Livan sog'liqni saqlash vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi uch yil ichida Isroilning Livanga hujumlari natijasida halok bo'lganlar soni 8 900 dan oshdi, yaralanganlar esa 30 600 ga yaqinlashdi.
Shanba kuni e'lon qilingan bayonotga ko'ra, 2023-yil oktabrdan 2026-yil sentabrgacha bo'lgan davrda Isroil hujumlari 8 920 kishining hayotiga zomin bo'ldi va 30 595 kishi yaralandi.
Raqamlar 2-martdan beri qayd etilgan 4 358 o'lim va 12 359 jarohatni o'z ichiga oladi. Sog'liqni saqlash vazirligining chorshanba kungi hisobotida, shuningdek, 2-martdan beri tez yordam ekipajlariga qarshi 179 ta Isroil hujumi qayd etilgan bo'lib, ularda 135 nafar tibbiyot xodimi halok bo'lgan.
Bu sana Isroilning Livanga qarshi urushini navbatdagi kuchaytirishini anglatadi. O'sha kuni Isroilning Bayrutga hujumi 31 kishini o'ldirdi, bunga javoban Hizbulloh shimoliy Isroilga raketa o'qlarini yo'lladi.
BMTning qochqinlar bo'yicha agentligi (UNHCR) ma'lumotlariga ko'ra, avgust oyida Isroil tajovuzi tufayli 360 000 kishi o'z uylarini tark etgan, shundan kamida 22 000 kishi jamoat boshpanalarida yashamoqda.
Bu raqamlar Isroilning janubiy Livandagi zo'ravonliklari kuchaygan bir paytda, iyun oyida imzolangan ikki "tinchlik" kelishuviga qaramay, e'lon qilindi. Isroil mart oyidan beri janubiy Livanni harbiy bosib turishda davom etmoqda va "bufer" zona o'rnatilishini e'lon qilgan.
26-iyundagi ramka kelishuvi Hizbullohni qurolsizlantirish shartiga bog'liq edi. Hizbulloh yetakchisi Naim Qosim bu kelishuvni "haqiqiy emas" deb rad etdi va Isroildan avval bosib olingan hududlarni tark etishni talab qildi. Kelishuvda Isroil qo'shinlarining janubiy Livandan chiqarilishi aniq ko'rsatilmagan.
Juma kuni Isroilning janubiy Livandagi Kfar Reman shahriga havo hujumi natijasida uch kishi halok bo'ldi, 23 kishi yaralandi. Isroil harbiylari strategik Ali al-Taher ko'prigi ostidagi tunnellarda Hizbulloh jangarilarini yo'q qilganini da'vo qilmoqda.
Livanning davlat axborot agentligi (NNA) juma kuni Isroil reydlari va artilleriya o'qlari Tir va Nabatiya tumanlaridagi yetti qishloqqa qaratilganini xabar qildi. Qurbonlar haqida ma'lumot yo'q.

По данным министерства здравоохранения Ливана, число погибших в результате израильских атак на Ливан за последние три года превысило 8 900, а число раненых достигло почти 30 600.
В заявлении, опубликованном в субботу, сообщается, что израильские атаки с октября 2023 года по сентябрь 2026 года убили 8 920 человек и ранили 30 595 других.
Эти цифры включают 4 358 смертей и 12 359 ранений, зарегистрированных с 2 марта. В отчете министерства здравоохранения, опубликованном в среду, также говорится, что с 2 марта было совершено 179 израильских атак на бригады скорой помощи, в результате которых погибли 135 медицинских работников.
Эта дата ознаменовала очередную эскалацию войны Израиля против Ливана. В тот день израильский удар по Бейруту убил 31 человека после ракеты, выпущенной "Хезболлой" по северному Израилю.
По данным УВКБ ООН, в августе из-за израильской агрессии перемещенными оставались 360 000 человек, включая как минимум 22 000, проживающих в коллективных убежищах.
Эти цифры появились на фоне усиливающегося израильского насилия на юге Ливана, несмотря на два "мирных" соглашения, заключенных при посредничестве США, подписанных в июне. Израиль сохраняет военную оккупацию юга Ливана с марта, когда объявил о создании "буферной" зоны.
Рамочное соглашение от 26 июня было обусловлено разоружением "Хезболлы". Лидер "Хезболлы" Наим Касем отверг рамочное соглашение, назвав его "ничтожным", и потребовал, чтобы Израиль сначала прекратил оккупацию. Соглашение не предусматривало конкретного вывода израильских сил с юга Ливана.
В пятницу израильский авиаудар по Кфар-Реману, городу на юге Ливана, убил трех человек и ранил 23 других. Израильские военные заявили, что зачистили бойцов "Хезболлы" в туннелях под стратегическим мостом Али-эт-Тахер.
Государственное национальное информационное агентство Ливана (NNA) также сообщило в пятницу, что израильские рейды и артиллерийские обстрелы были направлены на семь городов в округах Тир и Набатия. О пострадавших не сообщалось.