Nepal-Tibet chegarasidagi halokatli suv toshqinlaridan so'ng Hindistonning 275 fuqarosi bedarak yo'qolganligi rasman tasdiqlandi. Hindiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Randhir Jaisvalning so'zlariga ko'ra, hozirgacha 169 kishi qutqarilgan, oxirgi operatsiyada Trishuli bozorida besh yoshli bola ham o'z ichiga olgan uch kishi xavfsiz joyga olib chiqilgan.
Jaisvalning ta'kidlashicha, Hindistonning Nepal elchixonasi qutqarilganlarning havo orqali vatanga qaytishiga yordam bermoqda. Shuningdek, Xitoydan Nepalga 1907 nafar hind fuqarosi xavfsiz o'tgan, Tibet avtonom rayonida esa hindistonlik sayohatchilar qolmagan.
Nepal rasmiylarining ma'lumotiga ko'ra, suv toshqini qurbonlari soni 1294 nafarga yetdi, 5053 kishi bedarak yo'qolgan. Qutqaruv ishlari, ayniqsa, loy bilan to'lgan gidroenergetika tunnellarida davom etmoqda, u yerda yuzlab ishchilar qamalib qolgan deb taxmin qilinmoqda.
Hindistonning Katmandudagi elchisi Navin Shrivastava, Chilime gidroelektr stansiyasida Nepal armiyasi bilan hamkorlikda hind tunnel qutqaruv guruhi operatsiyalarni kuchaytirganini ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, tunnelni quritish va og'ir texnika uchun vaqtinchalik yo'l yotqizish ishlari olib borilmoqda.
Hindiston Nepalga 95 tonnagacha gumanitar yordam yetkazdi. Shu bilan birga, Hindistonda 5-sentabr kuni o'qituvchilar kuni nishonlandi. Bosh vazir Narendra Modi o'qituvchilarning jamiyatga qo'shgan hissasini yuqori baholab, ularni tabrikladi.

По официальным оценкам, 275 граждан Индии продолжают числиться пропавшими без вести в результате катастрофического наводнения в Непале. Представитель МИД Индии Рандхир Джайсвал сообщил, что 169 индийцев были спасены, в том числе трое, включая пятилетнего ребенка, были эвакуированы из района Тришули-Базар.
По словам Джайсвала, посольство Индии в Непале оказывает содействие в возвращении спасенных на родину авиарейсами. Кроме того, 1907 индийских граждан благополучно перебрались в Непал из Китая, и в Тибетском автономном районе не осталось застрявших индийских туристов.
Официальное число погибших в Непале достигло 1294 человек, 5053 числятся пропавшими без вести. Спасательные работы продолжаются, особенно в заполненных грязью туннелях гидроэлектростанций, где, как предполагается, заблокированы сотни рабочих.
Посол Индии в Катманду Навин Шривастава заявил, что индийская туннельная спасательная группа, работающая совместно с непальской армией на гидроэлектростанции Чилиме, активизировала операции. Ведутся работы по осушению туннеля и созданию временной трассы для тяжелой техники.
Индия также поставила Непалу около 95 тонн гуманитарной помощи. В самой Индии 5 сентября отмечается День учителя, премьер-министр Нарендра Моди поздравил педагогов, подчеркнув их вклад в общество.