O‘zbekistonning Birlashgan Arab Amirliklaridagi elchixonasi mamlakatda bo‘lib turgan vatandoshlarga murojaat bilan chiqdi. Mintaqadagi vaziyatning keskinlashuvi tufayli O‘zbekiston aviakompaniyalarining Yaqin Sharq mamlakatlariga reyslari vaqtincha to‘xtatildi.
Fuqarolarga aviaperevozchilarning rasmiy xabarlarini kuzatish, faqat tekshirilgan manbalardan foydalanish va tasdiqlanmagan axborotlarni tarqatmaslik tavsiya etilmoqda. Shuningdek, Iordaniya va Bahrayn hududidagi fuqarolardan shaxsiy xavfsizlik choralariga rioya qilish so‘raldi, jumladan, gavjum joylardan uzoq yurish va mahalliy hokimiyat ko‘rsatmalariga amal qilish.
Favqulodda vaziyatlarda elchixonalarga murojaat qilish mumkin. Barchani ehtiyotkorlikka chaqirishdi.

Посольство Узбекистана в Объединенных Арабских Эмиратах обратилось к гражданам, находящимся в стране. В связи с обострением ситуации в регионе регулярные авиарейсы узбекских авиакомпаний в ряд стран Ближнего Востока временно приостановлены.
Гражданам рекомендуется следить за официальными сообщениями авиаперевозчиков о статусе рейсов, использовать только проверенные источники информации и воздерживаться от распространения неподтвержденных данных. Также гражданам в Иордании и Бахрейне настоятельно рекомендуется уделять особое внимание личной безопасности, избегать скоплений людей и военных объектов, следовать указаниям местных властей и иметь при себе удостоверяющие личность документы.
В экстренных случаях можно обратиться в дипломатические представительства. Всех призвали к бдительности и соблюдению правил безопасности.