Eron qo'shinlari Bahrayndagi AQSh dengiz bazasini urganliklarini da'vo qilmoqda. Bu harakat AQSh va Isroil tomonidan boshlangan "keng ko'lamli" hujumga javoban amalga oshirilgan.
Bahrayning Manama shahridagi AQShning Beshinchi floti shtab-kvartirasi yaqinida qora tutun ko'tarilgani kuzatildi. Zarar haqida ma'lumot yo'q, AQSh esa izoh bermadi.
Boshqa mamlakatlarda, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar va Quvayt o'z havo bo'shlig'ida raketalarni ushlab qolganliklarini ma'lum qildi. Ularning barchasida AQSh harbiy bazalari joylashgan.
Qatarning Mudofaa vazirligi al-Udeyd harbiy bazasini nishonga olgan bir nechta raketalarni ushlab qolganini aytdi. Bu baz mintaqadagi eng yirik AQSh bazasi hisoblanadi.
Eronning Inqilobiy gvardiyasi "Haqiqiy va'da 4" operatsiyasi doirasida AQSh bazalari va ob'ektlarini nishonga olganini bildirdi. Bu AQSh va Isroilning shanba kuni ertalab boshlagan hujumiga javobdir.
Isroilda esa raketalar hujumi ogohlantirish signallari eshitilgani xabar qilindi.
Birlashgan Arab Amirliklari Mudofaa vazirligi mamlakatga "Eron ballistik raketalari bilan ochiqdan-ochiq hujum" qilinganini ma'lum qildi. Ular bir qancha raketalarni muvaffaqiyatli ushlab qolganliklarini, ammo qoldiqlar Abu-Dabidagi turar-joy hududiga tushib, bir fuqaroni o'ldirganini aytdi.

Иранские силы заявили об ударе по военно-морской базе США в Бахрейне в рамках ответных действий на "масштабную" атаку со стороны США и Израиля.
В районе штаб-квартиры Пятого флота США в Манаме наблюдались столбы чёрного дыма. Размер ущерба неясен, США пока не комментируют ситуацию.
ОАЭ, Катар и Кувейт, где расположены американские военные базы, сообщили о перехвате ракет в своём воздушном пространстве.
Министерство обороны Катара заявило о перехвате нескольких ракет, предположительно нацеленных на базу Аль-Удейд — крупнейшую американскую базу в регионе.
Корпус стражей исламской революции Ирана сообщил, что атакует американские базы и объекты в рамках операции "Истинное обещание 4" в ответ на нападение США и Израиля, начатое в субботу утром.
В Израиле после обнаружения ракетного обстрела прозвучали сирены воздушной тревоги.
Министерство обороны ОАЭ заявило о "откровенной атаке с применением иранских баллистических ракет", в ходе которой системы ПВО перехватили несколько ракет. Обломки упали в жилом районе Абу-Даби, причинив материальный ущерб и приведя к гибели одного гражданского лица.