Nigeriya rasmiylari dushanba kuni kechqurun qurollangan shaxslar qishloqqa bostirib kirib, kamida 25 kishini o‘ldirganini ma’lum qildi. Hodisa mamlakatning Plateau shtati Mangu hududidagi Bin-Per qishlog‘ida sodir bo‘lgan.
Qurbonlarning aksariyati ayollar va bolalardir. Hujumchilar uyma-uy yurib, aholini machete bilan o‘ldirgan. Mahalliy aholi vakili Muftvan Yamput Fransiya Axborot agentligiga (AFP) bergan intervyusida oilasi bilan “zo‘rg‘a qutulib qolganini”, biroq qo‘shnilarining xonadonida ikki kishi halok bo‘lganini aytdi.
Bu hujum o‘tgan hafta ikki cho‘ponning o‘ldirilishiga javob sifatida yuz bergan. Undan oldin Maitimbe qishlog‘ida bir nechta uy yoqib yuborilgan. Mahalliy Mwaghavul Yoshlar Harakati hukumati himoyasiz jamoalarni himoya qilmaslikda ayblab, “jamoalarning muntazam vayron qilinishi, begunoh fuqarolarning o‘ldirilishi, uylarning yoqilishi va qishloq xo‘jaligi yerlarining buzilishi oddiy hodisa sifatida qaralishi mumkin emas”, dedi.
Plateau shtati assambleyasi vakili Metyu Kvarpo hukumatni “hujumlar sodir bo‘lishidan oldin ularni oldini olish yoki kamaytirish uchun faol choralar ko‘rishga” chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu hodisa asosiy noroziliklarni hal qilish va zo‘ravonlikning kuchayishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun shoshilinch choralar ko‘rish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Nigeriyaning markaziy qismidagi O‘rta Belt mintaqasida ko‘chmanchi musulmon Fulani cho‘ponlari va asosan nasroniy dehqonlar o‘rtasida yer va resurslar uchun kurash yillar davomida kuchayib bormoqda. Foydali qazilmalar uchun yer egallash, mahalliy va begona aholi o‘rtasidagi siyosiy va iqtisodiy ziddiyatlar, diniy ekstremistlarning kirib kelishi vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda.
2025-yil may oyida Xalqaro Amnistiya tashkiloti (AI) hisobotiga ko‘ra, prezident Bola Tinubu lavozimga kelganidan beri ikki yil ichida faqat Plateau shtatida kamida 2630 kishi halok bo‘lgan. Tashkilot hukumatni “mamlakat bo‘ylab o‘n minglab odamlarning hayot, jismoniy daxlsizlik, erkinlik va xavfsizlik huquqlarini himoya qilmaslikda” ayblagan.

Власти Нигерии сообщили, что в понедельник вечером вооруженные люди ворвались в деревню Бин-Пер в районе Мангу штата Плато и убили не менее 25 человек. По данным местных чиновников, нападавшие ходили от дома к дому и убивали жителей мачете.
Большинство жертв — женщины и дети. Местный житель Муфтван Ямпут в интервью французскому агентству AFP рассказал, что его семья «чудом выжила», но его соседи были убиты: «Два человека погибли в своем доме».
Эта резня последовала за убийством двух пастухов на прошлой неделе, что, в свою очередь, спровоцировало предполагаемое ответное нападение на соседнюю деревню Майтимбе, где были сожжены несколько домов. Местная правозащитная группа «Мвагхавул Йут Мувмент» обвинила власти в неспособности защитить уязвимые общины. Представитель группы заявил: «Повторяющееся разрушение общин, убийства невинных граждан, сожжение домов и уничтожение сельскохозяйственных угодий не могут рассматриваться как обычные инциденты».
Член ассамблеи штата Плато Мэтью Кварпо призвал власти «принять упреждающие меры для предотвращения или смягчения неспровоцированных атак до их возникновения», особенно в Мангу. Он подчеркнул, что инцидент «подчеркивает настоятельную необходимость согласованных усилий для устранения коренных причин и предотвращения дальнейшей эскалации насилия».
Последние события являются продолжением многолетнего насилия между кочевыми мусульманскими пастухами фулани и преимущественно христианскими фермерами из-за доступа к все более скудным земельным и водным ресурсам в центральном регионе Средний пояс Нигерии. Захват земель под добычу полезных ископаемых, политическая и экономическая напряженность, а также приток радикальных проповедников усугубляют конфликт.
В мае 2025 года правозащитная организация Amnesty International оценила, что только в штате Плато за два года с момента вступления в должность президента Болы Тинубу погибли не менее 2630 человек. Организация заявила, что власти не смогли «защитить право на жизнь, физическую неприкосновенность, свободу и безопасность десятков тысяч людей по всей стране».