Yaqin Sharqdagi so'nggi voqealar fonida, Qatarda bo'lgan 600 ga yaqin O'zbekiston fuqarolari orasida jabrlanuvchilar yo'q. Bu haqda Dohadagi elchixona xabar berdi.
28-fevral kuni Qatar havo fazosining vaqtincha yopilishi tufayli, Toshkentga qaytayotgan 48 nafar o'zbekistonlik Doha aeroportida qolib ketdi.
«Favqulodda vaziyat tufayli aviakompaniyalar yo'lovchilarga mehmonxona taqdim eta olmaganda, elchixona xodimlari shoshilinch ravishda aeroportga yetib keldi. Muzokaralar natijasida, jumladan ijtimoiy tarmoqlar orqali yordam so'raganlarimiz ham, vaqtinchalik mehmonxonalarga joylashtirildi», – deb ma'lum qildi elchixona.
Qatar havo fazosi ochilgach va havo aloqasi tiklangach, fuqarolarning xavfsiz uyga qaytishi ta'minlanadi. Vaziyat elchixona tomonidan doimiy nazorat qilinmoqda, yo'lovchilar ro'yxati muntazam yangilanadi.
Diplomatik vakolatxona vatandoshlarni vahima qilmaslikka, faqat rasmiy manbalarga ishonishga, xavfsizlik uchun odamlar to'plangan joylardan saqlanishga va mahalliy qonunlarni qat'iy rioya qilishga chaqiradi.

На фоне последних событий на Ближнем Востоке среди примерно 600 граждан Узбекистана, находящихся в Катаре, пострадавших нет. Об этом сообщает посольство республики в Дохе.
28 февраля из-за временного закрытия воздушного пространства Катара 48 узбекистанцев, возвращавшихся в Ташкент, застряли в аэропорту Дохи.
«В условиях, когда авиакомпании из-за чрезвычайной ситуации не смогли предоставить пассажирам гостиницы, сотрудники посольства срочно прибыли в аэропорт. В результате переговоров наши граждане, в том числе те, кто обращался за помощью через социальные сети, были размещены во временных отелях», – сообщили в посольстве.
Как только воздушное пространство Катара откроется и авиасообщение возобновится, будет обеспечено безопасное возвращение граждан на Родину. Ситуация находится под постоянным контролем посольства, списки пассажиров регулярно обновляются.
Дипломатическое представительство призывает соотечественников не поддаваться панике, доверять только официальным источникам, а в целях безопасности избегать мест массового скопления людей и строго соблюдать местные законы.