Ukraina rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya tomonidan amalga oshirilgan so‘nggi ommaviy hujumlar natijasida kamida uch kishi halok bo‘lib, 10 dan ortiq kishi jarohatlandi. Kiyevdagi bozor maydoniga kechasi berilgan raketa va dron zarbalari oqibatida yong‘in sodir bo‘ldi.
Ukraina havo kuchlari uchta rus raketasi va yuzga yaqin dronni urib tushirganini ma’lum qildi. Biroq, qoldiq zararlar katta bo‘ldi. Kiyev meri Vitaliy Klitschkoning so‘zlariga ko‘ra, shanba kuni kechqurundan beri shaharda havo hujumi sirenasi to‘rt marta yangradi, kamida olti kishi, jumladan bir bola jarohatlandi.
Janubdagi Zaporijjya shahrida viloyat rahbari Ivan Fedorovning bildirishicha, rus boshqariladigan havo bombasi uyni vayron qilishi oqibatida ikki kishi halok bo‘ldi. Dnipropetrovsk viloyatida ham bir kishi halok bo‘lib, 14 kishi jarohat oldi.
Rossiya tomonida esa Moskva meri Sergey Sobyanin Ukrainaning zarbalari oqibatida uch kishi jarohatlangani, poytaxtga uchirilgan dronlarning uchdan bir qismi yo‘q qilinganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva markazidan 25 km uzoqlikdagi Koledino qishlog‘ida joylashgan Wildberries ombori zarba berilgan. Videolarda ombor ustida katta olov va tutun ko‘tarilayotgani aks etgan.
Wildberries, Rossiyaning Amazon’i sifatida tanilgan, iyul oyidan beri bir necha bor nishonga olingan. Kiyev o‘shanda harbiy texnika sotib olish uchun foydalaniladigan logistika markazlarini nishonga olayotganini va Rossiya armiyasiga yetkazib berishni to‘xtatishni maqsad qilganini bildirgan.
Shu bilan birga, Ruminiya mudofaa vazirligi ispan qiruvchi samolyoti Ukraina va Moldova chegarasi yaqinidagi havo hududiga kirgan dronni urib tushirganini ma’lum qildi. Dron Moldovadan kirib kelgan va NATO xizmatidagi F-18 tomonidan yakshanba kuni ertalab soat 05:01 da (GMT 02:01) ushlangan. Qoldiqlar Galati viloyatining aholi yashamaydigan hududiga tushgan.
Ushbu hujumlar Rossiyaning so‘nggi haftalarda Ukrainaga havo hujumlarini kuchaytirgani, Kiyev esa harbiy ta’minotni buzish maqsadida Rossiya logistika markazlariga hujumlarni kuchaytirgani fonida sodir bo‘lmoqda. Mojaro davom etar ekan, tinch aholi orasida qurbonlar soni ortib bormoqda.

По данным украинских властей, в результате последней волны российских ударов погибли по меньшей мере три человека и более 10 получили ранения. Пожарные борются с огнем, возникшим ночью на рынке в столице Киеве после попадания российских ракет и дронов.
Украина заявила, что сбила три российские ракеты и почти 100 дронов. Однако ущерб оказался значительным. Мэр Киева Виталий Кличко сообщил, что с вечера субботы сирены воздушной тревоги звучали четыре раза, по меньшей мере шесть человек, включая ребенка, получили ранения.
В южном городе Запорожье глава области Иван Федоров сообщил о двух погибших в результате разрушения дома российской управляемой авиабомбой. В Днепропетровской области также сообщается об одном погибшем и 14 раненых.
В России, по словам мэра Москвы Сергея Собянина, в результате украинского удара пострадали три человека. Он заявил, что примерно треть дронов, запущенных Украиной по столице, была уничтожена. Склад Wildberries в Коледино, в 25 км от центра Москвы, был поражен. Видео показывают пожар и большой столб дыма над складом.
Wildberries, известная как российский аналог Amazon, неоднократно подвергалась атакам с июля. Киев тогда заявил, что нацеливается на логистические центры, используемые россиянами для закупки военного оборудования, и нарушает поставки российской армии.
Тем временем министерство обороны Румынии сообщило, что испанский истребитель сбил дрон, нарушивший воздушное пространство страны вблизи границы с Украиной и Молдовой. Дрон вошел из Молдовы и был перехвачен F-18, выполнявшим задачи НАТО, в 05:01 по местному времени (02:01 GMT) в воскресенье. Обломки упали в ненаселенном районе Галац, у границы с Украиной.
Эти атаки происходят на фоне усиления Россией воздушных ударов по Украине в последние недели, в то время как Киев активизировал удары по российским логистическим узлам с целью нарушения военных поставок. Конфликт продолжает приводить к росту числа жертв среди мирного населения.