AQSh va Isroil shanba kuni Eronga hujum uyushtirdi, bunda Tehronda va mamlakatning bir qancha shaharlarida portlashlar kuzatildi. Tehron javob tariqasida Isroilga va AQSh qo'shinlari joylashgan bir nechta harbiy bazalarga qarshi raketalar va dronlarni uchirdi.
Eron ilgari ogohlantirgan ediki, agar unga hujum qilinsa, mintaqa bo'ylab AQSh harbiy ob'ektlarini nishonga oladi. Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) barcha AQSh aktivlari mintaqada qonuniy nishon ekanligini aytdi. Jabhalar va zarar haqida ma'lumotlar hali to'planmoqda.
Eronning yarim rasmiy Fars axborot agentligi soat 9:27 da (GMT 06:27) poytaxtda bir qator portlashlar haqida xabar berdi. Al Jazeera muxbiri G'arbiy Tehronda ikkita portlash eshitganini, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda esa shaharning bir necha qismlaridan tutun ko'tarilayotganini aytdi. Raketalar Tehrondagi bir qator hududlarni, jumladan, asosiy hukumat vazirliklari va harbiy komplekslar joylashgan tumanlarni urdi.
Janubiy Minab shahrida Isroil zarbasi boshlang'ich maktabga tegib, kamida 51 kishi halok bo'ldi. Isfahon, Kermonshoh, Qum, Tabriz va boshqa shaharlar ham zarba olgan. Eron Milliy xavfsizlik kengashi aholini keyingi zo'ravonlikdan qo'rqib, Tehronni tark etishni maslahat berdi.
Eron javoban Yaqin Sharqdagi AQSh bazalariga hujum qildi, ularning aksariyati to'sib qo'yildi. Isroil "maxsus favqulodda holat" e'lon qildi, shimoliy va markaziy qismlarda, jumladan, Tel-Aviv va Hayfa ustida ko'p sonli portlashlar qayd etildi. Isroil armiyasi yangi Eron raketalarini to'sib turganini aytdi.
Bahrayn AQSh harbiy-dengiz kuchlarining 5-floti shtab-kvartirasiga raketali hujum qilinganini, Quvayt esa Ali al-Salom havo bazasiga bir nechta ballistik raketalar otilganini, ularning barchasi havo mudofaasi tomonidan to'sib qo'yilganini ma'lum qildi. Saudiya Arabistoni tashqi ishlar vazirligi Qatar, Iordaniya, Bahrayn, Quvayt va BAA bilan birdamlikda ekanligini bildirdi.

США и Израиль в субботу нанесли удар по Ирану, взрывы были зафиксированы в Тегеране и нескольких городах страны. Тегеран ответил запусками ракет и дронов по Израилю и в сторону ряда военных баз на Ближнем Востоке, где дислоцируются американские силы.
Иран ранее предупреждал, что в случае нападения он нацелится на военные объекты США в регионе. Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил, что все активы США на Ближнем Востоке считаются законными целями. Подробности о жертвах и ущербе уточняются.
Полуофициальное иранское агентство Fars сообщило о серии взрывов в столице около 9:27 утра (06:27 GMT). Корреспондент Al Jazeera в Западном Тегеране слышал два взрыва, а видео в соцсетях показали дым над разными частями города. Ракеты поразили районы Тегерана, включая места расположения ключевых министерств и военных комплексов.
В южном городе Минаб израильский удар по начальной школе для девочек привел к гибели не менее 51 человека. Также удары зафиксированы в Исфахане, Керманшахе, Куме, Тебризе и других городах. Совет национальной безопасности Ирана рекомендовал жителям покинуть Тегеран из-за угрозы эскалации.
Иран в ответ атаковал базы США на Ближнем Востоке, большинство ударов были перехвачены. Израиль объявил "особое чрезвычайное положение", в небе над северными и центральными районами, включая Тель-Авив и Хайфу, зафиксированы многочисленные взрывы. Армия Израиля сообщила о перехвате новой волны иранских ракет.
Бахрейн заявил о ракетной атаке на штаб-квартиру 5-го флота ВМС США, Кувейт сообщил об атаке на авиабазу Али аль-Салем, все ракеты перехвачены. Саудовская Аравия выразила солидарность с Катаром, Иорданией, Бахрейном, Кувейтом и ОАЭ.