Prezident Donald Trump 2025-yil iyun oyida Eronning asosiy yadro ob'ektlariga hujum qilishni buyurdi, bu esa 12 kunlik urushga olib keldi. Tahlilchilarning fikricha, bu urush Trumpning o'z siyosiy mafkurasi, maqsadlari yoki saylov va'dalariga mos kelmaydi.
Eron mutaxassislari Al Jazeeraga aytishicha, Trump Isroil bilan birgalikda faqat Isroil va uning bosh vaziri Benyamin Netanyaxuga foyda keltiradigan urush olib bormoqda. Negar Mortazavi: "Bu yana Isroil turtkisi bilan AQSh tomonidan boshlangan ixtiyoriy urush. Isroil ikki o'n yil davomida AQShni Eronga hujum qilishga undagan va nihoyat bunga erishdi".
Netanyaxu 2003-yilda AQShning Iroqqa bostirib kirishini qo'llab-quvvatlagan va o'tgan 20 yil davomida Eronning yadro quroliga ega bo'lish arafasida turganini da'vo qilgan. Eron buni rad etadi, hatto Trump ma'muriyati ham Tehronning uran boyitish dasturini qurollantirishining dalili yo'qligini tan olgan.
Iyun urushidan so'ng Netanyaxu Eronning ballistik raketalari haqida yangi da'volarni ilgari surdi. Trump bu da'volarni takrorladi, ammo ular hech qanday ochiq dalil yoki sinovlar bilan tasdiqlanmagan. Trump urushni kengaytirish uchun asos yaratmoqda, ammo uning Milliy xavfsizlik strategiyasi Yaqin Sharqni chetga surib, G'arbiy yarimsharga e'tibor qaratishni talab qiladi.
AQSh jamoatchiligi, Iroq va Afg'onistondagi urushlardan keyin global mojarolardan cho'chigan holda, Eronga yangi zarbalar berishga qarshi. Maryland universiteti so'roviga ko'ra, faqat 21% respondent Eronga qarshi urushni qo'llab-quvvatlaydi.
Urushning birinchi kunida Eron javoban Yaqin Sharq bo'ylab AQSh qo'shinlari va ob'ektlarini joylashtirgan bazalar va shaharlarga raketalar otdi. Trump AQSh askarlari halok bo'lishi mumkinligini tan oldi.
Trump ma'muriyati bu oy Tehron bilan diplomatik aloqalar orqali mojarodan chekinayotganga o'xshaydi. AQSh va Eron muzokaralari o'tgan hafta uch bosqichda bo'lib o'tdi, Eron yadro dasturini qat'iy tekshirishga rozi ekanligini ta'kidladi. Omon vositachilari va Eron rasmiylari oxirgi muzokaralarni ijobiy deb ta'rifladilar.
2025-yil iyunidagi urush, Isroil tomonidan provokatsiyasiz boshlangan, AQSh-Eron muzokaralari davomida ham sodir bo'ldi. Jamal Abdi: "Netanyaxuning maqsadi har doim diplomatik yechimni oldini olish bo'lgan, u Trumpning kelishuvga erishishda jiddiy ekanligidan qo'rqdi, shuning uchun muzokaralar davomida bu urushning boshlanishi uning uchun muvaffaqiyatdir".

Президент Дональд Трамп в июне 2025 года приказал нанести удар по основным ядерным объектам Ирана, что привело к 12-дневной войне. Аналитики утверждают, что эта война не соответствует заявленной политической идеологии, целям или предвыборным обещаниям Трампа.
Эксперты по Ирану сообщили Al Jazeera, что Трамп ведет войну вместе с Израилем, которая выгодна только Израилю и его премьер-министру Биньямину Нетаньяху. Негар Мортазави: "Это снова война по выбору, начатая США с толчка Израиля. Израиль два десятилетия подталкивал США к атаке на Иран, и они наконец добились этого".
Нетаньяху, поддержавший вторжение США в Ирак в 2003 году, более двух десятилетий предупреждал, что Иран находится на грани получения ядерного оружия. Иран отрицает стремление к ядерной бомбе, и даже чиновники администрации Трампа признали, что у Вашингтона нет доказательств милитаризации иранской программы обогащения урана.
После войны в июне Нетаньяху переключился на новую предполагаемую угрозу со стороны Ирана: баллистические ракеты Тегерана. Трамп повторил эти заявления, которые не подтверждены публичными доказательствами или испытаниями. Трамп строит основу для расширения войны с Ираном, но его собственная Стратегия национальной безопасности призывает деприоритизировать Ближний Восток в пользу Западного полушария.
Американская общественность, опасающаяся глобальных конфликтов после войн в Ираке и Афганистане, в основном выступает против новых ударов по Ирану. Согласно опросу Университета Мэриленда, только 21% респондентов поддержали войну с Ираном.
В первый день войны Иран в ответ выпустил ракеты по базам и городам, где размещены американские войска и активы на Ближнем Востоке. Трамп признал возможные потери среди американских войск.
Администрация Трампа, казалось, отошла от грани конфликта в этом месяце, начав дипломатические контакты с Тегераном. Переговоры между США и Ираном прошли в три раунда на прошлой неделе, Иран подчеркнул готовность согласиться на строгие инспекции своей ядерной программы. Оманские посредники и иранские официальные лица описали последний раунд переговоров как позитивный.
Война в июне 2025 года, начатая Израилем без провокации, также произошла во время американо-иранских переговоров. Джамал Абди: "Повестка дня Нетаньяху всегда заключалась в предотвращении дипломатического решения, и он боялся, что Трамп серьезно настроен на сделку, поэтому начало этой войны в середине переговоров — успех для него".