O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Afg‘oniston va Pokiston tashqi ishlar vazirlari bilan telefon orqali muloqot qildi.
Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri Mavlaviy Amirxon Muttaqiy bilan suhbatda, chegaradagi vaziyat muhokama qilindi. Saidov vazminlikni saqlash va vaziyatning keskinlashuviga yo‘l qo‘ymaslik muhimligini ta’kidladi.
Pokiston tashqi ishlar vaziri Muhammad Is’hoq Dar bilan gaplashganda ham shu mavzu qayta ko‘rib chiqildi. Saidov muloqotning barqarorlikni ta’minlashdagi ahamiyatini alohida qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, 27-fevralda Pokiston Afg‘onistonga havo zarbalari uyushtirgan edi. O‘zbekiston TIV bir kun avval bu vaziyatdan xavotir bildirib, otishmalarni to‘xtatishga chaqirgan.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл телефонные переговоры с коллегами из Афганистана и Пакистана.
В беседе с министром иностранных дел Афганистана Мавлави Амирханом Муттаки обсудили ситуацию на афгано-пакистанской границе. Саидов подчеркнул важность сохранения спокойствия и недопущения дальнейшей эскалации.
В разговоре с заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Пакистана Мухаммадом Исхаком Даром также затронули эту тему. Министр отметил необходимость диалога для обеспечения стабильности.
Напомним, 27 февраля Пакистан нанёс авиаудары по Афганистану. МИД Узбекистана ранее выразил озабоченность ситуацией и призвал к немедленному прекращению огня.