Isroil harbiy samolyotlari G‘azo shahri portidagi kafega havo hujumi uyushtirib, kamida olti kishini o‘ldirdi va o‘n to‘rt kishini yaraladi. Al-Shifo kasalxonasi xodimlari jasadlarni qabul qilganini tasdiqladi. Jabrlanganlar orasida ko‘pchilik uylarini tashlab, port hududidagi vaqtinchalik lagerlarda yashayotgan fuqarolardir.
Hujum Falastin hududidagi urushni tugatish bo‘yicha AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlangan reja muzokaralari to‘xtab qolgan bir paytda sodir bo‘ldi. Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o‘zining asosiy ittifoqchisi bo‘lgan AQShga qarshi chiqib, Hamas qurolsizlanmaguncha Isroil qo‘shinlari G‘azodan chiqarilmasligini ta’kidlamoqda.
Hamas esa Isroil qo‘shinlari chiqib ketgunga qadar qurollarini topshirishni rad etmoqda. Hozirda Isroil harbiylari anklav hududining taxminan 60 foizini nazorat qilmoqda. Isroil armiyasi hujum nishoni Hamas qo‘mondonlari yig‘ilishi bo‘lganini da’vo qilmoqda, biroq bu haqda hech qanday dalil keltirmagan.
Hamas matbuot bayonotida bu hujumni “vositachilar va kafil davlatlarning barcha chaqiriqlarini ochiqdan-ochiq mensimaslik” deb atadi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda qonga belangan bir necha falastinliklar va yaradorlarni tez yordam mashinalariga yetkazayotgan guvohlar aks etgan.
Al-Jazira muxbiri Hani Mahmudning xabar berishicha, hujum ko‘pchilik lagerlardan chodirlardan chiqib, jazirama issiqdan qochishga urinayotgan paytda sodir bo‘lgan. “Bu hujumlar oldindan aytib bo‘lmaydigan tarzda amalga oshiriladi. Siz ko‘chada yurishingiz yoki kafeda o‘tirishingiz mumkin, chunki hech qanday ogohlantirish bo‘lmaydi”, dedi u.
Bu zarba AQSh prezidenti Donald Trampning kuyovi va maxsus elchisi Jared Kushnerning mintaqaga qilgan muvaffaqiyatsiz tashrifidan bir kun o‘tib sodir bo‘ldi. Uning maqsadi Vashingtonning 15 bandlik tinchlik rejasini ilgari surish edi, biroq Hamas ham, Netanyaxu ham o‘z talablaridan qaytishmadi.
Netanyaxu oktyabrda bo‘lib o‘tadigan saylovlarda yana bosh vazirlikka da’vogarlik qilmoqda. Taxminlarga ko‘ra, u saylovdan oldin Trampning tinchlik rejasini rad etishda davom etadi, chunki uning hukumat koalitsiyasi so‘rovnomalarda ortda qolmoqda.

Израильские военные самолеты нанесли авиаудар по кафе в порту города Газа, в результате чего погибли по меньшей мере шесть человек и четырнадцать получили ранения. Сотрудники больницы аль-Шифа подтвердили, что приняли тела погибших. Среди пострадавших — мирные жители, вынужденные покинуть свои дома и жить во временных лагерях в порту.
Атака произошла в то время, когда переговоры о прекращении боевых действий в анклаве, поддерживаемые США, зашли в тупик. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, вопреки давлению своего главного союзника, продолжает настаивать на том, что израильские военные не покинут Газу, пока ХАМАС не согласится разоружиться.
ХАМАС, в свою очередь, заявляет, что сложит оружие только после вывода израильских солдат. В настоящее время израильские военные контролируют около 60 процентов территории анклава. Израильская армия утверждает, что целью удара было собрание командиров ХАМАС, планировавших атаки, но не предоставила никаких доказательств.
В заявлении ХАМАС после атаки говорится, что это "вопиющее пренебрежение всеми призывами к прекращению огня, исходящими от посредников и стран-гарантов". В социальных сетях распространяются кадры, на которых видны несколько палестинцев, лежащих на окровавленной земле, и очевидцы, спешащие доставить раненых к ожидающим машинам скорой помощи.
Корреспондент Al Jazeera Хани Махмуд сообщил, что атака произошла в тот момент, когда многие люди в порту вышли из палаток, спасаясь от сильной жары. "Эти атаки происходят непредсказуемо. Вы можете идти по улице или сидеть в кафе, когда происходят такие атаки, потому что никаких предупреждений нет", — рассказал он.
Удар был нанесен через день после того, как зять президента США Дональда Трампа и спецпосланник Джаред Кушнер завершил безрезультатный визит в регион, направленный на продвижение мирного плана Вашингтона из 15 пунктов. И ХАМАС, и Нетаньяху отказались уступать своим требованиям после встреч с посланником.
Нетаньяху добивается очередного срока на посту премьер-министра на выборах, которые должны состояться в октябре. Ожидается, что он продолжит отвергать мирный план Трампа по крайней мере до голосования, чтобы не навредить своим избирательным перспективам, поскольку его правящая коалиция продолжает отставать в опросах общественного мнения.