AQSh va Isroilning Eron hujumlari va Eronning javobi mintaqada zo'ravonlikni kuchaytirdi, Yaqin Sharqning ko'p qismida havo hududlari yopildi va bu butun dunyoga ta'sir ko'rsatdi.
Eron, Isroil, Iroq, Iordaniya, Qatar, Bahrayn, Quvayt va Birlashgan Arab Amirliklari kabi kamida sakkiz davlat havo hududlarini yopishga qaror qildi. Suriya ham Isroil bilan chegaradosh janubiy qismidagi havo hududini 12 soatga yopdi.
AQSh prezidenti Donald Trump Eronning raketa sanoatini va harbiy-dengiz kuchlarini yo'q qilishga va'da bergan hujumlardan so'ng yopishlar amalga oshirildi. Eron qattiq javob berishga va'da berdi va Isroil, shuningdek, AQSh harbiy ob'ektlariga ega bo'lgan Qatar, Quvayt, BAA va Bahrayn kabi Fors ko'rfazi davlatlariga qarshi hujumlarni boshladi.
Eron rasmiysi Al Jazeeraga: "Yaqin Sharqdagi barcha amerika va isroil aktivlari va manfaatlari qonuniy nishonga aylandi. Bu tajovuzdan keyin hech qanday chegaralar yo'q va hamma narsa mumkin" dedi.
Bu buzilish global aviakompaniyalarni Yaqin Sharq yo'nalishlaridagi reyslarni bekor qilishga yoki yo'nalishini o'zgartirishga majbur qildi. Rossiya transport vazirligi rossiyalik aviatashuvchilarning Eron va Isroilga parvozlarini to'xtatganini aytdi. Air India esa vaqtincha butun Yaqin Sharqdan qochishga qaror qildi.
Lufthansa, Air France, Iberia, Wizz Air, Turkish Airlines, Qatar Airways, Virgin Atlantic, KLM, British Airways, Aegean Airlines, Indigo, Japan Airlines va Scandinavian Airlines kabi aviakompaniyalar mintaqadagi reyslarni to'xtatishlarini e'lon qildi.
Al Jazeera muxbiri Ali Hashem Do'xadan xabar berar ekan, AQSh-Isroilning Eron hujumi va Eronning javobi, ko'plab Fors ko'rfazi davlatlariga ta'sir ko'rsatib, ikkita "parallel" mojaroni yaratdi, bu beqarorlikni yanada chuqurlashtirdi.
Hashem: "Bu butun inqirozni juda o'zaro bog'liq va murakkab qilishi mumkin, bu mintaqa hech qachon bunday narsani ko'rmagan" dedi.

Волна ударов США и Израиля по Ирану и ответные действия Тегерана спровоцировали всплеск регионального насилия, вынудив закрыть большую часть воздушного пространства Ближнего Востока и вызвав отголоски по всему миру.
По меньшей мере восемь государств объявили о закрытии своего воздушного пространства после начала конфликта в субботу, включая Иран, Израиль, Ирак, Иорданию, Катар, Бахрейн, Кувейт и Объединенные Арабские Эмираты. Сирия также объявила о закрытии части своего воздушного пространства на юге вдоль границы с Израилем на 12 часов.
Закрытие последовало после атак США и Израиля по Ирану, которые президент США Дональд Трамп пообещал уничтожить иранскую ракетную промышленность и флот. Иран, который вел переговоры с США по своей ядерной программе вплоть до атаки, пообещал жесткий ответ и вскоре начал наносить ответные удары по Израилю, а также нескольким арабским государствам Персидского залива, где размещены американские военные объекты, включая Катар, Кувейт, ОАЭ и Бахрейн.
«Все американские и израильские активы и интересы на Ближнем Востоке стали законной целью», — заявил высокопоставленный иранский чиновник Al Jazeera. «После этой агрессии нет красных линий, и все возможно».
Сбои вынудили глобальные авиакомпании отменить или перенаправить рейсы из пунктов назначения по всему Ближнему Востоку, который стал важным маршрутом для полетов между Европой и Азией, поскольку воздушное пространство России и Украины закрыто для большинства авиакомпаний из-за войны там.
Министерство транспорта России заявило, что российские авиаперевозчики приостановили полеты в Иран и Израиль. Air India сообщила, что временно будет избегать Ближнего Востока в целом.
Среди других авиакомпаний, объявивших о приостановке рейсов в регион, были Lufthansa, Air France, Iberia, Wizz Air, Turkish Airlines, Qatar Airways, Virgin Atlantic, KLM, British Airways, Aegean Airlines, Indigo, Japan Airlines и Scandinavian Airlines.
Корреспондент Al Jazeera Али Хашем, сообщая из Дохи, заявил, что совместная атака США и Израиля на Иран и ответ Ирана, затронувший многочисленные государства Персидского залива, создали два «параллельных» конфликта, еще больше углубив нестабильность.
«Это может сделать весь кризис очень переплетенным и очень сложным таким образом, каким этот регион никогда не сталкивался», — сказал Хашем.