Germaniyaning sharqiy Saksoniya-Anhalt federal yerida o‘ta o‘ngchi “Muqobil Germaniya uchun” (AfD) partiyasi saylovda katta farq bilan yetakchilikni qo‘lga kiritdi. Bu, birinchi navbatda, qishloq xo‘jaligi va sanoati zaif rivojlangan, aholisi qariyb 2,1 million kishini tashkil etuvchi ushbu yerdagi ijtimoiy-iqtisodiy muammolar va aholining noroziligi bilan bog‘liq.
Saksoniya-Anhalt Germaniyaning tarixiy va madaniy jihatdan boy hududi hisoblanadi. Dessaudagi Bauhaus me’morlari, Vittenbergdagi Martin Lyuterning 95 tezisi va Elba daryosi kabi diqqatga sazovor joylar shu yerda joylashgan. Biroq, so‘nggi yillarda bu yerda ko‘mir sanoatining tugatilishi, ishsizlikning o‘sishi va yoshlarning boshqa hududlarga ketishi kabi muammolar kuchaymoqda.
Saylovda AfD partiyasi 30 foizdan ortiq ovoz olib, eng yirik partiyaga aylandi. Partiya yetakchisi Ulrix Zigmund bu natijani “Berlinga signal” deb atadi. Hukumatdagi Xristian-demokratik ittifoq (CDU) esa, 1990-yildan beri hokimiyatda bo‘lgan bo‘lsa-da, ovozlarining yarmini yo‘qotdi. CDU rahbari Reyner Xazeloff, bu holatni Veymar Respublikasi davridagi siyosiy tanazzul bilan solishtirdi.
Mutaxassislar AfDning muvaffaqiyatini, asosan, aholining Germaniyadagi o‘zgarishlardan noroziligi bilan izohlaydilar. Birlashishdan keyin ko‘plab ish o‘rinlari, ayniqsa, ko‘mir qazib olish va kimyo sanoatida yo‘qolgan. Saksoniya-Anhaltda aholining o‘rtacha yoshi 48,3 yoshni tashkil etib, bu Germaniyadagi eng keksa aholi hisoblanadi. Shuningdek, yoshlar orasida gender nomutanosibligi ham mavjud: 18-29 yoshdagi erkaklar soni ayollarga qaraganda ancha ko‘p.
Saksoniya-Anhaltda chet elliklar soni Germaniya bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichdan past bo‘lsa-da (9% ga yaqin), 2015-yildan beri bu ko‘rsatkich ikki baravar oshgan. Bu esa mahalliy aholida immigratsiyaga qarshi kayfiyatni kuchaytirmoqda. Siyosatshunos Benjamin Hyone fikricha, AfD hokimiyatga kelsa, konstitutsiyaviy tuzumni o‘zgartirishga urinishi mumkin, biroq bu bir yergina doirasida amalga oshirish qiyin.
Yangi parlament 6-oktabrda chaqiriladi. Hukumatni shakllantirish uchun oldinda og‘ir muzokaralar turibdi. AfDning Saksoniya-Anhaltdagi g‘alabasi Germaniya siyosatida yangi bosqichni boshlashi mumkin.

В восточногерманской земле Саксония-Анхальт ультраправая партия «Альтернатива для Германии» (АдГ) с большим отрывом заняла первое место на выборах, состоявшихся 6 сентября. Этот успех отражает глубокое недовольство значительной части населения региона, которое накопилось за годы экономических преобразований и социальных изменений.
Саксония-Анхальт — земля с богатым культурным наследием: здесь работали архитекторы Баухауса, Мартин Лютер прибил свои 95 тезисов в Виттенберге, а через регион протекает Эльба. Однако регион сталкивается с серьезными вызовами: закрытие угольных шахт, высокий уровень безработицы и отток молодежи в более процветающие земли.
АдГ, чей ведущий кандидат Ульрих Зигмунд, набрала более 30% голосов, что стало историческим результатом для этой партии. Лидер партии назвал итоги выборов «сигналом Берлину». Христианско-демократический союз (ХДС), правивший в земле с 1990 года, потерял половину своих избирателей. Премьер-министр земли Райнер Хазелофф сравнил атмосферу в парламенте с «финальной фазой Веймарской республики».
Эксперты связывают успех АдГ с разочарованием в политике федерального правительства, особенно в вопросах иммиграции и экономики. После объединения Германии в регионе исчезли тысячи рабочих мест, особенно в угольной и химической промышленности. Саксония-Анхальт также имеет самый старый население в Германии (средний возраст — 48,3 года) и значительный дисбаланс между полами среди молодежи: на 120 тысяч мужчин в возрасте 18-29 лет приходится лишь 103 тысячи женщин.
Доля иностранцев в населении земли составляет около 9%, что ниже среднего по стране (15%), но с 2015 года она удвоилась. Это усилило антииммигрантские настроения. Политолог Беньямин Хёне из Технического университета Хемница считает, что АдГ попытается изменить конституционный порядок, если придет к власти, но в рамках одной земли это будет сложно реализовать.
Новый парламент соберется 6 октября, и впереди трудные переговоры о формировании правительства. Победа АдГ в Саксонии-Анхальт может стать сигналом для всей Германии о росте правого популизма.