PPC xususiy saqlash joyiga ogohlantirmasdan kirilgani va sezilarli korporativ ma'lumotlarni himoya qilish so‘rovlariga e'tibor berilmaganligini da'vo qildi. Panama Oliy sudi o‘tgan oyda kompaniyaga berilgan imtiyozlarni konstitutsiyaga zid deb topib, ikkita kanal portini boshqarish huquqini bekor qilgan edi.
Xitoy bu sud jarayonini "gegemonik" bosim reaktsiyasi deb atadi. Panama Prezidenti Xose Raul Mulino esa Xitoyga "ehtiyot bo‘lishni" maslahat berdi. Balboa va Kristobal portlari Panama konteyner tashishining 39 foizini qayta ishlaydi.
Tintuvdan oldin CK Hutchison Panama terminallarini o‘z ichiga olgan dunyo bo‘ylab o‘nlab portlarni AQSh kompaniyasi BlackRock boshchiligidagi konsortsiumga 23 milliard dollarga sotishga rozi bo‘lgan edi.

Власти Панамы провели обыск и изъяли имущество в офисе дочерней компании гонконгского конгломерата CK Hutchison — Panama Ports Company (PPC). В заявлении в пятницу компания заявила, что правительство Панамы "проигнорировало верховенство закона".
PPC обвинила власти во вторжении на частную складскую территорию без предупреждения и в игнорировании просьб о защите конфиденциальных корпоративных данных. В прошлом месяце Верховный суд Панамы аннулировал соглашения, предоставлявшие PPC контроль над двумя портами канала, признав их неконституционными.
Китай назвал судебный процесс реакцией на "гегемонистское" давление. Президент Панамы Хосе Рауль Мулино предупредил Китай о необходимости "быть осторожным". Порты Бальбоа и Кристобаль обрабатывают около 39% контейнерных перевозок Панамы.
До обыска CK Hutchison согласилась продать консорциуму под руководством американской BlackRock десятки портов по всему миру, включая панамские терминалы, за 23 млрд долларов.