AQSh va Isroilning Eron hujumlari va Eronning javobi mintaqada zo'ravonlikni kuchaytirdi, Yaqin Sharqning ko'p qismida havo hududlari yopildi va bu butun dunyoga ta'sir ko'rsatdi.
Eron, Isroil, Iroq, Iordaniya, Qatar, Bahrayn, Quvayt va Birlashgan Arab Amirliklari kabi kamida sakkiz davlat havo hududlarini yopishga qaror qildi. Suriya ham Isroil bilan chegaradosh janubiy qismidagi havo hududini 12 soatga yopdi.
AQSh prezidenti Donald Trump Eronning raketa sanoatini va harbiy-dengiz kuchlarini yo'q qilishga va'da bergan hujumlardan so'ng yopishlar amalga oshirildi. Eron qattiq javob berishga va'da berdi va Isroil, shuningdek, AQSh harbiy ob'ektlariga ega bo'lgan Qatar, Quvayt, BAA va Bahrayn kabi Fors ko'rfazi davlatlariga qarshi hujumlarni boshladi.
Eron rasmiysi Al Jazeeraga: "Yaqin Sharqdagi barcha amerika va isroil aktivlari va manfaatlari qonuniy nishonga aylandi. Bu tajovuzdan keyin hech qanday chegaralar yo'q va hamma narsa mumkin" dedi.
Bu buzilish global aviakompaniyalarni Yaqin Sharq yo'nalishlaridagi reyslarni bekor qilishga yoki yo'nalishini o'zgartirishga majbur qildi. Rossiya transport vazirligi rossiyalik aviatashuvchilarning Eron va Isroilga parvozlarini to'xtatganini aytdi. Air India esa vaqtincha butun Yaqin Sharqdan qochishga qaror qildi.
Lufthansa, Air France, Iberia, Wizz Air, Turkish Airlines, Qatar Airways, Virgin Atlantic, KLM, British Airways, Aegean Airlines, Indigo, Japan Airlines va Scandinavian Airlines kabi aviakompaniyalar mintaqadagi reyslarni to'xtatishlarini e'lon qildi.
Al Jazeera muxbiri Ali Hashem Do'xadan xabar berar ekan, AQSh-Isroilning Eron hujumi va Eronning javobi, ko'plab Fors ko'rfazi davlatlariga ta'sir ko'rsatib, ikkita "parallel" mojaroni yaratdi, bu beqarorlikni yanada chuqurlashtirdi.
Hashem: "Bu butun inqirozni juda o'zaro bog'liq va murakkab qilishi mumkin, bu mintaqa hech qachon bunday narsani ko'rmagan" dedi.

A wave of United States and Israeli strikes on Iran, and retaliation by Tehran, have triggered an outburst of regional violence, forcing much of the Middle East’s airspace to shut down and reverberating across the globe.
At least eight states declared their airspace closed as the conflict erupted Saturday, including Iran, Israel, Iraq, Jordan, Qatar, Bahrain, Kuwait and the United Arab Emirates. Syria also announced it had closed part of its airspace in the south along its border with Israel for 12 hours.
The closures came after the US and Israel carried out attacks across Iran that US President Donald Trump pledged would raze Iran’s missile industry and destroy its navy. Iran, which had been engaged in negotiations with the US over its nuclear programme right up until the attack, pledged a harsh response and soon began waging retaliatory strikes in Israel, as well as several Gulf Arab states that host US military assets, including Qatar, Kuwait, the UAE and Bahrain.
“All American and Israeli assets and interests in the Middle East have become a legitimate target,” a senior Iranian official told Al Jazeera. “There are no red lines after this aggression, and everything is possible.”
The disruption caused global airlines to cancel or divert flights from destinations across the Middle East, which has become an important route for flights between Europe and Asia, as Russian and Ukrainian airspace is closed to most airlines due to the war there.
Russia’s Ministry of Transport said Russian air carriers had suspended flights to Iran and Israel. Air India said it would temporarily avoid the Middle East altogether.
Among other airlines announcing suspensions to destinations in the region were Lufthansa, Air France, Iberia, Wizz Air, Turkish Airlines, Qatar Airways, Virgin Atlantic, KLM, British Airways, Aegean Airlines, Indigo, Japan Airlines and Scandinavian Airlines.
Al Jazeera’s Ali Hashem, reporting from Doha, said the joint US-Israeli attack on Iran and Iran’s response, affecting numerous Gulf states, have created two “parallel” conflicts, further deepening instability.
“This could make the whole crisis very intertwined and very complicated in a way that this region has never witnessed,” said Hashem.