Xalqaro Atom Energiya Agentligi (IAEA) rahbari Rafael Grossi, Suriyaning sobiq hukumatiga tegishli yadro reaktori qurol-yarog' ishlab chiqarishda ishlatilishi mumkin bo'lgan bo'linuvchi materiallar ishlab chiqarishga qodir bo'lganini ma'lum qildi.
Vena shahrida o'tkazilgan matbuot anjumanida Grossi, Deir az-Zor shahridagi reaktor haqida gapirar ekan, u "to'g'ridan-to'g'ri yadro qurolini yaratishda ishlatilishi mumkin bo'lgan bo'linuvchi material ishlab chiqarishda juda samarali" ekanligini ta'kidladi.
IAEA avgust oyida Suriyaga tashrif buyurib, bir nechta obyektlarni tekshirgan edi. Agentlikning maxfiy hisobotiga ko'ra, Deir az-Zor saytidagi sovutish infratuzilmasi "yadro reaktoriga mos kelishi" tasdiqlangan.
Grossi, inspektorlar saytga kirishda "devorlarni buzish" va "juda qiyin va tor yo'laklardan o'tish"ga majbur bo'lganini, lekin yadro materiallari ustidan nazorat o'rnatilganini aytdi.
Suriya sobiq prezident Bashar al-Assad davrida Shimoliy Koreya tomonidan qurilgan yadro reaktorini o'z ichiga olgan keng yadro dasturiga ega edi. Bu 2007-yilda Isroil havo hujumlari bilan yo'q qilinganidan keyin ommaga ma'lum bo'ldi.
IAEA Suriyaning yangi hukumatini hamkorlik qilishga chaqirib, avvalgi hukumat yadro materiallari va faoliyati haqida xabar bermaganini ta'kidladi. Agentlik, shuningdek, yadro yoqilg'isi ishlab chiqarish zavodi va saqlash joylarini ham aniqlagan.

Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что ядерный реактор, действовавший в Сирии при режиме Асада, был способен производить расщепляющиеся материалы, которые могут быть использованы для создания ядерного оружия.
Выступая на пресс-конференции в Вене в понедельник, Гросси подчеркнул, что реактор в Дейр-эз-Зоре был «очень эффективен в производстве расщепляющихся материалов, которые могут быть напрямую использованы для изготовления ядерного оружия».
Это заявление прозвучало через неделю после того, как МАГАТЭ в конфиденциальном докладе сообщило о посещении нескольких объектов в Сирии в августе и проведении проверок. На основе наблюдений на площадке в Дейр-эз-Зоре агентство подтвердило, что «вскрытая охлаждающая инфраструктура соответствует ядерному реактору».
Гросси рассказал, что инспекторам пришлось «пробивать стены» и пробираться через «очень трудные и узкие проходы», чтобы добраться до скрытых ядерных материалов. Он отметил, что на площадке были «разбросаны ящики», но теперь материалы находятся под гарантиями МАГАТЭ.
Сирия, как полагают, имела обширную незадекларированную ядерную программу при бывшем президенте Башаре Асаде, включая реактор, построенный Северной Кореей. Объект был разрушен израильскими авиаударами в 2007 году, после чего Сирия сравняла его с землей и не отвечала на запросы МАГАТЭ.
МАГАТЭ также выявило завод по производству ядерного топлива и хранилища для урана. Новые сирийские власти уведомили агентство о существовании ранее незадекларированного объекта и пригласили инспекторов для расследования.