O‘zbekiston tarixida birinchi marta qishloq xo‘jaligi ro‘yxatga olinmoqda. Bu jarayon 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralgacha bo‘lgan aholini ro‘yxatga olish doirasida amalga oshiriladi. Fuqarolarga 71 ta savol beriladi, ulardan 17 tasi qishloq xo‘jaligiga tegishli.
Milliy statistika qo‘mitasi vakili Madina Yo‘ldosheva ta’kidlashicha, qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish dunyoda ilk bor 1840-yilda AQShda aholini ro‘yxatga olish doirasida boshlangan. Keyinchalik mustaqil statistik tadbir sifatida shakllanib, ko‘plab mamlakatlarda joriy etilgan. Xalqaro tashkilotlar tavsiyalariga ko‘ra, bu har 10 yilda bir o‘tkaziladi va agrar soha rivoji uchun asosiy statistik manba hisoblanadi.
BMTning FAO tashkiloti eksperti Georgiy Kvinikadze sobiq ittifoq davrida O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi bo‘yicha faqat ayrim yo‘nalishlarda (masalan, chorva mollarini hisoblash) statistik o‘rganishlar o‘tkazilganini, ammo ular batafsil ma’lumot berishga qodir emasligini aytdi.
2023-yilda Parkent va Jomboy tumanlarida pilot loyiha o‘tkazilib, metodologiya va savollar sinovdan o‘tkazilgan. 2026-yildagi ro‘yxatga olishda CAPI (kompyuter yordamida shaxsan intervyu) va CAWI (internet orqali o‘z-o‘zini ro‘yxatga olish) usullari qo‘llaniladi, bu tez va kam xarajatli hisoblanadi.

В Узбекистане впервые в истории проводится сельскохозяйственная перепись. Этот процесс осуществляется в рамках переписи населения с 15 января по 28 февраля 2026 года. Гражданам задают 71 вопрос, из которых 17 касаются сельского хозяйства.
Представитель Национального статистического комитета Мадина Юлдашева отметила, что сельскохозяйственная перепись впервые в мире была проведена в США в 1840 году в рамках переписи населения. Впоследствии она сформировалась как самостоятельное статистическое мероприятие и внедрена во многих странах. Согласно рекомендациям международных организаций, она проводится раз в 10 лет и служит ключевым статистическим источником для развития аграрного сектора.
Эксперт Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Георгий Квиникадзе указал, что в советский период в Узбекистане проводились статистические исследования по отдельным направлениям сельского хозяйства (например, учет скота), но они не предоставляли детальной информации.
В 2023 году в Паркентском и Джомбойском районах был реализован пилотный проект, в ходе которого тестировались методология и вопросы. В переписи 2026 года будут использоваться методы CAPI (компьютерное личное интервью) и CAWI (самостоятельная онлайн-перепись), что считается быстрым и экономичным.