Hollywood aktyori Mark Ruffalo Paramount Skydance va Warner Bros Discovery o'rtasidagi munozarali qo'shilishga qarshi chiqqani uchun antisemitizmda ayblangan edi. Endi esa 180 dan ortiq taniqli yahudiy arboblari, asosan kino sanoati vakillari, uning himoyasiga chiqdi.
Marvel kinokompaniyasining "Hulk" va "Qasoskorlar" filmlaridagi rollari bilan tanilgan Ruffalo Paramountning Warner Bros-ni 111 milliard dollarga sotib olishini Oracle texnologiya giganti asoschisi Larri Ellisonning Isroilning G'azodagi "genotsid"ini qo'llab-quvvatlashi va Oracle kompaniyasining Isroil harbiylari bilan hamkorligi bilan bog'lagan edi.
Paramount bunga javoban Ruffaloni "antisemitik iboralar"ni qo'llaganlikda aybladi va "genotsid" va "apartheid" kabi so'zlarni korporativ bitim bilan bog'lash "juda uzoqqa borish" ekanini ta'kidladi. Ruffalo esa bu ayblovni "dahshatli va mutlaqo yolg'on" deb atadi va Isroil hukumati siyosati, harbiy texnologiya shartnomalari va rahbarlarni tanqid qilish yahudiy xalqini tanqid qilish emasligini aytdi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, Ruffalo-Paramount mojarosi antisemitizm ayblovlari Isroilni tanqid qilishni obro'sizlantirish uchun tobora ko'proq qo'llanilayotganiga yana bir misoldir. Ayniqsa, Qo'shma Shtatlarda jamoatchilik fikri Isroilning G'azodagi xatti-harakatlariga nisbatan tanqidiy bo'lib borayotgan bir paytda bu holat kuzatilmoqda.
Avgust oyida Ruffalo Instagram'da Oracle vitse-prezidenti Safra Ketsning Isroilni qo'llab-quvvatlash haqidagi eski videosini baham ko'rib, uning G'azodagi genotsid paytida Isroil armiyasiga yordam berishini tanqid qilgan edi. U Ellison oilasining media aktivlarini, jumladan TikTok va CBSni sotib olishini Isroil harbiylari bilan yaqin aloqalari bilan bog'lagan.
Ruffaloni himoya qilgan yahudiy arboblari orasida rejissyor Joel Koen, aktyor Xoakin Feniks va rejissyor Jonatan Glezer bor. Ular o'z maktubida "antisemitizm ayblovlarini yolg'on va xavfli qurol sifatida ishlatishni bas qilish" kerakligini ta'kidlashgan.
Shu bilan birga, AQShda Isroilga nisbatan jamoatchilik fikri o'zgarib bormoqda. Gallup so'roviga ko'ra, fevral oyida amerikaliklarning 41 foizi falastinliklarga ko'proq xayrixohlik bildirgan bo'lsa, 36 foizi isroilliklarni qo'llab-quvvatlagan. 2023-yil oktabridan oldin esa bu ko'rsatkichlar mos ravishda 54 va 31 foizni tashkil etgan.
Ekspertlarning fikricha, Isroil tarafdorlari vaziyatni nazorat qilishni yo'qotayotgani uchun antisemitizm ayblovlariga tayanmoqda. Ammo bu taktika, ularning ta'kidlashicha, tobora samarasiz bo'lib bormoqda, chunki odamlar G'azodagi vahshiyatlarni o'z ko'zlari bilan ko'rmoqda.

Более 180 видных еврейских деятелей, в основном из индустрии развлечений, выступили в среду в поддержку голливудского актера Марка Руффало, отвергнув обвинения в антисемитизме, с которыми он столкнулся после того, как выступил против спорного слияния Paramount Skydance и Warner Bros Discovery.
Руффало, известный по ролям в фильмах Marvel «Халк» и «Мстители», связал предполагаемое приобретение Paramount компании Warner Bros за 111 миллиардов долларов с Ларри Эллисоном – соучредителем технологического гиганта Oracle, чья семья владеет Paramount, – и его поддержкой «геноцида» Израиля в Газе, а также работой Oracle с израильскими военными.
Paramount ответила, обвинив Руффало в использовании «антисемитских клише», заявив, что ссылки на «геноцид» и «апартеид» в связи с корпоративной сделкой заходят «слишком далеко». Руффало отверг обвинения Paramount как «возмутительные и в корне нечестные», утверждая, что критика политики израильского правительства, контрактов на военные технологии и причастных руководителей не является критикой еврейского народа.
Эксперты говорят, что противоречие Руффало и Paramount – один из бесчисленных примеров давней проблемы: обвинения в антисемитизме все чаще используются для дискредитации критики Израиля, особенно по мере того, как общественное мнение в США становится более критичным к действиям страны в Газе.
В августе Руффало поделился в Instagram старым видео с вице-председателем Oracle Сафрой Кэтц, которая с гордостью рассказывала о работе компании в поддержку Израиля после нападения ХАМАС в октябре 2023 года, и обвинил ее в том, что она наслаждается «геноцидом», совершаемым «системой апартеида, поддерживаемой Oracle». Он также раскритиковал Ларри Эллисона и его семью за скупку медиаактивов, включая TikTok и CBS, и их тесные связи с израильскими военными.
В защиту Руффало выступили такие известные фигуры, как режиссер Джоэл Коэн, актер Хоакин Феникс и режиссер Джонатан Глейзер. В своем письме они заявили: «Хватит ложного и опасного использования обвинений в антисемитизме против тех, кто достаточно смел, чтобы указать на очевидное: нападение на палестинский народ и нападение на наши свободы дома глубоко взаимосвязаны, и нет ничего антисемитского в признании этого факта».
Тем временем общественное мнение в США об Израиле меняется. Опрос Gallup в феврале показал, что 41 процент американцев больше сочувствуют палестинцам, в то время как 36 процентов остаются более благосклонными к израильтянам. Для сравнения, до октября 2023 года 54 процента американцев больше сочувствовали Израилю и 31 процент – Палестине.
Эксперты отмечают, что произраильские группы «напуганы» и теряют контроль над повествованием, поэтому прибегают к обвинениям в антисемитизме. Однако эта тактика, по их словам, становится все менее эффективной, поскольку люди видят ужасы, происходящие в Газе.