Vengriyaning sharqiy qismida yo‘lovchi avtobusi ag‘darilib, 12 kishi halok bo‘ldi, yana 10 kishi og‘ir yaralandi. Polsha fuqarolari bo‘lgan avtobus M3 avtomagistralida, Budapeshtdan 140 km sharqda joylashgan Mezokereshtes shahri yaqinida ag‘darilgan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, Serbiyadan Polshaga qatnayotgan avtobusda 57 yo‘lovchi va ikki haydovchi bo‘lgan. Avtobus yo‘l chetidagi ariqqa tushib, ag‘darilgan. Milliy favqulodda vaziyatlar boshqarmasi 11 kishi voqea joyida, yana bir kishi kasalxonada vafot etganini tasdiqladi. Tez yordam xizmati 37 kishi engil jarohat olganini ma’lum qildi.
Qutqaruvchilar, jumladan o‘t o‘chiruvchilar, avtobus ichida qolgan odamlarni derazalardan chiqarishga majbur bo‘lishdi. Politsiya dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, haydovchi uxlab qolgan bo‘lishi mumkinligini, shu sababli avtobus to‘g‘ri yo‘ldan chiqib ketganini bildirdi. Haydovchi qo‘lga olingan.
Vengriya Bosh vaziri Piter Mag’yar qurbonlar oilalariga hamdardlik bildirib, voqea joyiga yuborilgan qutqaruvchilarga minnatdorchilik izhor etdi. Polsha tashqi ishlar vaziri Radoslav Sikorskiy X’da konsullik xizmati ishga tushirilganini va Vengriya hukumati bilan aloqada ekanliklarini ma’lum qildi.
Polsha prezidenti Karol Navrotskiy ham chuqur qayg‘u bilan o‘z hamdardligini bildirdi. Bu voqea Vengriyada 2003 yildan beri eng halokatli yo‘l-transport hodisasi bo‘lib, o‘shanda Siofokda poyezd nemis turistlari avtobusiga borib urilgan va 33 kishi halok bo‘lgan edi.

В восточной Венгрии в результате аварии с участием пассажирского автобуса погибли 12 человек, еще 10 получили серьезные ранения. Автобус, перевозивший польских туристов, перевернулся в воскресенье на автомагистрали M3 недалеко от города Мезёкерестеш, в 140 км к востоку от Будапешта.
По данным полиции, автобус следовал из Сербии в Польшу и перевозил 57 пассажиров и двух водителей. Он съехал в кювет и перевернулся. Национальное управление по чрезвычайным ситуациям подтвердило, что 11 человек погибли на месте, еще один скончался в больнице. Служба скорой помощи сообщила о 37 пострадавших с легкими травмами.
Пожарным и другим спасателям пришлось извлекать людей из автобуса через окна, так как они были заблокированы. Полиция заявила, что по предварительным данным, водитель, вероятно, уснул, из-за чего автобус съехал с прямого участка дороги. Водитель был задержан.
Премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр выразил соболезнования семьям погибших и поблагодарил спасателей, направленных на место происшествия. Министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский написал в X, что консульская служба работает и поддерживает контакт с венгерскими властями.
Президент Польши Кароль Навроцкий также выразил глубокие соболезнования. Это самое смертоносное ДТП в Венгрии с 2003 года, когда поезд столкнулся с автобусом с немецкими туристами в Шиофоке, унеся жизни 33 человек.