Kanada Bosh vaziri Mark Karney o'z hukumati AQSh bilan har ikki mamlakat manfaatlariga mos keladigan savdo bitimini imzolashga tayyorligini ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, kelishuv barqarorlik va ishonchlilikni ta'minlashi kerak.
"Mumkin bo'lgan bitim Kanada ishchilari, oilalari va biznesi manfaatlariga mos keladi, shuningdek, Amerika oilalari, bizneslari va iste'molchilari uchun ham foydalidir. Amerikaliklar tayyor bo'lganda, biz muzokaralar stoliga o'tirishga tayyormiz", dedi Karney Ontario shtatidagi Thunder Bay shahrida jurnalistlarga.
Ushbu bayonot AQSh va Kanada o'rtasidagi savdo muzokaralari o'tgan oy muvaffaqiyatsiz yakunlanganidan so'ng berildi. Shundan beri AQSh Kanadaning 20 milliard dollarlik tovarlariga 50 foizlik bojlar joriy qildi, Ottava esa shunga o'xshash miqdordagi javob choralarini keyingi haftadan kuchga kiritadi. AQSh, shuningdek, 1-yanvardan boshlab barcha Kanada avtomobillari va ehtiyot qismlariga 50 foizlik boj qo'llash bilan tahdid qilmoqda.
Karney AQSh Savdo vaziri Xovard Lutnik va G'aznachilik kotibi Skott Bessentning Kanada ichki siyosat tufayli muzokaralardan chiqib ketgani haqidagi so'nggi izohlarini rad etdi. "Menimcha, AQShdagi tayinlangan, saylanmagan vazirlar Kanada siyosati bo'yicha mutaxassis emas", dedi u.
Karney AQShning savdo bitimi bo'yicha yondashuvida yumshash kuzatilayotganini ta'kidladi. "O'tgan oy muzokaralar buzilishidan oldin AQSh oxirgi daqiqagacha ba'zi masalalarda turib oldi, bu 'bizning yo'limiz yoki hech qanday yo'l' degan pozitsiya edi. Endi ular bunday qilmayapti", dedi u. "Agar ular Kanada tili va madaniyatiga ahamiyat bermaganlarida, ularni bitimga kiritmagan bo'lardilar. Bu yaxshi, biz buni mamnuniyat bilan qabul qilamiz".
Karneyning so'zlaridan ko'p o'tmay, AQSh prezidenti Donald Tramp Truth Social tarmog'ida Kanada siyosatchilari, jumladan Bosh vazir Mark Karney uni "dushman" deb atashlari "juda yaxshi" ekanini yozdi. U Kanada iqtisodiyoti qulashi va "Kanada siyosatchisiga nisbatan har qanday narsadan ham yomonroq" bo'lishi haqida ogohlantirdi.
AQSh Kanadaning eng yirik savdo hamkori bo'lib, tarixan eksportning qariyb 80 foizi shu yerga yo'naltirilgan. Ammo Tramp o'tgan yili Kanadaga keng ko'lamli bojlar joriy qilganidan beri Ottava bu qaramlikni kamaytirish ustida ishlamoqda. Statistik ma'lumotlarga ko'ra, iyul oyida AQSh Kanadaning umumiy eksportidagi ulushi 66,35 foizni tashkil etdi, bu iyundagi 69,39 foiz va bir yil avvalgi 72,64 foizdan kamdir.
Karney, shuningdek, Kanadada 300 dan ortiq Via Rail yo'lovchi vagonlarini qurish va ularga xizmat ko'rsatish uchun 4,7 milliard Kanada dollari (3,4 milliard AQSh dollari) sarflash rejasini e'lon qildi. Bu loyiha Kvebek va Thunder Baydagi zavodlardan foydalanishni nazarda tutadi, bu esa AQShdan import o'rnini bosadi.

Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что его правительство готово подписать торговое соглашение с Соединенными Штатами, которое принесет выгоду обеим странам, добавив, что любая сделка должна быть стабильной и заслуживающей доверия.
«Сделка, которая возможна и отвечает интересам канадских рабочих, семей и бизнеса, также отвечает интересам американских семей, бизнеса и потребителей... Мы готовы сесть за стол переговоров и заключить эту сделку, когда американцы будут готовы», — заявил Карни журналистам в четверг в Тандер-Бей, Онтарио.
Эти комментарии прозвучали после того, как торговые переговоры между США и Канадой сорвались в прошлом месяце, когда они были на грани провала. С тех пор США ввели 50-процентные пошлины на канадские товары на сумму 20 миллиардов долларов, а ответные пошлины Оттавы на аналогичную сумму вступят в силу на следующей неделе. США также пригрозили ввести 50-процентные пошлины на все канадские автомобили и запчасти с 1 января.
Карни отверг недавние заявления министра торговли США Ховарда Лутника и министра финансов Скотта Бессента о том, что Канада вышла из торговой сделки из-за внутренней политики, ответив на вопрос: «Я не думаю, при всем уважении, что назначенные, неизбранные члены кабинета в Соединенных Штатах являются экспертами в канадской политике».
Карни предположил, что в последнее время подход США к любой торговой сделке смягчился, что может стимулировать дальнейшие обсуждения. «Было несколько вопросов, по которым Соединенные Штаты спорили до последнего часа», — сказал он, описав это как позицию «наш путь или никак» до того, как переговоры сорвались в прошлом месяце. «Теперь они так не делают», — сказал он. «Итак, внезапно им стало все равно на канадский язык и культуру. Если им было все равно, им не следовало включать их в сделку», — добавил Карни. «Это хорошо. Мы это приветствуем».
Вскоре после выступления Карни президент США Дональд Трамп написал в Truth Social, что «очень хорошо для канадских политиков, таких как премьер-министр Марк Карни, делать президента Дональда Дж. Трампа „врагом“». Он предупредил, что экономика страны рухнет и будет «хуже, чем все, что когда-либо случалось с канадским политиком».
США являются крупнейшим торговым партнером Канады, и исторически около 80 процентов ее экспорта направлялось туда. Но с тех пор, как Трамп в прошлом году обрушил на страну волну пошлин, Оттава работает над снижением этой зависимости. По данным Статистического управления Канады, в июле на США приходилось 66,35 процента общего экспорта Канады по сравнению с 69,39 процента в июне и 72,64 процента год назад.
Однако зависимость Канады от импорта из США за последние 12 месяцев лишь незначительно снизилась до 59 процентов по сравнению с 62 процентами в 2024 году, показывают данные. В четверг Карни также объявил о планах потратить 4,7 миллиарда канадских долларов (3,4 миллиарда долларов США) на строительство и обслуживание более 300 пассажирских вагонов Via Rail в Канаде, используя предприятия в Квебеке и Тандер-Бей, что является отходом от импорта из США.