Berlin Brandenburg aeroporti (BER) Terminal 1 juma kuni kechqurun xavfsizlik xavotiri tufayli evakuatsiya qilindi. Federal politsiya ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlarni tasdiqladi. Voqea joyidagi odamlar terminal binosi bo'shatilgani haqida xabar berishgan edi.
Politsiya matbuot kotibi Germaniyaning DPA axborot agentligiga ma'lum qilishicha, yo'lovchilarga binoni tark etish so'ralgan. Unga ko'ra, bir ayol xavfsizlik xodimlariga yukida xavfli modda borligini aytgan. "Aniqlanmagan moddadan potentsial xavfni istisno qilib bo'lmaydi", degan kotib.
Shu sababli yuk xavfi haqida ogohlantirish e'lon qilingan. Politsiya dastlabki bosqichda qo'shimcha izoh berishdan bosh tortgan. Voqea joyidan olingan videolarda odamlar tashqarida kutayotgani va favqulodda xizmat mashinalari pastki qavat kirish qismida turgani aks etgan.
Aeroport ham voqeani tasdiqlagan. Spikerning so'zlariga ko'ra, taxminan 17:45 da federal politsiya xavfli modda gumoni bilan yuk ogohlantirishini e'lon qilgan va Terminal 1 jamoat maydoni tozalangan. Uchishga tayyor samolyotlar normal parvoz qilishi, kiruvchi reyslar ham qo'nishi mumkinligi aytilgan.
Yo'lovchilarni qabul qilish imkon qadar Terminal 2 ga ko'chirilgan. "Bu qanchalik kechikish yoki bekor qilishga olib kelishi hozircha oldindan aytib bo'lmaydi", degan spiker. Aeroport veb-saytida mahalliy vaqt bilan soat 19:00 atrofida Terminal 1 dan jo'naydigan ko'plab reyslar biroz kechikkan deb belgilangan.
BER yoki "Willy Brandt aeroporti" Schönefeldda joylashgan bo'lib, 2020 yilda ochilganidan beri Berlinning eng gavjum va Germaniyaning uchinchi eng band aeroporti hisoblanadi. U ko'plab federal hukumat parvozlari uchun asosiy aeroport sifatida xizmat qiladi. Har yili taxminan 26 million yo'lovchi bu aeroportdan o'tadi. Voqealar rivoji kuzatilmoqda.

В четверг вечером власти эвакуировали Терминал 1 аэропорта Берлин-Бранденбург (BER) в качестве меры предосторожности. Федеральная полиция подтвердила сообщения, появившиеся в социальных сетях от очевидцев.
Представитель полиции сообщил немецкому агентству DPA, что пассажиров попросили покинуть здание. По его словам, женщина заявила сотрудникам службы безопасности, что в ее багаже находится опасное вещество. «Потенциальная угроза от неопознанного вещества не может быть исключена», — заявил представитель.
В связи с этим была объявлена тревога из-за багажа. На раннем этапе от дальнейших комментариев отказались. До этого путешественники и немецкий репортер публиковали в соцсетях видео, на которых видно, как люди ожидают снаружи, а у входа на нижнем уровне припаркованы машины экстренных служб.
Позже аэропорт также подтвердил инцидент. «Из-за подозрения на опасное вещество федеральная полиция объявила тревогу в 17:45», — сообщил представитель, что привело к «очистке общественной зоны Терминала 1». Он отметил, что самолеты, готовые к вылету, могут взлетать в обычном режиме, а входящие рейсы также могут продолжать посадку.
Обслуживание пассажиров «переведено в Терминал 2, насколько это возможно», — добавил он. «Степень возможных задержек или отмен пока не предсказуема». Многие рейсы, отправляющиеся из Терминала 1 около 19:00 по местному времени, были отмечены как минимум с небольшой задержкой на сайте аэропорта.
BER, или «Аэропорт Вилли Брандта» в Шёнефельде, является самым загруженным аэропортом Берлина и третьим по загруженности в Германии с момента открытия в 2020 году. Он также служит основным аэропортом для многих правительственных рейсов. Ежегодно через него проходят около 26 миллионов пассажиров. Это развивающаяся история, следите за обновлениями.