Vashington Eron ustidan harbiy harakatlar bilan tahdidlarni kuchaytirgan holda, Tehronning yadro dasturi bo‘yicha muzokaralar parda ortida davom etmoqda. Biroq Tramp ma’muriyati bu ziddiyat xavfsizlik masalasi ekanligini ta’kidlasa, Eron davlat ommaviy axborot vositalari boshqa bir rivoyatni ilgari surmoqda: bu inqiroz AQSh prezidentini jalb qiluvchi Epstein janjalidan ataylab chalg‘itishdir.
Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi o‘tgan hafta Isroilga diqqat bilan rejalashtirilgan birdamlik namoyishi uchun sayohat qildi. Modi sayohati Isroil ommaviy axborot vositalarida nishonlangan bo‘lsa, hind jurnalistlarining tanqidlari Hindistonda bloklandi. Bu ikki rahbarga allaqachon muhim harbiy hamkorlikni kuchaytiradigan qurol shartnomalarini imzolash imkonini berdi.
Jair Bolsonaroning Braziliyada hokimiyatdan ag‘darilishidan ikki yil o‘tgach, u qurgan harakat yangi yetakchini izlamoqda. Yosh, evangelist va giper-onlayn siyosatchilarning yangi avloni bu bo‘shliqni to‘ldirmoqda. Ular radio va televideniyadan ijtimoiy tarmoqlardagi kuchli kuchga aylangan o‘nlab yillik diniy media mashinasidan foydalanmoqda. Braziliyaning siyosiy o‘ngi raqamli asrga moslashmoqda.

As Washington escalates threats of military action against Iran, negotiations over Tehran’s nuclear program continue behind the scenes. While the Trump administration insists the standoff is about security, Iran’s state media are pushing a different narrative: that the crisis is a deliberate distraction from the Epstein scandal, which continues to implicate the US president.
Indian Prime Minister Narendra Modi traveled to Israel last week in a carefully choreographed display of solidarity. While Modi’s trip was celebrated in Israeli media, criticism by Indian journalists was blocked back home, allowing the two leaders to sign arms deals that will boost an already significant military partnership.
Nearly two years after Jair Bolsonaro’s fall from power in Brazil, the movement he built is searching for a new figurehead. A rising generation of young, evangelical, and hyper-online politicians is stepping in. They are leveraging a sophisticated, decades-old religious media machine that evolved from radio and television into a powerful force on social media, reshaping Brazil’s political right for the digital age.