Isroil va Eron o‘rtasidagi mojaro davom etar ekan, G‘azo sektoridagi falastinliklar oziq-ovqat narxlarining keskin oshishi va chegaralar yopilishi tufayli vahima holatiga tushdilar. Bu voqealar Isroil tomonidan 37 nodavlat tashkilotlarga (NNT) ro‘yxatdan o‘tish talablarini bajarmagani uchun G‘azodan chiqib ketish muddati tugashi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi.
Isroil Oliy sudi NNTlarga taqiqga qarshi shikoyatini ko‘rib chiqish davrida faoliyatini davom ettirishga ruxsat berdi, ammo ularning to‘liq ishlashi chegaralardan materiallar va xorijiy xodimlarning kirishi taqiqlanganligi sababli mumkin emas. Ushbu tashkilotlar G‘azodagi oziq-ovqat tarqatishining yarmi va dala shifoxonalaridagi xizmatlarning 60 foizini ta’minlaydi.
Shu oyda World Central Kitchen o‘z faoliyatini to‘xtatishi mumkinligi ma’lum bo‘ldi, chunki Isroil uning yuk mashinalarining ko‘p qismini kirishiga to‘sqinlik qilmoqda. Bu tashkilot kuniga 1 million ta ovqat taqdim etadi.
Bunga qo‘shimcha ravishda, Isroil BMTning Falastin qochoqlari uchun yordam agentligi (UNRWA) ga qarshi urushini davom ettirmoqda, uning byudjeti qisqartirildi va 600 xodim ishdan bo‘shatildi. NNTlarga qo‘yilgan taqiq minglab odamlarning ish joylarini yo‘qotishiga olib kelishi mumkin, bu esa G‘azodagi ishsizlik darajasi 80 foizdan oshgan paytda sodir bo‘lmoqda.
Bu choralar G‘azodagi yuz minglab tinch aholining hayotiga tahdid soladi va yana bir ocharchilik inqiroziga olib kelishi mumkin. Bu Falastinliklarga nisbatan yana bir jamoa jazolash shakli hisoblanadi.

As tensions between Israel and Iran persist, Palestinians in the Gaza Strip face soaring food prices and border closures. These developments coincide with the expiration of Israel's deadline for 37 non-governmental organizations (NGOs) to leave Gaza due to non-compliance with registration requirements.
Israel's Supreme Court allowed the NGOs to continue operating while it reviews their appeal against the ban, but full functionality remains hampered by restrictions on the entry of supplies and foreign staff. These organizations provide half of Gaza's food distributions and 60% of field hospital services.
This month, World Central Kitchen, which is not on the banned list, may suspend operations after Israel blocked most of its supply trucks. The NGO previously reported serving 1 million meals daily.
Additionally, Israel continues its campaign against the UN Relief and Works Agency (UNRWA), leading to budget cuts, the dismissal of 600 employees, and salary reductions. The NGO ban could result in thousands of job losses in a context where Gaza's unemployment rate exceeds 80%.
These measures threaten the lives of hundreds of thousands of civilians and risk triggering another hunger crisis, constituting a form of collective punishment against Palestinians.