Braziliyaning sharqiy qismidagi ko'chki va suv toshqinlaridan halok bo'lganlar soni 64 kishiga yetdi, hukumat organlari omon qolganlarni qidirishni davom ettirmoqda.
Juma kuni e'lon qilingan yangiliklar Minas Gerais shtatida uzoq davom etgan kuchli yomg'irdan keyin kelgan bo'lib, Juiz de Fora va Uba shaharlari eng og'riqli zarbani olgan.
Shtat o't o'chirish departamenti besh kishi hali ham yo'qolganligini aytdi. 5,500 dan ortiq odam uylarini tark etishga majbur bo'ldi.
Shu bilan birga, Braziliya meteorologiya instituti Inmet Minas Geraisning ayrim qismlarida, shuningdek Braziliyaning Atlantika sohilidagi qo'shni Rio va San-Paulu shtatlarida yana noqulob ob-havo xavfi haqida ogohlantirdi.
Institut yana ko'chki, daryolarning toshib ketishi va katta suv toshqinlari xavfini ta'kidladi.
Shanba kuni Prezident Luiz Inasio Lula da Silva prezident saroyining bayonotiga ko'ra, Minas Geraisga mahalliy rahbarlar bilan uchrashish uchun tashrif buyuradi.
Bayonotda Lula "kuchli yomg'irlar ta'sirida qolgan hududlar ustidan parvoz qiladi" va Juiz de Fora, Uba va Matias Barbosa shaharlari hokimlari bilan uchrashadi, deyilgan.
Federal hukumat qayta qurish va gumanitar yordam uchun taxminan 3,4 million real (660,000 dollar) ajratishga ruxsat berdi.
Lulaning hokimlar bilan uchrashuvi Juiz de Fora shahar hokimiyatida bo'lib o'tadi, bu shaharda aholining chorak qismi - taxminan 540,000 kishi - Braziliya hukumat agentligi Cemadenning 2023 yilgi hisobotiga ko'ra, tuproq va suv bilan bog'liq tabiiy ofatlar xavfi ostida bo'lgan joylarda yashaydi.
Payshanba kechasi olingan video tasvirlarda Braziliyaning janubi-sharqidagi Parati turistik zonasi orqali jigarrang suv oqayotgani ko'rsatilgan. Hokimiyatlar aholini suv bosgan hududlar va tepaliklardan uzoqda bo'lishga, shuningdek chaqmoq urishi xavfi tufayli daraxtlar ostida boshpana izlamaslikka chaqirdi.
Olimlarning aytishicha, inson faoliyati sababli yuzaga keladigan iqlim o'zgarishi tufayli ekstremal ob-havo hodisalari tez-tez sodir bo'lmoqda.
Juma kuni Greenpeace Braziliya Instagramda shaharlarni ekstremal ob-havo vayronagarchiliklariga yaxshiroq tayyorlash uchun harakat qilishga chaqirdi.
"Minas Gerais va boshqa shtatlardagi shaharlarda hozir sodir bo'layotgan fojialarni oldini olish ustuvor vazifa bo'lishi kerak," deb yozgan nodavlat tashkilot. "Fojialar siyosiy qarorlarning ham natijasidir."
Minas Geraisdagi o'limlar Braziliyaning janubiy Rio Grande do Sul shtatidagi suv toshqini hududni vayron qilib, kamida 185 kishining hayotiga zomin bo'lganidan ikki yil o'tgach sodir bo'ldi.

Число погибших в результате оползней и наводнений в восточной Бразилии возросло до 64 человек, власти продолжают поиски выживших.
Обновленные данные в пятницу поступили спустя несколько дней после продолжительных сильных дождей в штате Минас-Жерайс, особенно сильно пострадали города Жуис-ди-Фора и Уба.
Пожарная служба штата сообщила, что пять человек все еще числятся пропавшими без вести. Более 5 500 человек были вынуждены покинуть свои дома.
Тем временем бразильский метеорологический институт Inmet предупредил о "высокой опасности" дальнейших неблагоприятных погодных условий в некоторых частях Минас-Жерайса, а также в соседних штатах Рио-де-Жанейро и Сан-Паулу на атлантическом побережье Бразилии.
Институт также отметил дополнительные риски оползней, разливов рек и крупных наводнений.
В субботу президент Луис Инасиу Лула да Силва посетит Минас-Жерайс для встречи с местными лидерами, согласно заявлению президентского дворца.
В заявлении говорится, что Лула "совершит облет пострадавших от сильных дождей районов" и встретится с мэрами Жуис-ди-Фора, Убы и Матиаса Барбозы.
Федеральное правительство санкционировало выделение примерно 3,4 млн реалов (660 000 долларов) на восстановительные работы и гуманитарную помощь.
Встреча Лулы с мэрами состоится в мэрии Жуис-ди-Фора, где около четверти населения - примерно 540 000 человек - проживают в местах, определенных как подверженные риску стихийных бедствий, связанных с землей и водой, согласно отчету 2023 года бразильского правительственного агентства Cemaden.
Видеозапись, сделанная в четверг вечером, показала коричневую воду, текущую через туристический центр Парати на юго-востоке Бразилии. Власти призвали жителей избегать затопленных районов и склонов холмов, а также не укрываться под деревьями из-за риска ударов молнии.
Ученые утверждают, что экстремальные погодные явления происходят все чаще из-за вызванных человеком изменений климата.
В пятницу Greenpeace Brazil разместил в Instagram призыв к действиям по улучшению подготовки городов к разрушениям от экстремальных погодных условий.
"Предотвращение трагедий, подобных тем, что происходят сейчас в городах Минас-Жерайса и других штатов, должно быть приоритетом", - заявила неправительственная организация. "Катастрофы также являются результатом политических решений".
Смертельные случаи в Минас-Жерайсе произошли почти через два года после наводнения в южном штате Риу-Гранди-ду-Сул, которое опустошило регион, унеся жизни по меньшей мере 185 человек.