Tuareg isyonchilari 60 ga yaqin maliyalik askarni o‘z yetakchilaridan biri, sobiq maliyalik zobit va defektor Inkinane Ag Attaherni ozod qilish evaziga qo‘yib yubordi. Bu haqda xavfsizlik manbalari ma’lum qildi.
Ag Attaher Tuareglar boshchiligidagi Azavad Ozodlik Fronti (FLA)ning taniqli shaxsi bo‘lib, 2025-yilda Niger-Nigeriya chegarasi yaqinida Niger xavfsizlik kuchlari tomonidan hibsga olingan edi. U dronlar bo‘yicha treninglar uyushtirish, Malida halokatli hujumlarni muvofiqlashtirish va xalqaro aloqachi sifatida faoliyat yuritishda ayblangan.
“Taxminan 60 askar kecha [payshanba] Nigerga Inkinane Ag Attaher va JNIM [Jama’at Nusrat al-Islam val-Muslimin] bilan aloqador shaxslar evaziga olib borildi”, — dedi Al-Qoida bilan bog‘liq guruh, Mali xavfsizlik manbasi AFPga. Kelishuv to‘g‘ridan-to‘g‘ri Niger hukumati nazorati ostida amalga oshirildi, deydi ikkinchi xavfsizlik manbasi.
FLA vakili Muhammad El Maoulud Ramadane Ag Attaherni ozod qilinishini Facebook’da olqishlab, unga “kurashni davom ettirish uchun jasorat, kuch va xotirjamlik tilaklarini” bildirdi.
Bu voqea shimoliy Malida Al-Qoida bilan bog‘liq jangarilar va Tuareg isyonchilari tomonidan asir olingan mahbuslarni, jumladan rossiyalik yollanma askarlarni ozod qilish bo‘yicha qator holatlarning so‘nggisi. Tuareg isyonchilari Mali qamoqxonalarida saqlanayotgan o‘z odamlaridan ba’zilari ham ozod qilinganini aytdi.
Malidagi manbalar Al Jazeeraga Jazoir askarlarni ozod qilish bo‘yicha vositachilik qilayotganini ma’lum qildi. Dushanba kuni Mali bosh vaziri general Abdulaye Maiga Jazoirga tashrif buyurib, mintaqaviy xavfsizlik bo‘yicha kelishmovchiliklar tufayli keskinlashgan munosabatlarni tiklashga urindi.
Bamako terrorchi deb ataydigan guruhlar bilan muzokaralarni ochiq rad etgan bo‘lsa-da, ozod qilishlar janglar davom etayotgan bir paytda aloqa kanallari ochiq qolayotganini ko‘rsatmoqda.
JNIM va FLA 25-aprel kuni Bamako aeroporti va boshqa bir qancha obyektlarga qilingan hujumlar uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olgan. O‘sha kuni mudofaa vaziri Sadio Kamara Katidagi qarorgohida portlashda halok bo‘lgan edi. Ikki guruh 4-iyul kuni ham Mali bo‘ylab armiya pozitsiyalariga qilingan hujumlar uchun javobgarlikni tan olgan.
Mali qurolli kuchlari bosh shtabi boshlig‘i Elise Jan Dao Mali armiyasiga qarshi kurashishda davom etayotganlarga ogohlantirish berdi: “Dushman qayerda bo‘lmasin, biz ularni ta’qib qilamiz va qurollarini topshirmaguncha mag‘lub etamiz. Maliyaliklar uchun yurtimizda tinchlik jarayoni mavjud bo‘lib, ular qaytishlari mumkin. Bu murojaatni yana bir bor takrorlayman. Hali kech emas. Eshik hali ham ochiq”.
Al Jazeera muxbiri Nikolas Xakning aytishicha, janglar Mali chegaralaridan tashqarida va Sahelda ham davom etmoqda, ammo mahbuslarni ozod qilish va Jazoir vositachiligi yana ko‘proq askarlarning ozod etilishiga olib kelishi mumkin.
Mali 2012-yildan beri fuqarolar urushini boshdan kechirmoqda, o‘shanda shimoldagi Tuareg separatistik qo‘zg‘oloni Al-Qoida va IShID bilan bog‘liq guruhlarning qurolli harakatlariga yo‘l ochgan edi. Harbiylar 2021-yilgi davlat to‘ntarishidan beri mamlakatni boshqarib, tartibni tiklash va mamlakatni birlashtirishga va’da bergan.
JNIM Mali harbiylari hokimiyatni qo‘lga kiritib, fransuz kuchlari va BMTning 15 mingga yaqin tinchlikparvar askarini chiqarib yuborib, rossiyalik yollanma askarlarga tayanishni boshlaganidan keyin kuchaydi. FLA o‘zini Malining Azavad mintaqasi mustaqilligini istovchi dunyoviy milliy harakat sifatida ko‘rsatsa-da, JNIM Al-Qoida bilan bog‘langan guruh bo‘lsa-da, ikkala tomon ham Mali hukumatiga qarshi kurashish uchun mafkuraviy farqlarni chetga surgan.

Туарегские повстанцы освободили около 60 малийских солдат в обмен на одного из своих лидеров, бывшего малийского офицера и перебежчика Инкинана Аг Аттахера, сообщили источники в службах безопасности.
Аг Аттахер был видной фигурой в туарегском Фронте освобождения Азавада (FLA), когда был арестован нигерийскими силами безопасности вблизи границы Нигера и Нигерии в 2025 году. Его обвиняли в организации обучения работе с дронами, координации смертоносных атак в Мали и выполнении функций международного связного.
«Около 60 солдат были доставлены вчера [в четверг] в Нигер для обмена на Инкинана Аг Аттахера и лиц, предположительно связанных с JNIM [Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин]», — группой, связанной с «Аль-Каидой», сообщил малийский источник в службе безопасности агентству AFP. Соглашение было непосредственно курировано правительством Нигера, сообщил второй источник.
Представитель FLA Мохамед Эль Маулуд Рамадан приветствовал освобождение Аг Аттахера в сообщении на Facebook, пожелав ему «мужества, силы и спокойствия для продолжения борьбы».
Это событие является последним в серии освобождений пленных, взятых в заложники на севере Мали боевиками, связанными с «Аль-Каидой», и туарегскими повстанцами, включая российских наемников. Туарегские повстанцы заявили, что некоторые из их людей, содержащихся в малийских тюрьмах, также были освобождены.
Источники в Мали сообщили Al Jazeera, что Алжир помогает в посредничестве по освобождению солдат. В понедельник премьер-министр Мали генерал Абдулай Майга посетил Алжир с целью восстановления переговоров на высоком уровне с алжирским правительством после напряженности, вызванной разногласиями по вопросам региональной безопасности.
Бамако публично исключил переговоры с группами, которые он называет террористическими, но освобождения свидетельствуют о том, что каналы связи остаются открытыми, пока продолжаются боевые действия.
JNIM и FLA взяли на себя ответственность за серию атак 25 апреля, направленных на аэропорт Бамако и другие объекты. В тот день министр обороны Садио Камара был убит в результате взрыва в своей резиденции в Кати. Две группы также взяли на себя ответственность за атаки на позиции армии по всей Мали 4 июля.
Начальник генерального штаба вооруженных сил Мали Элизе Жан Дао предупредил тех, кто продолжает бороться против малийской армии: «Где бы ни был враг, мы пойдем за ним и победим его, пока они не сложат оружие. Для тех, кто является малийцами, в нашей стране есть мирный процесс, который позволяет им вернуться. Поэтому я хочу повторить этот призыв. Еще не поздно. Дверь все еще открыта».
Корреспондент Al Jazeera Николя Хак сообщил, что боевые действия продолжаются за пределами границ Мали и по всему Сахелю, но освобождения пленных и посредничество Алжира могут привести к освобождению большего числа солдат.
Мали ведет гражданскую войну с 2012 года, когда туарегское сепаратистское восстание на севере уступило место вооруженным кампаниям групп, связанных с «Аль-Каидой» и ИГИЛ (ИГ). Военные правят страной с момента переворота в 2021 году, пообещав восстановить порядок и объединить страну.
JNIM усилился после того, как малийские военные, захватившие власть, изгнали французские силы и около 15 000 миротворцев ООН и обратились к российским наемникам за поддержкой в обороне. В то время как FLA представляет себя светским националистическим движением, стремящимся к независимости региона Азавад в Мали, а JNIM является группой, связанной с «Аль-Каидой», обе стороны отложили идеологические различия, чтобы противостоять малийскому правительству.