Demokratik partiyaning qonun chiqaruvchilari AQShning Eron ustidan zarbalarini "xavfli" va "keraksiz" keskinlashuv deb qoraladi va Kongressning roziligisiz prezidentning yana harbiy harakatlar qilish imkoniyatini blokirovka qiladigan qonun loyihasi ustida darhol ovoz berishga chaqirdi.
Senator Tim Kaine, urush huquqlari rezolyutsiyasining asosiy muallifi, Donald Trampning Eron ustidan zarba buyrug'ini "ulkan xato" deb atadi. "Senat darhol sessiyaga qaytishi va mening Urush Huquqlari Rezolyutsiyamni qo'llab-quvvatlash uchun ovoz berishi kerak," dedi u.
Vakillar palatasi ozchilik rahbari Hakeem Jeffries ham Trampning Eron bo'yicha urush huquqlarini cheklash choralarini qo'llab-quvvatlashga va'da berdi.
Senatda Trampning ijro hokimiyatini cheklashga qaratilgan qonunchilik tashabbusi ikki partiyaviy kuchga ega bo'ldi. Senator Mark Warner zarbalarni "AQShni Yaqin Sharqda yana bir keng mojaroga tortadigan chuqur oqibatli qaror" deb ta'rifladi.
Respublikachi vakil Thomas Massie zarbalarni "Kongress tomonidan ruxsat etilmagan urush harakatlari" deb atadi. Senator Rand Paul esa "Konstitutsiyaga qasamyod qilganim uchun prezident urushiga qarshi chiqaman" dedi.

Законодатели от Демократической партии осудили удары США по Ирану как "опасную" и "необоснованную" эскалацию и призвали Сенат немедленно проголосовать за законопроект, ограничивающий полномочия президента на военные действия без одобрения Конгресса.
Сенатор Тим Кейн, автор резолюции о военных полномочиях, назвал приказ Дональда Трампа об ударе по Ирану "колоссальной ошибкой". "Сенат должен немедленно вернуться к работе и проголосовать за мою резолюцию," заявил он.
Лидер меньшинства Палаты представителей Хаким Джеффрис поддержал Кейна, пообещав добиваться голосования по ограничению военных полномочий Трампа в отношении Ирана.
Инициатива по ограничению исполнительной власти Трампа набирает двухпартийную поддержку в Сенате. Сенатор Марк Уорнер охарактеризовал удары как "глубоко значимое решение, рискующее втянуть США в новый широкомасштабный конфликт на Ближнем Востоке".
Республиканец Томас Масси назвал удары "актами войны, не санкционированными Конгрессом". Сенатор Рэнд Пол заявил: "Моя присяга - Конституции, поэтому я должен выступить против ещё одной президентской войны".