Vashington Eron ustidan harbiy harakatlar bilan tahdidlarni kuchaytirgan holda, Tehronning yadro dasturi bo‘yicha muzokaralar parda ortida davom etmoqda. Biroq Tramp ma’muriyati bu ziddiyat xavfsizlik masalasi ekanligini ta’kidlasa, Eron davlat ommaviy axborot vositalari boshqa bir rivoyatni ilgari surmoqda: bu inqiroz AQSh prezidentini jalb qiluvchi Epstein janjalidan ataylab chalg‘itishdir.
Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi o‘tgan hafta Isroilga diqqat bilan rejalashtirilgan birdamlik namoyishi uchun sayohat qildi. Modi sayohati Isroil ommaviy axborot vositalarida nishonlangan bo‘lsa, hind jurnalistlarining tanqidlari Hindistonda bloklandi. Bu ikki rahbarga allaqachon muhim harbiy hamkorlikni kuchaytiradigan qurol shartnomalarini imzolash imkonini berdi.
Jair Bolsonaroning Braziliyada hokimiyatdan ag‘darilishidan ikki yil o‘tgach, u qurgan harakat yangi yetakchini izlamoqda. Yosh, evangelist va giper-onlayn siyosatchilarning yangi avloni bu bo‘shliqni to‘ldirmoqda. Ular radio va televideniyadan ijtimoiy tarmoqlardagi kuchli kuchga aylangan o‘nlab yillik diniy media mashinasidan foydalanmoqda. Braziliyaning siyosiy o‘ngi raqamli asrga moslashmoqda.

В то время как Вашингтон усиливает угрозы военных действий против Ирана, переговоры по ядерной программе Тегерана продолжаются за кулисами. Однако, хотя администрация Трампа настаивает, что противостояние связано с безопасностью, иранские государственные СМИ продвигают другую версию: кризис является преднамеренным отвлечением от скандала Эпштейна, который продолжает затрагивать президента США.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди на прошлой неделе совершил поездку в Израиль в рамках тщательно спланированной демонстрации солидарности. Хотя поездка Моди была отмечена в израильских СМИ, критика индийских журналистов была заблокирована на родине. Это позволило двум лидерам подписать соглашения о поставках оружия, которые укрепят уже значительное военное партнерство.
Почти через два года после падения власти Жаира Болсонару в Бразилии движение, которое он создал, ищет нового лидера. Новое поколение молодых, евангелистских и гиперонлайновых политиков заполняет этот вакуум. Они используют сложную, десятилетиями создававшуюся религиозную медиа-машину, которая эволюционировала от радио и телевидения до мощной силы в социальных сетях. Политические правые Бразилии трансформируются для цифровой эпохи.