Isroil Oliy Sudi juma kuni qaror chiqarib, o‘nlab xalqaro yordam tashkilotlarining Gʻazo sektori va boshqa Falastin hududlarida faoliyatini davom ettirishiga vaqtinchalik ruxsat berdi. Bu qaror hukumatning yangi qoidalarga rioya qilmagan yordam tashkilotlarini taqiqlash to‘g‘risidagi oldingi qarorini muzlatdi.
Sud 17 ta yordam tashkilotining hukumat taqiqiga qarshi arizasini ko‘rib chiqayotgan paytda, ularning asosiy faoliyatini davom ettirishiga ruxsat beruvchi vaqtinchalik chora ko‘rdi. Isroil 37 ta yordam tashkilotini 1-martdan boshlab urushdan vayron bo‘lgan Gʻazo, G‘arbiy Sohil va Sharqiy Quddusda taqiqlashni e‘lon qilgan edi.
Yordam tashkilotlari, jumladan, Shifokorlar chegarasiz (MSF), Oxfam, Norvegiya Qochqinlar Kengashi va CARE, dekabr oyida Isroil hokimiyati tomonidan ularning Isroildagi ish ro‘yxatdan o‘tkazilishi muddati tugaganligi va 60 kun ichida uni yangilashlari hamda Falastin xodimlarining shaxsiy ma’lumotlarini taqdim etishlari kerakligi haqida ogohlantirilgan edi.
Tashkilotlar Isroilning talablariga rioya qilish ularning Falastin xodimlarini potentsial qasosga uchratishi, gumanitar betaraflik tamoyilini buzishi va Yevropa ma’lumotlarni himoya qilish qonunini buzishini aytmoqda.
Norvegiya Qochqinlar Kengashining aloqa maslahatchisi Shaina Lou juma kungi qarordan keyin bergan bayonotida qarorni ijobiy deb baholadi, lekin Gʻazoda yordam tashkilotlari duch kelayotgan qiyinchiliklarni ta’kidladi: "Vaqtinchalik chora darhol yopilishni to‘xtatdi. Ammo vizalarni tiklamadi, kirishni qayta ochmadi yoki yordam yetkazib berishga ta’sir qiluvchi kengroq cheklovlarni hal qilmadi."
Gʻazoda juma kuni Isroilning Bureyj qochqinlar lageridagi ikki politsiya posti va Xon Yunusdagi al-Mavasi hududiga qarshi dron hujumlarida kamida olti falastinlik halok bo‘ldi. Xon Yunusdagi Nosir tibbiyot majmuasi manbalari to‘rt jasad va bir nechta yaradorlarni qabul qilganini xabar qildi.
Hamas bu hujumlarni vositachilik harakatlarini buzgani uchun qoraladi. Al Jazeera muxbiri Tareq Abu Azzum Gʻazo shahridan xabar berib, "Bu qonli kecha edi" dedi.

Верховный суд Израиля в пятницу вынес решение, разрешающее десяткам международных гуманитарных организаций продолжить деятельность в секторе Газа и на других палестинских территориях. Это временное постановление замораживает ранее принятое правительственное решение о запрете организаций, не соблюдающих новые правила.
Суд выдал временный судебный запрет, позволяющий НПО продолжать большую часть своей деятельности, пока рассматривается петиция 17 гуманитарных агентств против правительственного запрета. Израиль ранее объявил о запрете 37 гуманитарных организаций в разрушенной войной Газе, на оккупированном Западном берегу и в Восточном Иерусалиме с 1 марта.
Гуманитарные агентства, включая "Врачи без границ" (MSF), Oxfam, Норвежский совет по делам беженцев и CARE, были уведомлены израильскими властями в декабре об истечении срока их регистрации в Израиле и необходимости в течение 60 дней продлить её и предоставить списки с персональными данными палестинского персонала.
Организации заявляют, что выполнение израильских требований подвергнет их палестинских сотрудников потенциальным репрессиям, подорвёт принцип гуманитарного нейтралитета и нарушит европейское законодательство о защите данных.
Советник по коммуникациям Норвежского совета по делам беженцев Шайна Лоу в заявлении после пятничного решения приветствовала постановление, но указала на трудности, с которыми гуманитарные организации продолжают сталкиваться в Газе: "Запрет приостанавливает немедленное закрытие. Он не восстанавливает визы, не открывает доступ и не решает более широкие ограничения, которые продолжают влиять на доставку помощи".
В Газе в пятницу в результате израильских авиаударов по двум полицейским постам в лагере беженцев Бурейдж в центральной части сектора и в районе аль-Маваси в Хан-Юнисе на юге погибли по меньшей мере шесть палестинцев. Медицинские источники в медицинском комплексе Насир в Хан-Юнисе сообщили о поступлении четырёх тел и нескольких раненых.
Хамас осудил эти атаки, заявив, что они подрывают усилия посредников во время "перемирия", которое Израиль нарушает почти ежедневно с 10 октября.