25-iyul oqshomida, Germaniya rasmiylariga ko‘ra, Abdul Ballout Berlinning Brandenburg darvozasi yaqinidagi Tiergarten bog‘ida Berlin Pride bayramini nishonlayotgan olomonga oq furgonni haydab kirdi. So‘ng u mashinadan tushib, katta pichoq bilan odamlarga hujum qildi. Polshalik 65 yoshli ayol halok bo‘ldi, uning qizi va yana 30 kishi, jumladan, og‘ir tan jarohati olganlar ham bor.
Jinoyatchi haqida ko‘plab tafsilotlar ma’lum bo‘ldi: uning ekstremistlar bilan aloqalari, jinoyat tarixi va oilasi. Ikki kundan so‘ng u hibsga olish paytida qochishga urinayotganda politsiya tomonidan otib o‘ldirildi.
Qurbonlarning shaxsi va ularning hozirgi ahvoli ommaga e’lon qilinmagan. Berlindagi hokimiyat faqat halok bo‘lgan ayolning yoshi va fuqaroligini ma’lum qildi. Germaniyaning qat’iy ma’lumotlarni himoya qilish qonunlari qurbonlarning shaxsiy hayotini himoya qiladi.
Germaniya federal hukumatining terrorizm qurbonlari bo‘yicha komissari Roland Veber DW nashriga bergan intervyusida, qurbonlar xohlasa, o‘zlari matbuotga murojaat qilishlari mumkinligini aytdi. U shifoxonada jarohatlanganlarning ba’zilarini ziyorat qilgan.
“Men ko‘rgan narsa dahshatli edi. Ammo zamonaviy tibbiyot va shifokorlarning optimizmi tufayli hamma imkon qadar to‘liq tuzalishiga umid bor. Biroq ba’zi hollarda bu noaniq. Faqat vaqt ko‘rsatadi”, dedi Veber. Ba’zi jarohatlanganlar allaqachon shifoxonadan chiqarilgan va ambulator davolanmoqda, boshqalari esa terapiya va reabilitatsiyadan o‘tmoqda.
Terror qurbonlari uchun maxsus yordam mavjud: ular og‘ir vaziyatda to‘lovlar olish uchun ariza berishlari mumkin. Bu mablag‘lar Bundestag tomonidan ajratiladi. Veberning so‘zlariga ko‘ra, bu haqda kam odam biladi va ularning vazifasi bu haqda xabardor qilishdir.
Hujum qurbonlari faqat jismoniy jarohat olganlar emas. VoT Germany’ning so‘zlariga ko‘ra, hujumni bir necha yuz metr uzoqlikdan kuzatgan odamlar ham qurbon hisoblanishi mumkin. “Ba’zi odamlarda muammolar yillar o‘tib paydo bo‘ladi: uyqu buzilishi, dahshatli tushlar, vahima hujumlari yoki ijtimoiy fobiya. Bu alomatlar yillar o‘tib paydo bo‘lishi mumkin, chunki ular dastlab shok holatida bo‘lgan yoki kundalik hayotga qaytib, hodisani bostirishga harakat qilgan”, dedi Julia Kühne.
Kühne, shuningdek, oldingi teraktlardan omon qolganlar Berlindagi hujum haqidagi media xabarlari tufayli qayta travma olishlari mumkinligini ta’kidladi. U buni o‘z tajribasidan biladi: u 2016-yilda Berlindagi Rojdestvo bozoriga qilingan hujumdan omon qolgan.
Weisser Ring tashkiloti terror qurbonlari uchun kompensatsiya va pensiya tizimlari mavjudligini, ammo amalda hamma narsa muammosiz emasligini aytadi. Berlindagi tashkilot raisi Rolf Shmaxtenbergning so‘zlariga ko‘ra, doimiy zarar holatlarida baholash jarayonlari ko‘pincha uzoq davom etadi va ba’zi idoralar hali ham qog‘oz hujjatlar va faksdan foydalanadi.
So‘nggi o‘n yil ichida Germaniyada 13 ta terroristik hujum sodir bo‘lib, 39 kishi halok bo‘ldi va 475 kishi jarohatlandi. Federal komissar tomonidan ko‘rsatiladigan yordam muddati cheklanmagan. Roland Veber 1980-yillardagi hujumlardan jabr ko‘rganlarga hali ham yordam bermoqda.
Ko‘p qurbonlar uchun dahshat va azob bilan yashash, shuningdek, jinoyatchining nima uchun aynan ularni nishonga olgani haqidagi savollarga javob topishni anglatadi. Berlindagi hujumda jinoyatchi o‘ldirilgani uchun uning motivlari to‘liq oydinlashmaydi. Germaniyada gumonlanuvchi vafot etganidan keyin tergov to‘xtatiladi.
“Shunday qilib, ba’zi savollar javobsiz qoladi”, dedi Veber DW’ga. “Javob izlash ko‘pchilik qurbonlar uchun umumiy narsa, lekin bu har doim ham aniqlikka olib kelmaydi.”

Вечером 25 июля, по данным немецких властей, Абдул Баллут на белом фургоне въехал в толпу в парке Тиргартен в Берлине, недалеко от Бранденбургских ворот, где тысячи людей праздновали Берлинский прайд. Затем он вышел из машины и начал нападать на людей с большим ножом. Погибла 65-летняя женщина из Польши, ее дочь и еще 30 человек получили ранения, некоторые серьезные.
О преступнике стало известно много деталей: его связи с экстремистами, криминальное прошлое и семья. Через два дня он был застрелен полицией при попытке бегства во время ареста.
Личности жертв и их текущее состояние не разглашаются. Власти Берлина сообщили только возраст и гражданство погибшей женщины. Строгие законы Германии о защите данных охраняют частную жизнь жертв.
Уполномоченный федерального правительства Германии по делам жертв терроризма Роланд Вебер в интервью DW заявил, что жертвы могут сами обратиться в СМИ, если захотят. Он посетил некоторых пострадавших в больнице.
«То, что я видел, было удручающе. Но благодаря современной медицине и оптимизму врачей есть надежда, что все восстановятся настолько, насколько это возможно. Однако в некоторых случаях это неопределенно. Только время покажет», — сказал Вебер. Некоторые пострадавшие уже выписаны и получают амбулаторное лечение, другие начинают терапию и реабилитацию.
Для жертв терактов предусмотрена особая выплата: они могут подать заявление на получение пособия в трудной ситуации. Эти средства выделяются Бундестагом. Вебер отмечает, что мало кто знает об этом, и их задача — информировать и помогать с подачей заявлений.
Жертвами атаки являются не только те, кто получил физические травмы. По словам Юлии Кюне из VoT Germany, даже те, кто наблюдал за атакой с расстояния в несколько сотен метров, могут считаться жертвами. «Есть люди, у которых проблемы возникают спустя годы: нарушения сна, кошмары, панические атаки или социальная фобия. Эти симптомы могут проявиться позже, потому что сначала они были в шоке или вернулись к повседневной жизни и подавили пережитое», — сказала она.
Кюне также отмечает, что выжившие после предыдущих терактов могут быть повторно травмированы освещением в СМИ нынешней атаки в Берлине. Она знает это из личного опыта: сама пережила теракт на рождественском рынке в Берлине в 2016 году.
Организация Weisser Ring, поддерживающая жертв преступлений, считает, что схемы компенсации и пенсионные права для жертв терроризма существуют, но на практике не все гладко. Председатель берлинского отделения Рольф Шмахтенберг отметил, что процедуры оценки при постоянном ущербе часто затягиваются, а некоторые ведомства до сих пор используют бумажные документы и факсы.
За последнее десятилетие в Германии произошло 13 терактов, в результате которых погибли 39 человек и 475 получили ранения. Поддержка федерального уполномоченного не ограничена по времени. Роланд Вебер продолжает помогать пострадавшим от атак, начиная с 1980-х годов.
Для многих жертв преодоление ужаса и страданий также означает поиск ответов на вопрос, почему преступник действовал и почему выбрал именно их. В случае атаки на Берлинский прайд преступник был убит, поэтому его мотивы никогда не будут полностью выяснены. В Германии расследование прекращается после смерти подозреваемого.
«Таким образом, некоторые вопросы останутся без ответа», — сказал Вебер DW. «Поиск ответов — это то, что объединяет большинство жертв, но он не всегда приводит к определенности».