Al Jazeera jamoasi hisobotiga ko'ra, namozxonalar shaharni o'rab turgan Isroil kuchlarining katta guruhlanishi ostida, Qalandiya nazorat punkti orqali o'tishda qattiq xavfsizlik tekshiruvidan o'tdi.
Isroil hokimiyati Ramazon boshida juma namozlari uchun kirishni faqat kundalik ruxsatnomalari bo'lgan 10 ming falastinlik namozxonga cheklash qoidalarini joriy qildi – bu odatiy yillarda yuz minglab odamlar qatnashadigan sonning kichik qismidir.
Isroil qoidalariga ko'ra, faqat 55 yoshdan oshgan erkaklar, 50 yosh va undan katta ayollar va qarindoshi bilan birga bo'lgan 12 yoshgacha bo'lgan bolalar kirishga ruxsat beriladi.
Tashrif buyuruvchilar G'arbiy Sohilga qaytishda chegara punktlarida raqamli tasdiqlash tartibini ham bajarishlari shart.
Cheklovlarga qo'shimcha ravishda, Isroil hokimiyati yaqinda 280 Quddus aholisi, jumladan diniy shaxslar, jurnalistlar va ozod qilingan mahbuslarni Al-Aqsa masjidida namoz o'qishdan taqiqlashini e'lon qildi.
Ramazon davrida falastinliklarning muqaddas joyga kirishini cheklash harakati, falastinliklar kelajakdagi davlatining poytaxti deb biladigan Quddusning sharqiy qismidagi falastin madaniy o'ziga xosligini yo'q qilish va falastin jamoalariga bosim o'tkazish harakatining bir qismi sifatida keng qabul qilinmoqda.
Cheklovlar 2023-yil oktyabr oyida boshlangan G'azodagi genotsid urushidan keyin yanada kuchaydi.
Cheklovlarga qaramay, masjidda ishtirok etish, o'tgan haftagacha bo'lgani kabi, taxminiy 10 ming tashrif buyuruvchi chegarasidan sezilarli darajada yuqori bo'ldi, o'shanda Quddusning Islomiy Vaqfi (majmuani boshqaradigan diniy hokimiyat) Ramazonning birinchi juma namozlarida 80 ming kishi qatnashganini aytdi.
Shunga qaramay, ko'plab falastinliklar, jumladan zarur ruxsatnomalari borligini aytgan ba'zilari, Isroil hokimiyati tomonidan qaytarib yuborilganini topdilar.
Xebrondan kelgan Najati Oveyda Anadolu agentligiga Isroil askarlari unga ruxsatnomani taqdim etganiga qaramay uni qaytarib yuborganini aytdi.
"Isg'ol o'ziga qulayliklar yaratganini da'vo qiladi, ammo tartiblar qattiq," dedi u. "Men faqat Al-Aqsada namoz o'qimoqchiman. Nima uchun men to'silmoqdaman?"
Yana bir kishi, 58 yoshli Ali Navas, yangiliklar agentligiga u va uning rafiqasi G'arbiy Sohildagi Nablusdan bir soatdan ko'proq yo'l bosib, faqat uning rafiqasi Qalandiya nazorat punktida ruxsatnomasi bo'lsa ham qaytarib yuborilganini aytdi.

Около 100 000 палестинских верующих совершили молитву в комплексе мечети Аль-Акса в оккупированном Восточном Иерусалиме во вторую пятницу священного месяца Рамадан, несмотря на строгие ограничения доступа к святыне, введённые Израилем.
По сообщению команды Al Jazeera, верующие прошли тщательную проверку безопасности в пятницу при прохождении через контрольно-пропускной пункт Кальяндия на оккупированном Западном берегу к северу от Иерусалима, в условиях масштабного развёртывания израильских сил вокруг города.
Израильские власти ввели в начале Рамадана правила, ограничивающие вход на пятничные молитвы только 10 000 палестинских верующих с ежедневными разрешениями – это небольшая часть сотен тысяч, которые посещают мечеть в обычные годы.
Согласно израильским правилам, разрешён вход только мужчинам старше 55 лет, женщинам от 50 лет и детям до 12 лет в сопровождении родственника.
Посетители также обязаны проходить процедуры цифровой верификации на переходах при возвращении на Западный берег.
Помимо ограничений, израильские власти недавно объявили о запрете для 280 жителей Иерусалима, включая религиозных деятелей, журналистов и освобождённых заключённых, посещать молитвы в мечети Аль-Акса.
Стремление ограничить доступ палестинцев к святыне во время Рамадана широко рассматривается как часть усилий по оказанию давления на палестинские общины и стиранию палестинской культурной идентичности оккупированного Восточного Иерусалима, который палестинцы считают столицей своего будущего государства.
Ограничения ещё более усилились с начала геноцидной войны в Газе в октябре 2023 года.
Несмотря на ограничения, посещаемость мечети была значительно выше предполагаемого лимита в 10 000 посетителей, как и на предыдущей неделе, когда Исламский вакф Иерусалима, религиозный орган, управляющий комплексом, сообщил, что 80 000 человек посетили первые пятничные молитвы Рамадана.
Тем не менее, многие палестинцы, пытавшиеся посетить мечеть, включая тех, кто утверждал, что имеет необходимые разрешения, были отвергнуты израильскими властями.
Наджати Овейда, приехавший из Хеврона, сообщил агентству Anadolu, что израильские солдаты развернули его, несмотря на предъявление разрешения.
«Оккупация утверждает, что предоставила возможности, но процедуры строгие», – сказал он. «Я только хочу помолиться в Аль-Аксе. Почему мне мешают?»
Другой мужчина, 58-летний Али Навас, сообщил агентству, что он и его жена ехали более часа из Наблуса на оккупированном Западном берегу, но его жена была развёрнута на КПП Кальяндия, несмотря на наличие разрешения.