Eron rasmiylarining ma'lumotiga ko'ra, mamlakatning janubidagi maktabga zarba berilgani haqida xabar berilganidan so'ng kamida 148 kishi halok bo'ldi.
Eron AQSh va Isroilni ayblamoqda. AQSh Markaziy qo'mondonligi (Centcom) voqea haqidagi xabarlarni tekshirishini aytdi, Isroil harbiylari esa bu hududda hech qanday operatsiya haqida xabari yo'qligini bildirdi.
Qizlar maktabi Minab shahrida, ilgari nishon bo'lgan Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) bazasi yaqinida joylashgan.
Eron Qizil Yarim oy jamiyatining ma'lumotiga ko'ra, shanbadan beri Eron bo'ylab havo hujumlarida kamida 201 kishi halok bo'ldi, 747 kishi yaralandi.
Eron Prezidenti Mas'ud Pezeshkian voqeani "vahshiylik" va "bostirib kiruvchilar tomonidan sodir etilgan son-sanoqsiz jinoyatlar yozuvidagi yana bir qora sahifa" deb atadi.
Centcom matbuot kotibi Tim Xokins AQSh ommaviy axborot vositalariga bergan bayonotida: "Biz bu xabarlarni jiddiy qabul qilamiz. Fuqarolarni himoya qilish eng muhim masala, biz tasodifiy zararni minimallashtirish uchun barcha choralarni ko'rishda davom etamiz" dedi.
Shanba kuni sodir bo'lgan voqeadan so'ng, Jenevadagi Qizil Xoch va Qizil Yarim oy rasmiylari jamiyatning maktabga borish uchun javob guruhlarini safarbar qilganini aytdi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, Hormozgan viloyatidagi Minab shahridagi maktab "uchta raketa hujumiga uchragan". U IRGC bazasidan taxminan 600 metr uzoqlikda joylashgan.
BBC portlash oqibatlarini ko'rsatgan videolarni tekshirdi, ularda binodan tutun ko'tarilayotgani, atrofda olomon to'planganligi va odamlarning vahima bilan baqirganlari eshitilmoqda. Biroq, halok bo'lganlar sonini mustaqil ravishda tasdiqlay olmadi - xalqaro axborot tashkilotlariga Eron vizalari berilmasligi ularning u erda ma'lumot to'plash imkoniyatini qattiq cheklaydi.
Eron ijtimoiy tarmoqlari foydalanuvchilari voqea haqidagi xabarlarga g'azab bilan munosabat bildirdi. Chet elda yashovchi va Eronda harbiy aralashuvga qarshi chiqadigan eronlik: "Bu urushning birinchi qurbonlari Minabdagi 40 qiz, ular raketa hujumiga uchradi. Bu siz olqishlayotgan urushmi?" deb izoh qoldirdi.
Biroq, Eron rejimiga chuqur ishonchsizlik ko'pchilik uchun rasmiy hisobotlarni qabul qilishni qiyinlashtiradi, ba'zi eronliklar hujum uchun to'g'ridan-to'g'ri rejimni aybladi. Bir foydalanuvchi: "Hatto rejim maktablarni to'g'ridan-to'g'ri nishonlamagan bo'lsa ham, Minabdagi bolalarning o'limi Islom Respublikasining mas'uliyatida qoladi. Odamlarda boshpana yo'q, internet uzilgan, telefon liniyalari ishlamayapti va bolalarni maktabga yubormaslik haqida ogohlantirish bo'lmadi. Bunday sharoitda eng kam talab uyda qolish bo'lishi kerak" deb yozdi.
Maktab fojiasi AQSh va Isroil shanba kuni kun bo'yi bir qancha Eron shaharlaridagi nishonlarga qarsha havo hujumlarini amalga oshirgan paytda sodir bo'ldi. Hujumlar yakshanba kuni ham davom etdi, bu Eron Oliy rahbari Ali Xomenei va uning ko'plab yuqori martabali qo'mondonlarini havo hujumida o'ldirilganidan keyin sodir bo'ldi.

По данным иранских официальных лиц, не менее 148 человек погибли после сообщений об ударе по школе на юге страны.
Иран обвинил США и Израиль. Центральное командование США (Centcom) заявило, что изучает сообщения об инциденте, в то время как израильские военные заявили, что "не в курсе" каких-либо операций ЦАХАЛ в этом районе.
Школа для девочек расположена в Минабе, недалеко от базы Корпуса стражей исламской революции (КСИР), которая ранее была целью атак.
По данным Иранского Красного Полумесяца, с субботы в результате авиаударов в Иране погибли не менее 201 человека, 747 получили ранения.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан назвал инцидент "варварским актом" и "еще одной черной страницей в летописи бесчисленных преступлений, совершенных агрессорами".
Представитель Centcom Тим Хокинс в заявлении, опубликованном в американских СМИ, сказал: "Мы серьезно относимся к этим сообщениям. Защита гражданского населения имеет первостепенное значение, и мы продолжим принимать все доступные меры предосторожности для минимизации риска непреднамеренного вреда".
После инцидента в субботу официальные лица Красного Креста и Красного Полумесяца в Женеве заявили, что общество мобилизовало группы реагирования для отправки в школу.
По словам официального лица, школа в городе Минаб провинции Хормозган была "обстреляна тремя ракетными ударами". Она расположена примерно в 600 метрах от базы КСИР.
BBC проверила кадры последствий взрыва, на которых виден дым, поднимающийся из здания, толпы людей поблизости и слышны панические крики. Однако смертность не удалось подтвердить независимо - международным новостным организациям часто отказывают в визах в Иран, что серьезно ограничивает их возможности по сбору информации там.
Пользователи иранских социальных сетей с гневом отреагировали на новость об инциденте. Иранец, проживающий за границей и выступающий против военного вмешательства в Иране, прокомментировал: "Первыми жертвами этой войны стали 40 девочек в Минабе, пострадавшие от ракетного удара. Это та война, которую вы приветствуете?"
Однако глубокое недоверие к иранскому режиму затрудняет для многих принятие официальных отчетов, и некоторые иранцы напрямую обвинили режим в атаке. Один пользователь написал: "Даже если режим не нацеливался напрямую на школы, гибель детей в Минабе остается ответственностью Исламской Республики. У людей нет убежищ, интернет отключен, телефонные линии не работают, и не было предупреждения о том, чтобы дети не ходили в школу. В таких условиях минимальным требованием должно быть оставаться дома".
Трагедия в школе произошла, когда США и Израиль наносили волну за волной авиаудары по целям в ряде иранских городов в течение всей субботы. Атаки продолжились в воскресенье после гибели в авиаударе верховного лидера Ирана Али Хаменеи вместе со многими его старшими командирами.