Germaniyada yozgi jazirama nafaqat Reyn daryosidagi suv sathining xavfli darajada pasayishiga, balki bir qator hududlarda o'rmon yong'inlarining kelib chiqishiga ham sabab bo'lmoqda. DW muxbirlari 8-avgust seshanba kuni Germaniyada ro'y berayotgan voqealarni yoritmoqda.
Shimoliy Saksoniya shtatidagi avtomagistral tutun tufayli ko'rinish xavfli darajada pasaygani sababli 12 soatdan ko'proq vaqt davomida yopilganidan keyin qayta ochildi. Politsiya A7 avtomagistralini Göttingen va Kassel o'rtasida dushanba kuni tushdan keyin Hannoversch Münden yaqinidagi yong'in tutuni yo'lni qamrab olgani sababli yopgan edi.
Politsiya vakilining aytishicha, avtomagistralning bir qismida tozalash ishlari seshanba kuni erta tonggacha davom etgan, biroq hozirda ikkala yo'nalish ham foydalanishga yaroqli. Ayni paytda Reyn daryosidagi suv sathining pastligi tufayli yuk tashish hajmining qisqarishi kompaniyalarni ishlab chiqarishni qisqartirishga majbur qilishi kutilmoqda.
Germaniya Iqtisodiyot Instituti (IW) transport eksperti Tomas Pulsning so'zlariga ko'ra, "Kaub janubidagi transport yo'nalishlari butunlay uzilish xavfi ostida turibdi, bu Reyn daryosining ikki qismga bo'linishini anglatadi". Uning qo'shimcha qilishicha, "na avtomobil, na temir yo'l transporti kerakli yuklarni yetkaza olmagani uchun, asosiy sanoat tarmoqlarining ishlab chiqarishni qisqartirish ehtimoli katta".
Kimyo kompaniyasi Covestro vakili ham bu bahoni tasdiqlab, Reyn daryosidagi yuk tashishdagi uzilishlar tufayli yetkazib berishdagi kamchiliklar ishlab chiqarishga allaqachon ta'sir ko'rsatayotganini aytdi. Uning qayd etishicha, yakshanba kunlari yuk mashinalariga avtomagistraldan foydalanish taqiqining bekor qilinishi faqat vaqtinchalik yordam beradi.
"Reyn orqali kemada tashiladigan yuklarni avtomobil transportida qoplash deyarli mumkin emas, chunki 1500 tonna yuk ko'tara oladigan yuk kemasi taxminan 60 ta yuk mashinasiga teng", dedi u. "Shuning uchun kema transportini butunlay avtomobil yo'llariga o'tkazib bo'lmaydi". Germaniyada uzoq vaqt davomida yomg'ir yog'maganligi sababli Reyn daryosidagi suv sathining rekord darajada pastligi kemalarning odatdagi yukining atigi beshdan bir qismini tashishiga olib kelmoqda.
DW Bonn shahridagi Reyn bo'yidagi yangiliklar xonasidan salom yo'llaydi. Yana bir asosiy mavzu - gibrid urush shakllarining milliy xavfsizlikka tahdidi bo'lib, so'nggi paytlarda nozik ob'ektlarda uchuvchisiz uchish apparatlari bilan bog'liq hodisalar kuzatilmoqda. Hukumat razvedka idoralariga ushbu tahdidga qarshi kurashish uchun yangi vakolatlar berishni rejalashtirmoqda, biroq ba'zilar buni fuqarolik erkinliklariga xavf deb hisoblamoqda.
Shuningdek, biz koronavirus pandemiyasi davrida kamayganidan keyin bolalar ishtirokidagi yo'l-transport hodisalari yana ko'payayotgani haqidagi statistik ma'lumotlarni ham ko'rib chiqamiz.

Летняя жара в Германии вызывает не только опасное падение уровня воды в ключевых речных артериях страны, но и способствует возникновению лесных пожаров в нескольких районах. Корреспонденты DW освещают эти и другие новости, попавшие в заголовки газет во вторник, 8 августа.
Автомагистраль в северной земле Нижняя Саксония вновь открыта после более чем 12-часового закрытия из-за опасного снижения видимости из-за дыма от лесного пожара. Полиция перекрыла автобан A7 между Гёттингеном и Касселем во второй половине дня в понедельник после того, как густой дым от пожара близ Ханноверш-Мюндена окутал дорогу.
Представитель полиции сообщила, что некоторые работы по очистке участка автомагистрали продолжались до раннего утра вторника, но теперь обе стороны могут быть использованы. Сокращение грузоперевозок по Рейну из-за низкого уровня воды приведет к тому, что компании сократят производство, сообщает ведущий экономический исследовательский институт.
«Транспортные пути к югу от Кауба сейчас находятся под угрозой полного разрыва, что означает, что Рейн разрезан на две части», — заявил Томас Пульс, транспортный эксперт Немецкого экономического института (IW), в интервью ежедневной газете Rheinische Post. «Поскольку ни автомобильный, ни железнодорожный транспорт не могут перевозить необходимые товары, наиболее вероятной реакцией сырьевых отраслей будет сокращение производства», — сказал он.
Эта оценка, по-видимому, была подтверждена представителем химической компании Covestro, который сообщил газете, что перебои с поставками, вызванные нарушением судоходства по Рейну, уже влияют на производство. Представитель заявил, что нынешняя отмена запрета на использование грузовиками автомагистрали по воскресеньям принесет лишь временную пользу.
«Судоходство по Рейну вряд ли можно компенсировать автомобильным транспортом, поскольку грузовое судно, способное перевозить 1500 тонн, эквивалентно примерно 60 грузовикам», — сказал он. «Поэтому судоходство не может быть полностью переведено на автомобильные дороги». Рекордно низкий уровень воды в Рейне, вызванный продолжительным отсутствием осадков в Германии, означает, что суда в настоящее время могут перевозить лишь около пятой части обычного груза.
Теплое приветствие из новостной студии DW на берегу Рейна в Бонне! И, как это часто бывало в последнее время, именно эта река находится в центре нашего внимания: низкий уровень воды вызывает серьезные сбои в грузовых перевозках и, следовательно, потенциально в отраслях, которые от них зависят.
Другой основной темой является угроза национальной безопасности со стороны гибридных форм ведения войны, о чем свидетельствуют недавние инциденты с беспилотниками на чувствительных объектах. Правительство намерено предоставить разведывательным службам новые полномочия для борьбы с этой угрозой, что некоторые считают опасным для гражданских свобод.
Мы также рассматриваем статистику, показывающую, что количество дорожно-транспортных происшествий с участием детей снова растет после снижения во время пандемии коронавируса.