Nyu-York sobiq meri Rudi Giulianining o‘g‘li va yaqinda yakunlangan Jahon chempionati bo‘yicha Oq uy ishchi guruhi ijrochi direktori Endryu Giuliani FIFA prezidenti Jan Infantinoni qo‘llab-quvvatladi va uning tanqidchilarini hasadgo‘y deb atadi.
Infantino Jahon chempionati ulushini xususiy investorlarga sotish rejasi tufayli keng tanqidga uchradi. U iyul oyi oxirida noroziliklar sabab bu g‘oyani bekor qildi, ammo bu reja uning kelasi yilgi qayta saylanish kampaniyasiga putur yetkazdi.
Infantinodan norozi bo‘lganlar orasida UEFA, KONKAKAF va Osiyo Futbol Konfederatsiyasi (OFK), shuningdek Angliya, Uels, Irlandiya Respublikasi va Yangi Zelandiya futbol federatsiyalari bor.
Giuliani norozilikning asl sababi siyosat va mayda-chuyda janjallar ekanini aytdi. “Bu siyosat. Men buni avval ham ko‘rganman”, dedi u The Athletic nashriga. “Men buni prezident Trampga qarshi siyosiy nuqtai nazardan qilinganda ham ko‘rganman. Boshqa odamlarga qarshi ham ko‘rganman.”
“Odamlar juda yuqori natijalarga erishganlardan hasad qilishadi – Jan Infantino FIFA uchun ularni o‘zlari o‘ylamagan yangi bosqichga olib chiqdi”, deb qo‘shimcha qildi u.
Infantinoning rejasi FIFA Forward Enterprise (FFE) deb nomlangan yangi tashkilotning taxminan 20% ulushini sotish edi. Bu tashkilot Jahon chempionati va boshqa FIFA turnirlarining tijorat va operatsion jihatlariga qaratilgan edi.
FFE investorlari orasida Trampning kuyovi Jared Kushnerning ukasi Joshua Kushner ham bor edi. U yaqinda Los-Anjeles Leykers jamoasini sotib olishga kelishgan guruh a’zosi.
“Qarang, biz hammamiz insonmiz va menimcha, sport monetizatsiya va tijoratlashtirilgan holga kelgan”, dedi Giuliani. “Men shuni aytmoqchimanki, Giannining butun faoliyatiga qarash kerak va u doimo o‘z tashkilotini yaxshilashga harakat qilayotganini anglash kerak. Men faoliyatiga qarab, bu men boshqarishni xohlagan odam derdim.”

Эндрю Джулиани, сын бывшего мэра Нью-Йорка Руди Джулиани и исполнительный директор целевой группы Белого дома по недавно завершившемуся чемпионату мира, выразил поддержку президенту ФИФА Джанни Инфантино, назвав его критиков завистниками.
Инфантино столкнулся с широкой критикой из-за плана продать долю в чемпионате мира частным инвесторам. Он отказался от этой идеи в конце июля на фоне возмущения, но план тем не менее подорвал поддержку его переизбрания в следующем году.
Среди тех, кто выразил недовольство Инфантино или объявил об отказе поддержать его переизбрание, - УЕФА, КОНКАКАФ и Азиатская футбольная конфедерация (АФК), а также футбольные федерации Англии, Уэльса, Ирландии и Новой Зеландии.
Джулиани заявил, что истинная причина возмущения - политика и мелочность. «Это политика. Я видел это раньше», - сказал Джулиани The Athletic. «Я видел это, когда они нацеливались на президента Трампа с политической точки зрения. Я видел это, когда они нацеливались на других людей».
«Люди завидуют, когда кто-то добивается больших успехов - и что Джанни Инфантино сделал для ФИФА, так это вывел их на совершенно новый уровень, который они, вероятно, не считали возможным», - добавил он.
План Инфантино заключался в продаже примерно 20% акций новой организации FIFA Forward Enterprise (FFE), ориентированной на коммерческие и операционные аспекты чемпионата мира и других турниров ФИФА.
Среди инвесторов FFE должен был быть Джошуа Кушнер, брат зятя Трампа Джареда Кушнера и участник группы, недавно договорившейся о покупке «Лос-Анджелес Лейкерс».
«Смотрите, мы все люди, и я думаю, что это одна из тех вещей, когда спорт стал монетизированным и коммерциализированным», - добавил Джулиани. «Я бы сказал, что нужно смотреть на всю работу Джани и понимать, что он всегда пытается улучшить свою организацию. Я бы посмотрел на его работу и сказал, что это тот человек, которого я хочу видеть лидером».