O'zbekistonning Eron elchixonasi mamlakatdagi barcha vatandoshlarini hisoblab chiqdi va ularning xavfsizligi to'g'risida rasmiy bayonot berdi. So'nggi ma'lumotlarga ko'ra, Erondagi voqealarda jabr ko'rgan o'zbek fuqarolari yo'q. Hozirda Eron hududida 81 nafar vatandoshimiz bor.
Elchixona fuqarolarni toifalar bo'yicha tafsilotli statistikani taqdim etdi: 55 nafar doimiy yashovchi, 9 nafar Qum shahrida o'qiyotgan talaba, 9 nafar shaxsiy tashrif bilan va 8 nafar diplomatik vakolatxona xodimi.
Elchixona barcha vatandoshlar bilan doimiy aloqada bo'lib, ularning holatini kuzatadi va zarur yordam ko'rsatadi. Tehrondagi O'zbekiston elchixonasida ishlaydigan issiq liniya orqali aloqa qilish mumkin: +98 912 132 78 23. Mas'ul shaxs - Yuldashev Elbek.
Eslatib o'tamiz, 1-mart, yakshanba kuni Eron davlat OAVlari 86 yoshli rahbarning AQSh va Isroilning havo hujumi natijasida vafot etganini tasdiqladi.

Посольство Республики Узбекистан в Иране провело пересчет всех соотечественников в стране и выступило с официальным заявлением об их безопасности. Согласно последним данным, среди пострадавших в Иране граждан Узбекистана нет. В настоящее время на территории Исламской Республики находятся 81 наш соотечественник.
Дипломаты представили детальную статистику по категориям граждан: 55 человек постоянно проживают, 9 студентов обучаются в городе Кум, 9 находятся с частными визитами и 8 работают в дипломатических представительствах.
Посольство поддерживает круглосуточную связь со всеми соотечественниками для мониторинга их состояния и оказания помощи. Для оперативного взаимодействия работает горячая линия в Тегеране: +98 912 132 78 23. Ответственное лицо - Юлдашев Элбек.
Напомним, 1 марта государственные СМИ Ирана подтвердили смерть 86-летнего лидера в результате воздушной операции США и Израиля.