Germaniyaning Berlin shahri yaqinidagi Gosen-Neu Zittau shaharchasida joylashgan xususiy Docemus maktabida sodir bo'lgan oilaviy zo'ravonlik hodisasida ikki kishi halok bo'ldi. Politsiya xabariga ko'ra, 19 yoshli nemis fuqarosi qo'lga olingan va u asosiy gumonlanuvchi sifatida ko'rilmoqda.
Hodisa oqibatida 18 yoshli maktab o'quvchisi qiz va unga yordam bermoqchi bo'lgan 30 yoshli erkak halok bo'ldi. Mahalliy OAV ma'lumotlariga ko'ra, gumonlanuvchi qizning sobiq yigiti bo'lgan. Politsiya bu "ommaviy otishma" emasligini, ammo qanday qurol ishlatilgani haqida ma'lumot bermadi.
Brandenburg shtati parlamenti spikeri Ulrike Liedtke bu hodisani "qo'rqoq femitsid" deb atadi. U: "Ayolga qarshi yana bir bor o'limga olib keladigan zo'ravonlik guvohi bo'lganimiz meni chuqur qayg'u va g'azabga to'ldiradi. Yordam berishni istagan fuqaroning ham halok bo'lgani meni larzaga soldi", dedi.
Shtat bosh vaziri Dietmar Voydke bu "tasavvur qilib bo'lmaydigan zo'ravonlik harakati" ekanini aytdi. Maktab direktori Maykl Kunz juma kuni darslar bekor qilinishini, biroq maktab o'quvchilar uchun ochiq bo'lishini ma'lum qildi. "Biz ularga xavfsiz joy yaratmoqchimiz, u yerda ular yig'ilishib, gaplashishib, voqeani anglab yetishlari mumkin", dedi u.
Bu voqea Germaniyada so'nggi oylarda maktablarda sodir bo'lgan zo'ravonlik holatlarining yana biri. O'tgan oy mamlakat janubidagi maktabda ikki qiz jarohat olgan va 16 yoshli o'smir hibsga olingan edi.

В городе Гозен-Ной-Циттау недалеко от Берлина в частной школе Docemus произошел инцидент, квалифицированный полицией как «домашнее насилие», в результате которого погибли два человека. Полиция земли Бранденбург задержала 19-летнего немца, который считается главным подозреваемым. Отмечается, что это не было «массовой стрельбой», однако орудие преступления не уточняется.
Жертвами стали 18-летняя ученица школы и 30-летний мужчина, пытавшийся вмешаться. По данным местных СМИ, подозреваемый — бывший парень погибшей девушки. Спикер парламента Бранденбурга Ульрике Ледтке назвала произошедшее «трусливым фемицидом».
«Тот факт, что мы вновь стали свидетелями смертоносного насилия против женщины, наполняет меня глубокой скорбью и гневом. Я потрясена тем, что гражданин, проявивший моральное мужество и желавший помочь, также погиб в этом ужасном акте», — заявила Ледтке. Премьер-министр земли Дитрих Войдке назвал инцидент «невообразимым актом насилия».
Управляющий директор школы Михаэль Кунц сообщил, что занятия в пятницу отменены, но школа останется открытой для всех желающих учеников. «Мы хотим предоставить им безопасное пространство, где они смогут собраться, поговорить друг с другом и пережить случившееся», — сказал он. В ближайшие дни будет принято «очень осторожное» решение о дальнейшей организации учебного процесса.
Это уже не первый подобный случай в Германии за последнее время. В прошлом месяце в школе на юге страны две девочки были серьезно ранены, а 16-летний подросток был арестован.