Isroil va Eron o‘rtasidagi mojaro davom etar ekan, G‘azo sektoridagi falastinliklar oziq-ovqat narxlarining keskin oshishi va chegaralar yopilishi tufayli vahima holatiga tushdilar. Bu voqealar Isroil tomonidan 37 nodavlat tashkilotlarga (NNT) ro‘yxatdan o‘tish talablarini bajarmagani uchun G‘azodan chiqib ketish muddati tugashi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi.
Isroil Oliy sudi NNTlarga taqiqga qarshi shikoyatini ko‘rib chiqish davrida faoliyatini davom ettirishga ruxsat berdi, ammo ularning to‘liq ishlashi chegaralardan materiallar va xorijiy xodimlarning kirishi taqiqlanganligi sababli mumkin emas. Ushbu tashkilotlar G‘azodagi oziq-ovqat tarqatishining yarmi va dala shifoxonalaridagi xizmatlarning 60 foizini ta’minlaydi.
Shu oyda World Central Kitchen o‘z faoliyatini to‘xtatishi mumkinligi ma’lum bo‘ldi, chunki Isroil uning yuk mashinalarining ko‘p qismini kirishiga to‘sqinlik qilmoqda. Bu tashkilot kuniga 1 million ta ovqat taqdim etadi.
Bunga qo‘shimcha ravishda, Isroil BMTning Falastin qochoqlari uchun yordam agentligi (UNRWA) ga qarshi urushini davom ettirmoqda, uning byudjeti qisqartirildi va 600 xodim ishdan bo‘shatildi. NNTlarga qo‘yilgan taqiq minglab odamlarning ish joylarini yo‘qotishiga olib kelishi mumkin, bu esa G‘azodagi ishsizlik darajasi 80 foizdan oshgan paytda sodir bo‘lmoqda.
Bu choralar G‘azodagi yuz minglab tinch aholining hayotiga tahdid soladi va yana bir ocharchilik inqiroziga olib kelishi mumkin. Bu Falastinliklarga nisbatan yana bir jamoa jazolash shakli hisoblanadi.

На фоне продолжающегося конфликта между Израилем и Ираном жители сектора Газа столкнулись с резким ростом цен на продукты питания и закрытием границ. Эти события совпали с истечением срока, установленного Израилем для 37 неправительственных организаций (НПО), которые должны были покинуть Газу из-за невыполнения требований регистрации.
Верховный суд Израиля разрешил НПО продолжать работу во время рассмотрения их апелляции против запрета, однако их полноценная деятельность невозможна из-за ограничений на ввоз материалов и иностранного персонала. Эти организации обеспечивают половину раздачи продовольствия в Газе и 60% услуг в полевых госпиталях.
В этом месяце стало известно, что World Central Kitchen, не входящая в список запрещённых организаций, может приостановить деятельность, поскольку Израиль заблокировал въезд большинства её грузовиков с поставками. Эта организация ранее сообщала о предоставлении 1 миллиона блюд ежедневно.
Кроме того, Израиль продолжает кампанию против Агентства ООН для помощи палестинским беженцам (UNRWA), что привело к сокращению бюджета, увольнению 600 сотрудников и снижению зарплат. Запрет НПО может привести к потере тысяч рабочих мест в условиях, когда уровень безработицы в Газе превышает 80%.
Эти меры представляют угрозу для жизни сотен тысяч мирных жителей и могут спровоцировать новый голодный кризис, что является формой коллективного наказания палестинцев.