatlari, davlatga qarshi urushga undash va konstitutsiyani buzish kabi ayblovlar qo‘yilgan. Somoud esa RSFni qo‘llab-quvvatlaganlikda ayblanib, buni rad etgan.
Maslahatlashuvlar ishtirokchilari mustaqil va tan olingan shaxslardan iborat tayyorgarlik qo‘mitasini tuzishga kelishgan. Qo‘mita konferensiya ishtirokchilari, kun tartibi, joyi va sanasini belgilashi, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy tomonlarni kuzatuvchi sifatida taklif qilishi kerak.
Demokratik Ittifoq partiyasi maslahatchisi Hatem al-Sirning so‘zlariga ko‘ra, Xartumda mintaqaviy kuchlar ko‘magida intensiv siyosiy faollik va muloqotga tayyorgarlik davom etmoqda. Al-Burhan siyosiy bloklar, an’anaviy boshqaruv rahbarlari, so‘fiy ordenlari, akademiklar va boshqa arboblar bilan uchrashuvlar o‘tkazgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Afrika Ittifoqi, Yevropa Ittifoqi, IGAD va Arab Ligasidan iborat “Beshlik” guruhi ham Sudan siyosiy jarayonini ilgari surishga harakat qilmoqda, biroq hozircha muvaffaqiyatga erisha olmagan. Oxirgi muzokaralar Efiopiyaning Addis-Abeba shahrida bo‘lib o‘tgan va tomonlar o‘rtasidagi kelishmovchiliklarni bartaraf eta olmagan.
Somoud alyansi yetakchilaridan biri Babiker Faisal “Beshlik”ni neytral emaslikda aybladi va ular siyosiy jarayonni Sudan nazoratidan chiqarib yuborganini ta’kidladi. U, shuningdek, armiya rahbariyati harbiy yutuqlardan foydalanib, “kosmetik siyosiy jarayon” boshlashga urinayotganini aytdi.
“Beshlik” juma kuni chiqargan bayonotida Sudan siyosiy jarayonini qo‘llab-quvvatlashda davom etishini, fuqarolik kuchlari bilan yangi maslahatlashuvlar o‘tkazishini va Sudan boshchiligidagi siyosiy kelishuvga erishishga intilishini bildirdi. Ular Sudan suvereniteti, birligi va hududiy yaxlitligini hurmat qilishlarini ta’kidladi.
Shu bilan birga, sobiq prezident Umar al-Bashir davrida hukmronlik qilgan Milliy Kongress partiyasi (NCP) yetakchilari al-Burhanning ularni siyosiy jarayondan chetlashtirish qarorini tanqid qildi. NCP yetakchisi Hamid Mumtaz bu qarorni “halokatli xato” deb atadi va RSFni NCP bilan tenglashtirishni asossiz deb hisoblaydi.
Mumtaz, shuningdek, NCPni chetlashtirish Iroqdagi Ba’as partiyasining taqiqlanishiga o‘xshash oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ogohlantirdi. U har qanday qisman yoki bir tomonlama siyosiy muloqot muvaffaqiyatsizlikka uchraydi va barqaror Sudanga olib kelmaydi, deb hisoblaydi.

Глава армии Судана Абдель Фаттах аль-Бурхан провел незапланированные консультации с политическими и гражданскими группами и деятелями, в результате которых были согласованы шаги по созданию условий для суданской диалоговой конференции, сообщили осведомленные источники Al Jazeera.
Консультации включают предложения о снятии обвинений, караемых смертной казнью, с лидеров оппозиции и формировании подготовительного комитета для предлагаемой конференции. Политические источники, пожелавшие остаться анонимными, заявили, что консультации были сосредоточены на необходимости проведения всеобъемлющей суданской конференции с участием ключевых политических игроков.
Суданские вооруженные силы (СВС) воюют с военизированными Силами быстрой поддержки (СБП) с апреля 2023 года. Участники консультаций в основном согласились с необходимостью практических шагов для создания климата, способствующего диалогу, включая прекращение медиакампаний против политических оппонентов.
По данным источников, большинство участников согласились на практические шаги, включая прекращение негативных медиакампаний и приостановку уголовных обвинений, караемых смертной казнью, против десятков противников возглавляемого армией Переходного суверенного совета – в первую очередь членов альянса «Сомуд» под руководством бывшего премьер-министра Абдаллы Хамдока.
Обвинения против Хамдока и других политических деятелей, связанных с «Сомудом», включают военные преступления, подстрекательство к войне против государства и подрыв конституции. «Сомуд» обвиняли в поддержке СБП, но он всегда отрицал эти утверждения.
Участники консультаций согласились на необходимость выбора подготовительного комитета для диалоговой конференции, состоящего из независимых, широко признанных фигур с профильным опытом. Комитет должен определить участников, повестку дня, место и дату конференции, а также пригласить международных и региональных наблюдателей.
Советник главы Демократической юнионистской партии Хатем аль-Сир заявил, что в Хартуме наблюдается интенсивная политическая активность и продолжающиеся консультации по подготовке к внутрисуданскому диалогу при поддержке региональных сил. Аль-Бурхан провел встречи с лидерами политических блоков, вождями местной администрации, лидерами суфийских орденов, академиками и представителями комитетов сопротивления.
«Пятерка» – в составе ООН, Африканского союза, Европейского союза, IGAD и Лиги арабских государств – также пытается добиться соглашения между конкурирующими политическими блоками Судана о структуре предлагаемого национального диалога, но пока безуспешно. Последний раунд переговоров в Аддис-Абебе, начавшийся 29 июля, не смог преодолеть разногласия.
Лидер альянса «Сомуд» Бабикер Фейсал обвинил «Пятерку» в отступлении от ранее достигнутых договоренностей и заявил, что она «больше не является нейтральным зонтиком» для спонсирования диалога. Он также обвинил армейское руководство Судана в попытке использовать военные события для запуска «косметического политического процесса» с целью укрепления легитимности своей власти.
В заявлении, опубликованном в пятницу, «Пятерка» заявила, что продолжит усилия по продвижению политического процесса в Судане через новые консультации с гражданскими силами и заинтересованными сторонами. Группа подтвердила уважение суверенитета, единства и территориальной целостности Судана и отвергла параллельные структуры управления.
Отдельно ведущие деятели Национального конгресса (НКП), правившего при Омаре аль-Башире, раскритиковали заявление аль-Бурхана о том, что их партия не будет участвовать в политическом процессе. Бывший министр Хамид Мумтаз назвал приравнивание НКП к силам, связанным с СБП, «катастрофической ошибкой». Он предупредил, что исключение НКП может привести к катастрофическим последствиям, как запрет партии Баас в Ираке.