Real Madrid hujumchisi Kilian Mbappe jahon chempionatidagi ajoyib o‘yinidan so‘ng uni “Oltin to‘p” sovriniga da’vogar sifatida ko‘rish tabiiy ekanini aytdi. Fransiya terma jamoasi sardori bu yozgi turnirda 10 ta gol urib, “Oltin to‘p”ni qo‘lga kiritdi, ammo jamoasi bilan to‘rtinchi o‘rinni egalladi.
Mbappe, 27 yoshda, hali ham dunyoning eng yaxshi futbolchisiga beriladigan ushbu nufuzli sovrinni qo‘lga kiritmagan. U jahon chempionatlaridagi 22 ta goli bilan turnir tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylandi.
“Menimcha, Real Madridda o‘ynaganingizda, bu dunyoning eng yaxshi klubi, odamlar sizni tabiiy ravishda bunday sovrinlar bilan bog‘lashadi”, dedi Mbappe jurnalistlarga. “Ko‘pchilik meni ko‘chada ko‘rganda, “Oltin to‘p” haqida gapiradi, ko‘pchilik meni potensial g‘olib sifatida tilga oladi. Albatta, men bu yozda sportdagi eng muhim musobaqada tarix yaratdim, lekin ko‘ramiz.”
2024-yilda Real Madridga qo‘shilganidan beri Mbappe juda ko‘p gol urdi, biroq klub hali yirik sovrinni qo‘lga kiritmagan. Seshanba kuni 15 karra Yevropa chempioni “Inter” bilan Chempionlar ligasi guruh bosqichining ilk o‘yinida maydonga tushadi.
Mbabbening so‘zlariga ko‘ra, jamoa hali ham muvozanatni topmagan, ko‘plab yulduzlar, jumladan fransuz va braziliyalik vinger Vinisius Junior jamoa o‘yiniga yetarlicha hissa qo‘shmayotgani aytilmoqda. “Biz yaxshilanishimiz kerak”, deb tan oldi Mbappe. “Lekin men ahmoqona gapirib, Dembele va Rafinyadan ko‘ra ko‘proq gol urganimni aytishim mumkin. Har kim o‘ziga xos, lekin men aqlli ish qilishni xohlayman.”
Real Madrid murabbiyi Jose Mourino yaqinda Mbappe kamroq gol ursa ham, jamoaga sovrinlarni yutishda yordam berishini afzal ko‘rishini aytdi. Mbappe buni qabul qilishini, lekin bu ikki narsa bir-birini istisno qilmasligini ta’kidladi. “Men 30 gol va sovrinlar bilan rozi bo‘lardim, lekin bu bema’ni bahs”, dedi u.
Mourino 2010-yilda “Inter”ni Chempionlar ligasida g‘alabaga olib chiqqan edi. Uchrashuv oldidan u “Inter”ga nisbatan hurmatini bildirdi, biroq o‘yin paytida faqat g‘alaba haqida o‘ylashini aytdi. “Inter” murabbiyi Kristian Kivu ham Mourinoni “g‘olib” deb ta’rifladi. Mourino jamoasini “Real Betis”ga mag‘lubiyatdan so‘ng o‘yinga qaytarishni istaydi.

Нападающий «Реал Мадрида» Килиан Мбаппе заявил, что люди естественно считают его потенциальным обладателем «Золотого мяча» в этом году после его успехов на чемпионате мира. Капитан сборной Франции забил 10 голов на турнире этим летом, завоевав «Золотую бутсу», а его команда заняла четвертое место.
27-летний Мбаппе еще не выигрывал престижный трофей, вручаемый лучшему игроку мира. Он забил 22 гола на чемпионатах мира, став лучшим бомбардиром в истории турнира.
«Я думаю, что когда ты играешь за "Реал Мадрид", лучший клуб мира, люди естественно ассоциируют тебя с такой наградой, с коллективными и индивидуальными титулами», — сказал Мбаппе журналистам. «Многие люди, когда видят меня на улице, говорят о "Золотом мяче", многие говорят обо мне как о возможном победителе. Конечно, я вписал себя в историю этим летом в самом важном соревновании в спорте, но посмотрим».
С момента перехода в «Реал Мадрид» в 2024 году Мбаппе забил огромное количество голов, но клуб не смог выиграть крупный трофей. Во вторник 15-кратный чемпион Европы принимает «Интер» в первом матче группового этапа Лиги чемпионов.
За первые два года в Мадриде команда выглядела несбалансированной: многие звезды, включая француза и бразильского вингера Винисиуса Жуниора, по общему мнению, недостаточно вкладываются в командную игру — в отличие от Усмана Дембеле в «ПСЖ» и Рафиньи в «Барселоне».
«Мы должны прибавить», — признал Мбаппе. «Но я мог бы сказать глупость, что забиваю больше, чем Дембеле и Рафинья, и что им нужно забивать больше, чтобы быть как я. Все разные, но я хочу поступать разумно и сказать, что, конечно, мне нужно прибавлять, но я не люблю сравнения, потому что делаю много вещей, которые другие не делают».
Тренер «Реала» Жозе Моуринью недавно сказал, что предпочел бы, чтобы Мбаппе забивал меньше, но усердно работал, помогая команде выигрывать титулы. Мбаппе сказал, что согласился бы на меньшие цифры, если бы это привело к трофеям, но отметил, что они не исключают друг друга. «Я бы взял 30 голов с титулами, да, но... для меня это абсурдный спор», — сказал Мбаппе.
Опытный португальский тренер Моуринью привел «Интер» к победе в Лиге чемпионов в 2010 году на «Сантьяго Бернабеу», прежде чем уйти в «Реал». Несмотря на его историю с итальянской командой, тренер сказал, что это имеет значение только до и после матча. «Во время игры я хочу победить, они хотят победить, и не будет времени думать о прекрасном прошлом», — добавил Моуринью.
Тренер «Интера» Кристиан Киву начинал финал 2010 года под руководством своего оппонента во вторник на «Бернабеу». «Моуринью — особенный человек, и мне повезло встретить его», — сказал Киву, назвав португальца «победителем». «В мире мало таких, как он. Он показал это здесь и в других больших клубах. Уверен, у "Реала" будет отличный сезон». Моуринью хочет, чтобы его игроки оправились от первого поражения в сезоне — 0:1 от «Бетиса» в пятницу в Ла Лиге.