Bosh vazir Mark Karney Hindistonga muhim tashrif bilan keldi. Bu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tiklashga qaratilgan bo‘lib, ular AQShga bo‘lgan savdo bog‘liqligini kamaytirishni maqsad qilgan.
Karney tashrifini Mumbayda boshladi, u yerda biznes rahbarlari bilan uchrashdi. Keyin u Yangi Dehlida Bosh vazir Narendra Modi bilan muzokaralar olib boradi.
Tashrif munosabatlardagi keskin burilishni belgilaydi. Avval Kanada Hindistonni Kanadada sikx separatisti Hardeep Singh Nijjarni o‘ldirishda ayblagan edi – Hindiston bu ayblovlarni qat‘iyan rad etgan.
Ikkala tomon ham endi oldinga intilmoqda.
Karney uchun bu tashrif faqat biznesga qaratilgan. Uning asosiy maqsadi – Kanadaning savdo hamkorlarini diversifikatsiya qilish va AQShga iqtisodiy bog‘liqlikni kamaytirish.
Asosiy e‘tibor Hindiston bilan keng qamrovli erkin savdo shartnomasi bo‘yicha muhokamalarga qaratilgan. Bu muzokaralar 15 yildan beri davom etmoqda.
So‘nggi to‘xtalish 2023-yilda sobiq Bosh vazir Justin Trudeau Hindistonni Nijjarning o‘ldirilishida ayblagach yuz berdi. Hindiston har qanday ishtirokni rad etdi.
Endi AQSh tariflari va Karneyning "amaliy" tashqi siyosati tufayli Ottava Dehli bilan munosabatlarni tiklamoqda.
Biroq, ayblovlar Kanadaning sikx jamoati uchun bahsli masala bo‘lib qolmoqda. Ular Hindiston tomonidan transmilliy repressiya qurboni bo‘layotganini va Karneyni iqtisodiy manfaatlarni xavfsizlikdan ustun qo‘ygani uchun tanqid qilmoqda.
Kanada rasmiylari tashrif oldidan Hindiston hukumatining Kanadada zo‘ravonlik yoki tahdidlar bilan bog‘liq emasligini aytishdi.
Karney faqat Mumbay va Yangi Dehlida bo‘ladi. U Toj Mahal yoki Panjobga tashrif buyurmaydi, bu Kanadaning diqqati faqat savdoga qaratilganligini ko‘rsatadi.
Muzokaralar energetika, texnologiya, sun‘iy intellekt va mudofaa sohalarini qamrab oladi. Karney va Modi Donald Trampning tarif siyosati haqida ham gaplashishlari mumkin.
Kanada G7 davlatlari orasida Hindiston bilan imtiyozli savdo shartnomasi tuzmagan yagona mamlakat. Bu Karney uchun shoshilinchlik qo‘shadi.

Prime Minister Mark Carney is in India on a pivotal trip aimed at repairing ties with the world's largest democracy, as both countries seek to reduce trade reliance on the US.
Carney began his visit in Mumbai, meeting with business leaders, and will travel to New Delhi for talks with Prime Minister Narendra Modi.
The trip marks a significant turnaround in relations, which deteriorated after Canada accused India of involvement in the extrajudicial killing of Canadian Sikh separatist Hardeep Singh Nijjar in 2023 – an allegation India strongly denied.
Both sides now appear ready to move forward.
For Carney, this visit is strictly business-oriented, aligning with his goal of diversifying Canada's trade partners to lessen economic dependence on the US.
A key focus will be advancing a comprehensive free trade agreement with India, discussions for which have been ongoing intermittently for 15 years.
Trade talks were derailed after former Prime Minister Justin Trudeau publicly accused India in 2023. India has repeatedly denied any involvement.
Facing US tariffs and under Carney's more pragmatic foreign policy, Ottawa is now mending ties with Delhi.
However, the allegations remain a point of contention for some in Canada's Sikh community, who criticize Carney for prioritizing economic interests over safety concerns.
Canadian officials stated ahead of the trip that India is not currently linked to violent crimes or threats on Canadian soil.
Carney will only visit Mumbai and New Delhi, skipping cultural sites like the Taj Mahal or Punjab, signaling Canada's focus is squarely on trade.
Discussions will cover energy, technology, artificial intelligence, defense, and attracting talent to Canada. Carney and Modi may also address tariff policies enacted by former US President Donald Trump.
Canada remains the only G7 country without a preferential trade agreement with India, adding urgency for Carney.