O‘zbekiston tarixida birinchi marta qishloq xo‘jaligi ro‘yxatga olinmoqda. Bu jarayon 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralgacha bo‘lgan aholini ro‘yxatga olish doirasida amalga oshiriladi. Fuqarolarga 71 ta savol beriladi, ulardan 17 tasi qishloq xo‘jaligiga tegishli.
Milliy statistika qo‘mitasi vakili Madina Yo‘ldosheva ta’kidlashicha, qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish dunyoda ilk bor 1840-yilda AQShda aholini ro‘yxatga olish doirasida boshlangan. Keyinchalik mustaqil statistik tadbir sifatida shakllanib, ko‘plab mamlakatlarda joriy etilgan. Xalqaro tashkilotlar tavsiyalariga ko‘ra, bu har 10 yilda bir o‘tkaziladi va agrar soha rivoji uchun asosiy statistik manba hisoblanadi.
BMTning FAO tashkiloti eksperti Georgiy Kvinikadze sobiq ittifoq davrida O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi bo‘yicha faqat ayrim yo‘nalishlarda (masalan, chorva mollarini hisoblash) statistik o‘rganishlar o‘tkazilganini, ammo ular batafsil ma’lumot berishga qodir emasligini aytdi.
2023-yilda Parkent va Jomboy tumanlarida pilot loyiha o‘tkazilib, metodologiya va savollar sinovdan o‘tkazilgan. 2026-yildagi ro‘yxatga olishda CAPI (kompyuter yordamida shaxsan intervyu) va CAWI (internet orqali o‘z-o‘zini ro‘yxatga olish) usullari qo‘llaniladi, bu tez va kam xarajatli hisoblanadi.

Uzbekistan is conducting its first-ever agricultural census in history. This process is part of the population census from January 15 to February 28, 2026. Citizens are asked 71 questions, with 17 related to agriculture.
Madina Yuldasheva, a representative of the National Statistics Committee, stated that agricultural censuses were first conducted globally in the United States in 1840 as part of population censuses. It later evolved into an independent statistical event and has been implemented in many countries. According to international organization recommendations, it is conducted every 10 years and serves as a key statistical source for agricultural sector development.
Georgiy Kvinikadze, an expert from the UN Food and Agriculture Organization (FAO), noted that during the Soviet era, Uzbekistan conducted statistical studies on specific agricultural aspects (e.g., livestock counting), but they did not provide detailed information.
In 2023, a pilot project was carried out in Parkent and Jomboy districts to test the methodology and questions. The 2026 census will use CAPI (computer-assisted personal interviewing) and CAWI (computer-assisted web interviewing) methods, considered fast and cost-effective.