Amerika Qo'shma Shtatlarining Florida shtatidagi Mayami xalqaro aeroportida Amazon kompaniyasining yuk samolyoti qo'nish vaqtida uchish-qo'nish yo'lagidan chiqib ketib, halokatga uchradi. Hodisa oqibatida aeroportda barcha parvozlar vaqtincha to'xtatildi va minglab yo'lovchilar reyslarining kechikishiga sabab bo'ldi.
AQSh Federal aviatsiya boshqarmasi (FAA) ma'lumotlariga ko'ra, Boeing 767-300 rusumli samolyot San-Xuan shahridan (Puerto-Riko) kelayotgan bo'lib, mahalliy vaqt bilan soat 14:00 atrofida Mayamiga qo'nishga urinayotganda uchish-qo'nish yo'lagidan chiqib ketgan. Samolyot aeroport hududidagi bir nechta transport vositalariga urilgan va keyin yonib ketgan.
Mayami-Dade yong'in-qutqaruv xizmati xodimlari voqea joyiga yetib borib, olovni o'chirishga kirishgan. Qutqaruvchilar hozirda halokatda jabrlanganlar bor-yo'qligini aniqlashmoqda. Samolyot bortida qancha ekipaj a'zosi yoki yo'lovchi bo'lgani noma'lum, shuningdek, jarohatlanganlar yoki halok bo'lganlar haqida ma'lumot berilmagan.
Amazon kompaniyasi matbuot kotibi Kelli Nantelning so'zlariga ko'ra, samolyot 21 Air aviakompaniyasi tomonidan boshqarilgan va qo'nish paytida "hodisa" yuz bergan. "Biz mahalliy hokimiyat organlari bilan yaqindan hamkorlik qilmoqdamiz va nima bo'lganini aniqlashga harakat qilmoqdamiz. Hozirgi vaqtda bizning asosiy ustuvor yo'nalishimiz barcha ishtirokchilarning xavfsizligi va farovonligini ta'minlashdir", - dedi Nantel.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda uchish-qo'nish yo'lagi yaqinida qora tutun ko'tarilayotgani aks etgan. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, samolyot uchish-qo'nish yo'lagidan chiqib, aeroport yonidagi yo'lni kesib o'tgan.
AQSh Milliy transport xavfsizligi kengashi (NTSB) hodisa yuzasidan tergov boshlaganini tasdiqladi. AQSh transport departamenti kotibi Shon Daffi Mayamida barcha parvozlarni to'xtatish to'g'risida buyruq berilganini va yo'lovchilar "sezilarli kechikishlar" kutilayotganini aytdi. Hodisa sabablari hozircha noma'lum, FAA tergov olib bormoqda.

В Соединенных Штатах грузовой самолет компании Amazon потерпел крушение после выкатывания за пределы взлетно-посадочной полосы при посадке в международном аэропорту Майами, что привело к нарушению работы одного из самых загруженных аэропортов страны.
По данным Федерального управления гражданской авиации США (FAA), самолет Boeing 767-300, следовавший рейсом из Сан-Хуана (Пуэрто-Рико), выкатился за пределы полосы в 14:00 по местному времени (18:00 по Гринвичу). Воздушное судно столкнулось с несколькими транспортными средствами и загорелось после крушения.
Пожарно-спасательная служба Майами-Дейд сообщила, что занимается тушением пожара и оценивает состояние людей, пострадавших в результате инцидента. Количество членов экипажа или пассажиров на борту неизвестно, данные о возможных раненых или погибших не предоставлены.
Представитель Amazon Келли Нантел заявила, что самолет эксплуатировался авиакомпанией 21 Air и попал в "инцидент" при попытке приземления. "Мы тесно сотрудничаем с местными властями и чиновниками, чтобы выяснить, что именно произошло. Сейчас наш абсолютный приоритет - безопасность, благополучие и забота о всех вовлеченных. Мы делаем все возможное, чтобы поддержать пострадавших", - сказала Нантел.
В распространяемых в интернете видео виден черный дым, поднимающийся над местом происшествия возле взлетно-посадочной полосы. По предварительным данным, самолет выехал за пределы полосы и пересек дорогу возле аэропорта.
Национальный совет по безопасности на транспорте США (NTSB) подтвердил, что осведомлен о крушении и предоставит дополнительные обновления по мере поступления информации. Министр транспорта США Шон Даффи заявил, что его ведомство ввело полный запрет на полеты в Майами после инцидента, призвав пассажиров ожидать "значительных задержек". Причина инцидента неизвестна, FAA проводит расследование.