Demokratik partiyaning qonun chiqaruvchilari AQShning Eron ustidan zarbalarini "xavfli" va "keraksiz" keskinlashuv deb qoraladi va Kongressning roziligisiz prezidentning yana harbiy harakatlar qilish imkoniyatini blokirovka qiladigan qonun loyihasi ustida darhol ovoz berishga chaqirdi.
Senator Tim Kaine, urush huquqlari rezolyutsiyasining asosiy muallifi, Donald Trampning Eron ustidan zarba buyrug'ini "ulkan xato" deb atadi. "Senat darhol sessiyaga qaytishi va mening Urush Huquqlari Rezolyutsiyamni qo'llab-quvvatlash uchun ovoz berishi kerak," dedi u.
Vakillar palatasi ozchilik rahbari Hakeem Jeffries ham Trampning Eron bo'yicha urush huquqlarini cheklash choralarini qo'llab-quvvatlashga va'da berdi.
Senatda Trampning ijro hokimiyatini cheklashga qaratilgan qonunchilik tashabbusi ikki partiyaviy kuchga ega bo'ldi. Senator Mark Warner zarbalarni "AQShni Yaqin Sharqda yana bir keng mojaroga tortadigan chuqur oqibatli qaror" deb ta'rifladi.
Respublikachi vakil Thomas Massie zarbalarni "Kongress tomonidan ruxsat etilmagan urush harakatlari" deb atadi. Senator Rand Paul esa "Konstitutsiyaga qasamyod qilganim uchun prezident urushiga qarshi chiqaman" dedi.

Democratic lawmakers have condemned the US strikes on Iran as a "dangerous" and "unnecessary" escalation, urging the Senate to immediately vote on legislation that would block the president's ability to take further military action without congressional approval.
Senator Tim Kaine, author of the war powers resolution, called President Donald Trump's order to attack Iran a "colossal mistake" and demanded the Senate return to session to vote on his resolution.
House Minority Leader Hakeem Jeffries echoed Kaine, pledging House Democrats would push for a floor vote to restrict Trump's war powers regarding Iran.
The push for a legislative check on Trump's executive power has gained bipartisan momentum in the Senate. Senator Mark Warner described the strikes as "a deeply consequential decision that risks pulling the United States into another broad conflict in the Middle East".
Republican Representative Thomas Massie called the strikes "acts of war unauthorised by Congress", while Senator Rand Paul stated, "My oath of office is to the Constitution, so I must oppose another Presidential war".