Ispaniya hukumati avvalgi qarorini o‘zgartirib, Shimoliy Afrikadagi Ceuta anklavidagi 500 nafar voyaga yetmagan migrant bolani mamlakat materikiga ko‘chirishga ruxsat berdi. Bu qaror hukumatning migratsiya siyosatida muhim burilishni anglatadi.
30-iyul kuni Ceutaga – Ispaniyaning Shimoliy Afrikadagi hududiga – taxminan 70 ming kishi o‘tgani taxmin qilinmoqda, ularning aksariyati Marokashga qaytgan. Biroq Ispaniya qonunchiligiga ko‘ra, davlat 18 yoshga to‘lmagan yolg‘iz migrant bolalarga g‘amxo‘rlik qilishi shart.
13-avgust kuni ichki ishlar vaziri Fernando Grande-Marlaska shunday degan edi: “Ceuta yoki Melilyaga noqonuniy kirgan har bir kishi qaytarilishini biladi, chunki Ispaniya va Marokash shu maqsadda hamkorlik qiladi. Ular yarim orolga ham, Yevropa qit’asiga ham yetib bora olmaydi va Ceuta yoki Melilyada abadiy qolmaydi.”
Bolalarni Ispaniya materikiga ko‘chirish siyosiy jihatdan nozik masala, chunki konservativ Xalq partiyasi va o‘ta o‘ng Vox partiyasi boshqaradigan bir qancha mintaqalar o‘z kvotalarini qabul qilishni istamaydi yoki rad etadi.
Mojaroni kamaytirish uchun yoshlar vazirligi Ceuta hukumati bilan hamkorlikda shoshilinch reja ishlab chiqmoqda, unga ko‘ra NNTlar va bolalarni himoya qilish agentliklari eng zaif bolalar, ayniqsa qizlar uchun mas’ul bo‘ladi, ularning vasiyligi Ispaniya mintaqaviy hukumatlariga o‘tkazilmaydi.
Bolalar ishlari bo‘yicha davlat kotibi Ruben Peres Korrea yakshanba kunidan beri Ceutada bo‘lib, yuzlab bolalar ko‘chada yashab, Ceuta aholisining xayr-ehsonlari bilan kun kechirayotgan vaziyatni hal qilishga urinmoqda.
Hukumat rejasi haqidagi xabar Yevropa Komissiyasi Yevropa Ittifoqi qonunlariga ko‘ra barcha migrantlarni Marokashga qaytarish kerakligini aytganidan bir necha soat o‘tib paydo bo‘ldi. Komissiyaning ichki ishlar bo‘yicha vakili Markus Lammert qonunga ko‘ra Ceutada qolgan barcha noqonuniy migrantlar, jumladan, voyaga yetmaganlar ham qaytarilishi kerakligini ta’kidladi.
Xalq partiyasi hukumat rejasini rad etib, bolalar uchun eng yaxshi joy ularning oilalari bilan ekanini aytdi. Partiyaning moliya bo‘yicha o‘rinbosari Xuan Bravo televideniye intervyusida: “Agar Marokash bolalarni qaytarishni so‘ragan bo‘lsa va Yevropa noqonuniy immigrantlarning barchasini, bolami, kattami, qaytarish kerak desa, hukumatga yana nima kerak?” dedi.
Qarama-qarshi xabarlar qisman Yevropa Ittifoqining immigratsiya bo‘yicha so‘nggi paktining Ispaniya qonunchiligiga hali kiritilmagani va shuning uchun Ispaniyaning voyaga yetmaganlar bilan ishlash bo‘yicha o‘z qonunlari amalda qolayotgani bilan bog‘liq.
Ispaniyaning integratsiya va migratsiya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yilning mart oyida 21,104 nafar 16-23 yoshli shaxslar davlat vasiyligida bo‘lgan, ulardan 3,500 nafari 17 yoshdan kichik. Ularning taxminan 50 foizi Marokashdan kelgan. Qizlar umumiy sonning taxminan 8 foizini tashkil qilgan.

Правительство Испании изменило свою позицию и разрешило перевезти 500 несопровождаемых детей-мигрантов из анклава Сеута на материковую часть страны. Это решение знаменует собой важный поворот в миграционной политике государства.
30 июля в Сеуту – испанскую территорию на побережье Северной Африки –, по оценкам, перешли около 70 000 человек, большинство из которых вернулись в Марокко. Однако по испанскому законодательству государство обязано заботиться о несопровождаемых несовершеннолетних мигрантах до достижения ими 18 лет.
13 августа министр внутренних дел Фернандо Гранде-Марласка заявил: «Любой, кто нелегально въезжает в Сеуту или Мелилью [другой испанский анклав в Северной Африке], знает, что его отправят обратно, потому что Испания и Марокко сотрудничают в этом направлении. Они не достигнут полуострова, ни европейского континента, и не останутся indefinitely в Сеуте или Мелилье».
Перевозка детей на испанский материк является чувствительной политической темой, поскольку несколько регионов, управляемых совместно консервативной Народной партией и ультраправой Vox, неохотно или отказываются принимать свою квоту.
Чтобы минимизировать конфликт, министерство по делам молодежи в координации с правительством Сеуты разрабатывает срочный план, согласно которому НПО и агентства по защите детей берут на себя заботу о наиболее уязвимых детях, особенно девочках, без передачи опеки региональным правительствам Испании.
Государственный секретарь по делам детей Рубен Перес Корреа находится в Сеуте с воскресенья, пытаясь разрешить ситуацию, в которой сотни детей живут на улице и существуют за счет подачек жителей Сеуты.
Новость о плане правительства появилась всего через несколько часов после того, как Европейская комиссия заявила, что по законодательству ЕС все мигранты должны быть возвращены в Марокко. Пресс-секретарь комиссии по внутренним делам Маркус Ламмерт уточнил, что по закону все нелегальные мигранты, оставшиеся в Сеуте, должны быть отправлены обратно, «включая несопровождаемых несовершеннолетних».
Народная партия отвергла план правительства, заявив, что лучшее место для детей – с их семьями. Заместитель представителя партии по финансовым вопросам Хуан Браво в телеинтервью сказал: «Если Марокко попросило вернуть детей, и если Европа говорит, что все нелегальные иммигранты должны быть возвращены, независимо от того, дети они или нет, что еще нужно правительству?»
Противоречивые сообщения частично связаны с тем, что последний европейский пакт об иммиграции еще не включен в испанское законодательство, и поэтому собственные законы Испании об обращении с несопровождаемыми несовершеннолетними остаются в силе.
По данным министерства интеграции и миграции Испании, по состоянию на март прошлого года 21 104 человека в возрасте 16-23 лет находились под опекой государства, из них около 3 500 – младше 17 лет. Приблизительно 50% были из Марокко. Девочки составляли около 8% от общего числа.