Isroil harbiy kuchlari Livan janubidagi Kfar Reman qishlog‘iga havo hujumi uyushtirdi. Natijada kamida 10 kishi halok bo‘ldi, jumladan ikki oylik chaqaloq ham bor. Yana ikki kishi bedarak yo‘qolgan deb hisoblanmoqda.
Hujum dushanba kuni erta tongda Nabatiya tumanidagi ushbu qishloqqa amalga oshirildi. Bu, o‘z navbatida, yakshanba kuni yaqin atrofdagi Arab Salim qishlog‘iga qilingan hujumlardan so‘ng ro‘y berdi. O‘shanda kamida 7 kishi halok bo‘lib, 20 kishi yaralangan edi.
Isroil armiyasi, shuningdek, tun davomida Livan janubidagi Deir al-Zahrani qishlog‘ining turar-joy hududini ham bombardimon qildi. Armiya ma’lumotlariga ko‘ra, ular Hizbulloh ob’ektiga yaqin binoni nishonga olgan va bu bino portlovchi dron uchirish uchun ishlatilgan deb da’vo qilinmoqda.
Hujumlar iyun oyida AQSh vositachiligida Isroil va Livan o‘rtasida tuzilgan sulh kelishuviga qaramay davom etmoqda. Bu esa xalqaro hamjamiyatning ushbu kelishuvga bo‘lgan ishonchini yanada susaytirmoqda.
Al Jazeera muxbiri Zayna Xodrning Kfar Remandan xabar berishicha, janubiy Livanda “noaniqlik va qo‘rquv” hukm surmoqda. “Halok bo‘lganlar orasida ikki oylik chaqaloq ham bor”, dedi u. “Odamlar keyin nima bo‘lishini bilmaydi. So‘nggi 48 soat ichida Isroil hujumlari to‘lqini kuzatilmoqda. Tinch aholi halok bo‘lmoqda, turar-joy uylari vayron qilinmoqda”, deya qo‘shimcha qildi u.
Fuqaro muhofazasi xodimlari tun bo‘yi qutqaruv ishlarini davom ettirmoqda. Jabrlanganlarni qidirish ishlari hali ham olib borilmoqda.

Израильские военные нанесли авиаудар по деревне Кфар-Реман на юге Ливана, в результате которого погибли по меньшей мере 10 человек, включая двухмесячного младенца. Еще двое считаются пропавшими без вести.
Атака произошла рано утром в понедельник в районе Набатия. Это произошло после того, как в воскресенье в результате израильских авианалетов на соседнюю деревню Араб-Салим погибли по меньшей мере семь человек и 20 получили ранения.
Израильская армия также нанесла удар по жилому району в деревне Дейр-эз-Захрани на юге Ливана в ночное время после того, как издала приказ об эвакуации. Армия утверждает, что целью было здание рядом с объектом «Хезболлы», которое, по ее заявлению, использовалось для запуска взрывного беспилотника.
Атаки продолжаются, несмотря на соглашение о прекращении огня, заключенное при посредничестве США между Израилем и Ливаном в июне. Это подрывает доверие к международным усилиям по стабилизации региона.
Корреспондент Al Jazeera Зейна Ходр, сообщая из Кфар-Ремана в понедельник после ночных ударов, заявила, что на юге Ливана преобладают «неопределенность и страх». «Среди погибших есть дети, включая двухмесячного младенца», — сказала она.
«Люди просто не знают, что будет дальше. За последние 48 часов наблюдается волна израильских атак. Гибнут мирные жители, разрушаются жилые дома», — добавила она, отметив, что спасатели продолжают работы по поиску пострадавших, которые велись всю ночь.