Italiyaning Milan shahrida tramvay relsdan chiqib, binoga urilishi natijasida kamida 2 kishi halok bo'ldi, 40 ga yaqin odam jarohatlandi. Hodisa mahalliy vaqt bilan soat 16:00 da Viale Vittorio Veneto ko'chasida 9-marshrut tramvayida sodir bo'ldi.
Halok bo'lganlardan biri 60 yoshli piyoda, ikkinchisi va ko'pchilik jarohatlanganlar esa yo'lovchilar edi. Ko'plab tez yordam ekipajlari hodisa joyiga yetib keldi, chunki vayronalarda qolgan odamlar haqida xabarlar tarqaldi.
Yo'lovchilar tramvay ostidan shovqin eshitilganini, shundan so'ng u relsdan chiqib, tezlashib binoga urilganini aytishdi. "Men zilzila bo'ldi deb o'yladim," dedi bitta erkak Ansa axborot agentligiga.
Tramvay relsdan chiqqanda avval svetoforga, keyin restoran oynasiga urildi. Hodisa sababi hali aniqlanmagan, ammo ommaviy axborot vositalari tramvayning burilishni juda tez bajargani haqida xabar berdi.
Italiya Bosh vaziri Jorjiya Meloni halok bo'lganlar uchun "chuqur hamdardlik" bildirdi. Milan meri Juzeppe Sala va boshqa shahar amaldorlari hodisa joyiga tashrif buyurishdi. Sala bu "fodiya" ekanligini aytib, tergov o'tkazilishini ma'lum qildi.
Transport kompaniyasi ATM hodisadan "chuqur hayratda" ekanligini bildirdi. Bu voqea Milan Moda haftaligi davomida shaharga ko'plab xalqaro mehmonlar kelgan paytda sodir bo'ldi.

В итальянском городе Милан трамвай сошел с рельсов и врезался в здание, в результате чего погибли по меньшей мере два человека и пострадали до 40 человек. Инцидент произошел около 16:00 по местному времени на маршруте 9 по проспекту Витторио Венето.
Один из погибших, 60-летний мужчина, предположительно был пешеходом, сбитым трамваем, вторая жертва и большинство пострадавших — пассажиры. На место прибыли многочисленные машины скорой помощи, появились сообщения о людях, застрявших в обломках.
Пассажиры рассказали, что услышали шум под трамваем, после чего он сошел с рельсов, набрал скорость и врезался в здание. "Я подумал, что это землетрясение", — заявил один мужчина агентству Ansa.
Сойдя с рельсов, трамвай сначала ударился о светофор, а затем разбил окно ресторана. Причина схода пока не установлена, хотя в СМИ сообщается, что трамвай слишком быстро вошел в поворот.
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони выразила "глубокие соболезнования" в связи с гибелью людей. Мэр Милана Джузеппе Сала и другие городские чиновники посетили место происшествия. Сала назвал инцидент "трагедией" и сообщил о начале расследования.
Транспортная компания ATM заявила, что "глубоко потрясена" происшествием. Инцидент произошел в период проведения Недели моды в Милане, когда город заполнен международными гостями.