Bosh vazir Mark Karney Hindistonga muhim tashrif bilan keldi. Bu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tiklashga qaratilgan bo‘lib, ular AQShga bo‘lgan savdo bog‘liqligini kamaytirishni maqsad qilgan.
Karney tashrifini Mumbayda boshladi, u yerda biznes rahbarlari bilan uchrashdi. Keyin u Yangi Dehlida Bosh vazir Narendra Modi bilan muzokaralar olib boradi.
Tashrif munosabatlardagi keskin burilishni belgilaydi. Avval Kanada Hindistonni Kanadada sikx separatisti Hardeep Singh Nijjarni o‘ldirishda ayblagan edi – Hindiston bu ayblovlarni qat‘iyan rad etgan.
Ikkala tomon ham endi oldinga intilmoqda.
Karney uchun bu tashrif faqat biznesga qaratilgan. Uning asosiy maqsadi – Kanadaning savdo hamkorlarini diversifikatsiya qilish va AQShga iqtisodiy bog‘liqlikni kamaytirish.
Asosiy e‘tibor Hindiston bilan keng qamrovli erkin savdo shartnomasi bo‘yicha muhokamalarga qaratilgan. Bu muzokaralar 15 yildan beri davom etmoqda.
So‘nggi to‘xtalish 2023-yilda sobiq Bosh vazir Justin Trudeau Hindistonni Nijjarning o‘ldirilishida ayblagach yuz berdi. Hindiston har qanday ishtirokni rad etdi.
Endi AQSh tariflari va Karneyning "amaliy" tashqi siyosati tufayli Ottava Dehli bilan munosabatlarni tiklamoqda.
Biroq, ayblovlar Kanadaning sikx jamoati uchun bahsli masala bo‘lib qolmoqda. Ular Hindiston tomonidan transmilliy repressiya qurboni bo‘layotganini va Karneyni iqtisodiy manfaatlarni xavfsizlikdan ustun qo‘ygani uchun tanqid qilmoqda.
Kanada rasmiylari tashrif oldidan Hindiston hukumatining Kanadada zo‘ravonlik yoki tahdidlar bilan bog‘liq emasligini aytishdi.
Karney faqat Mumbay va Yangi Dehlida bo‘ladi. U Toj Mahal yoki Panjobga tashrif buyurmaydi, bu Kanadaning diqqati faqat savdoga qaratilganligini ko‘rsatadi.
Muzokaralar energetika, texnologiya, sun‘iy intellekt va mudofaa sohalarini qamrab oladi. Karney va Modi Donald Trampning tarif siyosati haqida ham gaplashishlari mumkin.
Kanada G7 davlatlari orasida Hindiston bilan imtiyozli savdo shartnomasi tuzmagan yagona mamlakat. Bu Karney uchun shoshilinchlik qo‘shadi.

Премьер-министр Марк Карни прибыл в Индию с ключевым визитом, направленным на восстановление отношений с крупнейшей демократией мира. Обе страны стремятся снизить торговую зависимость от США.
Карни начал визит в Мумбаи, где встретился с бизнес-лидерами. Затем он отправится в Нью-Дели для переговоров с премьер-министром Нарендрой Моди.
Визит знаменует резкий поворот в отношениях, которые обострились после обвинений Канады в причастности Индии к внесудебному убийству канадского сикхского сепаратиста Хардипа Сингха Ниджара на территории Канады – утверждение, которое Индия категорически отрицала.
Теперь обе стороны готовы двигаться вперед.
Для Карни этот визит строго деловой, что соответствует его цели диверсификации торговых партнеров Канады для снижения экономической зависимости от США.
Основное внимание будет уделено прогрессу в переговорах о всеобъемлющем соглашении о свободной торговле с Индией, которые ведутся с перерывами в течение 15 лет.
Последний срыв переговоров произошел после публичных обвинений бывшего премьер-министра Джастина Трюдо в 2023 году. Индия неоднократно отрицала любую причастность.
Теперь, столкнувшись с тарифами США и проводя более «прагматичную» внешнюю политику, Оттава восстанавливает связи с Дели.
Однако обвинения остаются спорным вопросом для части сикхской общины Канады, которая критикует Карни за приоритет экономических интересов над безопасностью.
Канадские официальные лица перед визитом заявили, что Индия не связана с насильственными преступлениями или угрозами на территории Канады.
Карни посетит только Мумбаи и Нью-Дели, не планируя визитов в культурные места, такие как Тадж-Махал, или в Пенджаб. Это сигнализирует о фокусе Канады на торговле.
В повестке – обсуждение энергетики, технологий, искусственного интеллекта и обороны, а также привлечение квалифицированных кадров в Канаду. Карни и Моди также могут обсудить тарифную политику Дональда Трампа.
Канада остается единственной страной G7, не имеющей преференциального торгового соглашения с Индией, что добавляет срочности для Карни.