Tahlilchilar global neft narxlarining oshishidan ogohlarmoqda, chunki Eron rasmiylari dunyodagi eng muhim dengiz yo'llaridan biri bo'lgan Hormuz bo'g'ozini yopish haqida ishora qildi.
Shanba kuni Yevropa Ittifoqining rasmiy vakili Reutersga aytdi: "Eronning elit Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) bo'g'ozdan o'tayotgan kemalarga juda yuqori chastotali (VHF) uzatmalar yuborib, 'hech bir kema Hormuz bo'g'ozidan o'tishga ruxsat etilmaydi' deb aytmoqda".
Biroq, YI rasmiysi qo'shimcha qildi: "Eron bo'g'ozni rasman yopmagan. Buning o'rniga, mintaqadagi davom etayotgan mojaro tufayli bir nechta tanker egalari bo'g'oz orqali neft va gaz jo'natishlarini to'xtatdi".
"Bizning kemalarimiz bir necha kun joyida qoladi", - degan edi Reutersga yirik savdo stoli rahbari shaxsini oshkor qilmasdan. Gretsiya kabi mamlakatlar ham o'z kemalariga bu suv yo'lidan o'tmaslikni maslahat berdi.
AQSh Energiya Axborot Boshqarmasi (EIA) ma'lumotlariga ko'ra, 2024 yilda har kuni taxminan 20 million barrel neft (yillik global energiya savdosida 500 milliard dollar qadr) Hormuz bo'g'ozi orqali o'tdi.
Bo'g'oz orqali o'tadigan neft Eron, Iroq, Quvayt, Qatar, Saudiya Arabistoni va BAA dan keladi.
Kpler kompaniyasining katta neft tahlilchisi Muyu Xu Al Jazeeraga aytdi: "Urush boshlanganidan beri bo'g'oz orqali kemalar harakatining keskin pasayishi kuzatilmoqda. Shu bilan birga, Fors ko'rfazi va Ummon ko'rfazida harakatlanmay turgan kemalar soni keskin oshdi, chunki kemalar egalari Tehrondan potentsial navigatsiya yopilishi haqidagi ogohlantirishdan keyin dengiz xavfsizligi xavflaridan tobora ko'proq xavotir olmoqda".
"Hormuz bo'g'ozi global energiya bozori uchun juda muhim, chunki dunyodagi dengiz orqali tashiladigan neftning taxminan 30% bu suv yo'li orqali o'tadi. Bundan tashqari, global reaktiv yoqilg'ining deyarli 20% va benzin va naftaning taxminan 16% oqimi ham bo'g'oz orqali o'tadi", - dedi Muyu.
Muyu qo'shimcha qildi: "Keng doiradagi energiya infratuzilmasi endi tahdid ostida. Bu neft narxlarining keskin oshishini kuchaytirishi va narxlarni uzoqroq muddatga, ehtimol o'tgan iyun oyidagi mojarodan ko'ra uzoqroq vaqtga yuqori saqlashi mumkin".

Атаки США и Израиля на Иран вызвали быстрые ответные удары Тегерана, нацеленные на их активы в нескольких странах Ближнего Востока, включая Израиль, Катар, ОАЭ, Кувейт, Бахрейн, Иорданию, Саудовскую Аравию, Ирак и Оман.
Аналитики предупреждают о скачке мировых цен на нефть после того, как иранские официальные лица намекнули на закрытие Ормузского пролива, одного из важнейших морских маршрутов в мире.
В субботу официальный представитель Европейского союза сообщил Reuters, что суда, пересекающие пролив, получают передачи на очень высокой частоте (VHF) от элитного Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана, в которых говорится: "ни одно судно не имеет права проходить через Ормузский пролив".
Однако представитель ЕС добавил, что Иран официально не закрыл пролив. Вместо этого несколько владельцев танкеров приостановили поставки нефти и газа через пролив на фоне продолжающегося конфликта в регионе.
"Наши суда останутся на месте на несколько дней", - заявил Reuters топ-менеджер крупной торговой компании на условиях анонимности. Такие страны, как Греция, также посоветовали своим судам избегать транзита через этот водный путь.
По данным Управления энергетической информации США (EIA), в 2024 году через Ормузский пролив ежедневно проходило около 20 миллионов баррелей нефти (стоимостью около 500 миллиардов долларов в годовой мировой энергетической торговле).
Нефть, проходящая через пролив, поступает из Ирана, Ирака, Кувейта, Катара, Саудовской Аравии и ОАЭ.
Старший аналитик по сырой нефти компании Kpler Муюй Сю сообщил Al Jazeera: "С начала войны наблюдается резкое снижение судоходства через пролив. В то же время количество судов, простаивающих по обе стороны - в Оманском заливе и Персидском заливе, резко возросло, поскольку судовладельцы все больше обеспокоены рисками морской безопасности после предупреждения Тегерана о возможном закрытии навигации".
"Ормузский пролив имеет критическое значение для мирового энергетического рынка, поскольку через этот водный путь проходит около 30% мировой морской нефти. Кроме того, через пролив проходит почти 20% мирового авиационного топлива и около 16% бензина и нафты", - сказал Муюй.
Муюй добавил: "Теперь под угрозой находится широкий спектр энергетической инфраструктуры. Ожидается, что это резко усилит рост цен на нефть и может поддерживать цены на повышенном уровне в течение длительного периода, возможно, дольше, чем во время конфликта в прошлом июне".