G‘azo sektorining markazidagi Nusayrat qochqinlar lagerida 50 yoshli Muhammad al-Halabiy 300 kvadrat metrlik maydonchada pomidor va baqlajon ko‘chatlarini parvarishlab, o‘zining sobiq kasbi – dehqonchilikka qaytishga urinmoqda. U bu kichik maydonni urush boshlanganidan keyin ijaraga olgan.
Al-Halabiy ilgari shimoliy G‘azodagi Jabaliyada 40 ming kvadrat metr (taxminan 10 gektar) yerga ega bo‘lib, qulupnay, pomidor, gul, kartoshka va baqlajon yetishtirardi. Uning to‘rt farzandi – Mahmud (30), Reham (27), Issa (24) va Umar (20) ham shu yerda ishlab, oila daromadini ta’minlashgan.
“Men bolaligimdan dehqonchilik bilan shug‘ullanaman”, deydi al-Halabiy. “Yer mening hayotim, butun umrimni shu yerda dehqonchilik qilib o‘tkazdim”. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2024-yil fevralida Isroil kuchlari Jabaliyani vayron qilish chog‘ida uning butun ekin maydonini buldozerlar bilan tekislab tashlagan. Hozir bu yer vayronalar va urush qoldiqlari, jumladan, raketa qoldiqlari bilan qoplangan.
Al-Halabiy yerni qayta ishlash uchun katta reabilitatsiya ishlari zarurligini aytadi. Shuning uchun hozircha u Nusayratdagi kichik maydonchaga e’tibor qaratgan. “Dehqonchilik mening kasbim”, deydi u. “Ko‘chirilganimdan keyin ham bu ishni tashlab ketolmadim. Kichik bir yer topib, qo‘limdan kelganini ekdim”.
Bu maydoncha har bir ekindan bir necha kilogramm hosil beradi, bu esa oilasi uchun zo‘rg‘a yetadi va sotish uchun yetarli emas. “O‘simlik o‘sib, meva berayotganini ko‘rganimda, men hali dehqonchilik qila olishimni his qilaman”, deydi al-Halabiy. “Yer kichik, lekin unda imkoniyat bor, umid qilamanki, hosil beradi”.
G‘azo hukumat matbuot idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo qishloq xo‘jaligi yerlarining 87 foizdan ortig‘i vayron qilingan. Taxminan 8700 qishloq xo‘jaligi qudug‘i, 7748 chorva, qo‘y va parranda fermasi yo‘q qilingan. Issiqxonalarning 87 foizdan ortig‘i shikastlangan. Yillik sabzavot va meva ishlab chiqarish 524 ming tonnadan taxminan 20 ming tonnagacha tushib ketgan.
G‘azo Qishloq xo‘jaligi vazirligining qishloq xo‘jaligi kengaytma boshqarmasi direktori Nosir Dibning aytishicha, zarar nafaqat ekinlarga, balki dehqonchilik yerlariga, suv manbalariga, sug‘orish tarmoqlariga, quduqlarga va qishloq xo‘jaligi inshootlariga ham yetgan. “Bugungi kunda dehqonlar bir vaqtning o‘zida bir nechta muammolarga duch kelmoqda”, deydi Dib. “Dehqon o‘z yeriga qaytsa ham, bu yer ekishga tayyor degani emas. Tuproqni qayta tiklash, suv manbalari va sug‘orish tizimlarini ta’mirlash, urug‘lik, o‘g‘it va uskunalar bilan ta’minlash kerak”.
Ba’zi dehqonlar kichik loyihalar orqali qayta qurishga urinmoqda. G‘azo shahridagi Shayx Ajlindan 40 yoshli Muhammad Abdul Nosir Hasan al-Jadba urush paytida o‘z daromad manbasini yo‘qotdi, chunki uning yerlari “Sariq chiziq” ortida qoldi – bu Isroil kuchlari nazorat qiladigan chegara. U o‘z yeriga yaqinlashish xavfli ekanini biladi, shuning uchun Dayr al-Balahda kichik maydoncha ijaraga olib, pomidor, baqlajon va qalampir yetishtirish uchun issiqxona qurdi.
Al-Jadba Belgiya taraqqiyot jamg‘armasidan mablag‘ olib, issiqxona qurish va qishloq xo‘jaligi materiallarini sotib olishga sarfladi. “Fermani ijaraga olishdan oldin mening daromadim nol edi”, deydi u. “Bugun men oilamni boqa olaman, oylik daromadim taxminan 3000 shekel (1015 dollar)ga yetdi”. U shuningdek, issiqxonada doimiy ravishda ikki dehqonni ish bilan ta’minladi, ular avval ishsiz edi. “Men uchun bu loyiha shunchaki qishloq xo‘jaligi yordami emas”, deydi al-Jadba. “Bu ishga qaytish, daromad manbaini tiklash va yana o‘z-o‘ziga ishonch hosil qilish uchun haqiqiy imkoniyat edi”.

В лагере беженцев Нусейрат в центральной части сектора Газа 50-летний Мухаммад аль-Халаби ухаживает за рассадой помидоров и баклажанов на участке площадью 300 квадратных метров, пытаясь вернуться к своей прежней профессии фермера. Этот небольшой участок он арендует с начала войны после перемещения.
Аль-Халаби ранее владел гораздо большим участком земли — около 40 000 квадратных метров (примерно 10 акров) — на севере Газы, где выращивал клубнику, помидоры, цветы, картофель и баклажаны. Его четверо детей — Махмуд (30 лет), Рехам (27 лет), Исса (24 года) и Омар (20 лет) — также работали с ним и полагались на сельское хозяйство как на источник дохода семьи.
«Я занимаюсь сельским хозяйством с детства», — говорит аль-Халаби. «Земля — это моя жизнь, и я провел всю свою жизнь, обрабатывая ее». По его словам, в феврале 2024 года израильские силы бульдозерами уничтожили всю его фермерскую землю в ходе общего разрушения Джабалии. Сейчас эта земля покрыта обломками и остатками войны, включая остатки ракет и другого оружия.
Аль-Халаби считает, что для восстановления земли потребуются масштабные работы. Поэтому сейчас его внимание сосредоточено на небольшом участке в Нусейрате. «Сельское хозяйство — моя профессия», — говорит он. «Даже после перемещения я не мог оставить его. Я нашел небольшой участок земли и посадил все, что мог достать».
Этот участок дает лишь несколько килограммов каждого урожая, едва хватает для его семьи, и слишком мал, чтобы производить достаточно продукции для продажи. «Когда я вижу, как растение растет и приносит плоды, я чувствую, что все еще могу заниматься фермерством», — говорит аль-Халаби. «Земля маленькая, но у нее есть потенциал, и, надеюсь, она даст урожай».
Данные правительственного медиа-офиса Газы иллюстрируют масштабы ущерба сельскохозяйственному сектору. Более 87 процентов сельскохозяйственных земель Газы уничтожено. Около 8700 сельскохозяйственных колодцев также разрушены и выведены из строя, а 7748 ферм крупного рогатого скота, овец и птицы уничтожены. Более 87 процентов теплиц повреждены. Годовое производство овощей и фруктов упало с примерно 524 000 тонн до примерно 20 000.
Насер Диб, генеральный директор Управления сельскохозяйственного распространения знаний при Министерстве сельского хозяйства Газы, говорит, что ущерб выходит за рамки культур и затрагивает сельскохозяйственные земли, источники воды, ирригационные сети, колодцы и сельскохозяйственные объекты. «Фермеры сегодня сталкиваются с несколькими проблемами одновременно», — говорит Диб. «Даже если фермер вернется на свою землю, это не означает, что земля готова к обработке. Почва нуждается в восстановлении, источники воды и ирригационные системы — в ремонте, а также необходимо предоставить семена, удобрения и оборудование».
Некоторые фермеры пытаются восстановиться с помощью небольших проектов. Мохаммад Абдул Насер Хасан аль-Джадба, 40 лет, из Шейх-Аджлина в городе Газа, потерял источник дохода во время войны, когда его фермерская земля оказалась за «желтой линией» — границей, за которой действуют израильские силы. Он знает, что опасно даже пытаться получить доступ к своей земле, поэтому арендовал небольшой участок в Дейр-эль-Балахе, где создал питомник и теплицу для выращивания помидоров, баклажанов и перца.
Аль-Джадба получил финансирование от бельгийского фонда развития, которое использовал для строительства теплицы и приобретения сельскохозяйственных материалов. «До аренды фермы мой доход был нулевым», — говорит он. «Сегодня я могу содержать семью, и мой ежемесячный доход достиг около 3000 шекелей (1015 долларов)». Он также смог нанять на постоянной основе двух фермеров, которые ранее были безработными. «Для меня этот проект был не просто сельскохозяйственной поддержкой», — говорит аль-Джадба. «Это была реальная возможность вернуться к работе, восстановить источник дохода и снова стать самостоятельным».