Isroil Oliy sudi xalqaro yordam tashkilotlariga qat'iy yangi qoidalarga rioya qilmasa, ishlashini taqiqlashni vaqtincha to‘xtatdi. Bu qaror 37 tashkilotga 1 martgacha ishni to‘xtatish muddati oldidan chiqarildi.
G‘azoda urushdan keyingi mo‘tadil o‘t ochish to‘rt oy davom etmoqda, aholining ko‘p qismi oziq-ovqat, tibbiy yordam va suv uchun yordamga tayanadi. G‘arbiy Sohilda gumanitar tashkilotlar Isroil tomonidan tezlashtirilgan aholi punktlari kengayishi va muhojirlarning zo‘ravonligi tufayli o‘z yerlaridan haydalgan falastinliklarga yordam ko‘rsatmoqda.
Dekabr oyida Isroil Médecins Sans Frontières (MSF), Oxfam, Save the Children, ActionAid va Norvegiya Qochqinlar Kengashi (NRC) kabi tashkilotlarga ularning ro‘yxatdan o‘tish muddati tugaganligini aytdi. Ularga yangi qoidalarga rioya qilish orqali ro‘yxatdan o‘tishni yangilash yoki 1 martgacha faoliyatini to‘xtatish uchun 60 kun berildi.
Bu hafta 17 NGO birgalikda Oliy sudga yangi choralarni to‘xtatish uchun ariza berdi, Isroilning xalqaro gumanitar huquq bo‘yicha bosib oluvchi kuch sifatida majburiyatlari borligini ta'kidlab.
Sudya Dafna Barak-Erez juma kuni "haqiqiy huquqiy nizo" borligini va uni hal qilish uchun ko‘proq vaqt kerakligini aytdi.
Isroilning o‘ng qanot hukumati xavfsizlik sabablarini keltirib, o‘nlab yillar davomida mintaqada faoliyat yuritgan xalqaro va falastinlik NGOlar hamda BMT agentliklariga qarshi qat'iy pozitsiyani olgan. Shuningdek, u BMTning Falastin qochqinlari agentligi Unrwani Isroilda ishlashini taqiqlovchi qonun qabul qildi, bu G‘arbiy Sohil va G‘azodagi ishiga ta'sir qiladi.
Isroil Unrwa va MSF kabi boshqa tashkilotlarga falastinlik qurolli guruhlar a'zolari kirib olgan yoki ular bilan aloqadorligini da'vo qilmoqda. Gumanitar guruhlar bunga qarshi chiqmoqda.
Isroilning Diaspora ishlari va antisemitizmga qarshi kurash vazirligi "aniq shaffoflik talablari" tufayli barcha NGO va gumanitar tashkilotlar endi o‘z xodimlari, moliyaviy manbalari va operatsion tuzilmalari to‘g‘risida to‘liq ma'lumot berishlari kerakligini aytmoqda. Maqsad 2023-yil 7-oktabrdagi Hamas boshchiligidagi hujumlardan keyin falastinlik qurolli guruhlar bilan har qanday aloqani oldini olish.
Yordam tashkilotlari o‘z xodimlari haqida ma'lumot berishdan bosh tortmoqda, G‘azo urushi davomida yuzlab gumanitar xodimlar o‘ldirilganligini ta'kidlab. Yevropadagi tashkilotlar bu talablar Yevropa Ittifoqining ma'lumotlarni himoya qilish va maxfiylik qonunlarini buzishini aytmoqda.
NGOlar yangi Isroil litsenziya tizimi siyosiy motivatsiyaga ega ekanligini ta'kidlaydi. NRC Bosh kotibi Jan Egeland: "Bu terrorizmga qarshi kurash bilan hech qanday aloqasi yo‘q. Bu siyosiy masala" dedi.
Urush davomida G‘azoga chet el jurnalistlarining kirishi taqiqlanganligi sababli, tashrif buyurgan shifokorlar va yordam xodimlari vaziyatni tasvirlashda muhim xalqaro ovoz bo‘ldi. Ko‘plari Isroilning urush olib borish uslubi va yordam kirishiga qo‘ygan cheklovlarini tanqid qildi, bu bir vaqtlar BMTning ocharchilik e'lon qilishiga olib keldi.

Верховный суд Израиля временно приостановил запрет на работу международных гуманитарных организаций на оккупированных палестинских территориях, если они не соответствуют новым строгим правилам. Это решение было вынесено перед израильским сроком для 37 известных организаций прекратить работу, что, по их предупреждениям, лишит уязвимых людей жизненно важной помощи и причинит "непоправимый вред".
Четыре месяца после хрупкого перемирия в разрушенной войной Газе большинство из более чем двух миллионов населения полагается на гуманитарную помощь – для получения пищи, медицинской помощи и воды. На Западном берегу гуманитарные организации помогают палестинцам, которые были вынуждены покинуть свои земли из-за быстрого расширения израильских поселений и насилия со стороны поселенцев.
В декабре Израиль сообщил организациям, включая Médecins Sans Frontières (MSF, Врачи без границ), Oxfam, Save the Children, ActionAid и Норвежский совет по делам беженцев (NRC), что их регистрации истекли. Им было дано 60 дней на обновление регистрации – путем соблюдения новых правил – или прекращение операций к 1 марта.
На этой неделе 17 НПО совместно подали петицию в Верховный суд с требованием приостановить новые меры, утверждая, что Израиль имеет обязательства как оккупирующая держава в соответствии с международным гуманитарным правом.
Отвечая в пятницу, судья Дафна Барак-Эрез заявила, что существует "реальный правовой спор", для разрешения которого потребуется больше времени.
Правоцентристское правительство премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху заняло жесткую позицию против международных и палестинских НПО, а также агентств ООН, некоторые из которых работают в регионе десятилетиями, ссылаясь на соображения безопасности. Оно также приняло законодательство, запрещающее агентству ООН для палестинских беженцев Unrwa работать в Израиле, что повлияло на его деятельность на Западном берегу и в Газе.
Израиль утверждает, что Unrwa и другие организации, включая MSF, были инфильтрированы членами палестинских вооруженных групп или имеют связи с ними. Гуманитарные группы решительно отрицают это.
Министерство по делам диаспоры и борьбе с антисемитизмом Израиля заявляет, что его "четкие требования прозрачности" означают, что все НПО и гуманитарные организации теперь должны предоставлять полные данные о своем персонале, источниках финансирования и операционных структурах. Заявленная цель – предотвратить любые связи с палестинскими вооруженными группами после атак под руководством ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года, которые спровоцировали войну в Газе.
Гуманитарные организации отказались делиться данными о своем персонале, указывая, что сотни гуманитарных работников были убиты во время войны в Газе. Организации, базирующиеся в Европе, заявляют, что эти требования нарушают законы ЕС о защите данных и конфиденциальности.
НПО утверждают, что изменения противоречат давно установленной практике "обеспечения того, чтобы гуманитарная помощь оставалась принципиальной, независимой и беспрепятственной". Многие утверждают, что новая израильская система лицензирования политически мотивирована.
Генеральный секретарь NRC Ян Эгеланд, присоединившийся к петиции, заявил: "Это не имеет ничего общего с борьбой с терроризмом. Это политический вопрос".
Поскольку иностранным журналистам запрещено въезжать в Газу во время войны – за исключением ограниченных туров вместе с ЦАХАЛом – посещающие медики и гуманитарные работники стали важными международными голосами, описывающими ситуацию на местах. Многие критиковали ведение войны Израилем и израильские ограничения на въезд помощи на территорию, что в какой-то момент привело к объявлению ООН голода.