Dubay va Abu-Dabi aeroportlarida bir kishi halok bo‘ldi, 11 kishi yaralandi. Bu voqea Eronning AQSh va Isroil hujumlariga javoban mintaqaga qilgan hujumlari natijasida yuz berdi.
Abu-Dabi rasmiylari Zayed xalqaro aeroportiga (AUH) qaratilgan dronni ushlab qolganliklari, natijada "qulagan qoldiqlar" tufayli bir kishi halok bo‘lgani va ettita kishi yaralanganini tasdiqladi.
Dubay xalqaro aeroporti (DXB) – yo‘lovchi tashish bo‘yicha dunyodagi eng gavjum aeroport – "voqea" natijasida shikastlangan, to‘rt xodim yaralangan, ammo batafsil ma’lumot berilmadi.
Mintaqadan va mintaqaga minglab reyslar bekor qilindi, bu COVID-19 pandemiyasidan keyin global sayohatdagi eng jiddiy uzilishlardan biri hisoblanadi.
Fors ko‘rfazi bo‘ylab Eron AQSh ittifoqchilari va ob’ektlariga ballistik raketalar va dronlar yordamida keng ko‘lamli hujumlar uyushtirdi. Bu hujumlar Eronning oliy rahbari AQSh-Isroil havo hujumida halok bo‘lganidan keyin amalga oshirildi.
Qatar, Bahrayn, Iordaniya va Quvayt – ularning hammasida AQSh harbiy bazalari joylashgan – o‘zlariga qaratilgan raketalarni ushlab qolganliklarini aytishdi, ammo qulagan qoldiqlar keng tarqalgan zararga sabab bo‘ldi.
Dubayda, Palm Jumeirahda – shaharning hashamatli sun’iy arxipelagida – besh yulduzli Fairmont The Palm mehmonxonasi katta portlash bilan zarba olgan. BBC tomonidan tasdiqlangan videoda olov va qora tutun ko‘rinadi.
Rasmiylar, shuningdek, ushlab qolingan dron qoldiqlari besh yulduzli Burj Al Arab mehmonxonasining tashqi qismida "kichik olov"ga sabab bo‘lganini tasdiqladi.
Bahraynda ichki ishlar vazirligi aeroportga dron hujumi qilinganini va shikastlanganini aytdi. Yakshanba ertalab davom etayotgan hujumlar haqida tasdiqlanmagan ma’lumotlar mavjud.
Shanba kuni Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) Bahrayn poytaxti Manamada joylashgan AQSh harbiy-dengiz kuchlarining Beshinchi floti shtab-kvartirasiga zarba berganini bildirdi. Bazaga yaqin joydan qora tutun ko‘tarilayotgani ko‘rindi.
O‘monda davlat axborot agentligi Duqm tijorat portiga ikkita dron hujum qilgani va bitta ishchi yaralanganini xabar qildi. O‘mon yillar davomida AQSh-Eron muzokaralarida asosiy vositachi bo‘lib kelgan va hozirgacha Eron hujumlaridan xoli qolgan edi.
Qatarlik rasmiylar kechasi matbuot anjumanida Eronning Shanba kuni 65 ta raketa va 12 ta dron ishga tushirganini, ularning ko‘pchiligi ushlab qolinganini, ammo ba’zi zarar va sakkiz kishi yaralanganini aytdi.
Fors ko‘rfazi davlatlari so‘nggi yillarda Eronga nisbatan keskinlikni yumshatishga harakat qilishgan. Ular inqirozga diplomatik yechim topishda vositachilik qilishga intilishgan va AQShga o‘z mamlakatlaridagi bazalaridan hujum uyushtirishga ruxsat bermagan.
Ammo bu ularning hududiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy zarbalarni oldini olishga yetmadi. Endi Eron oliy rahbarining shafqatsiz o‘limi bilan kelajak nafaqat Eron, balki butun mintaqa uchun noaniq ko‘rinmoqda.

Один человек погиб и 11 пострадали в аэропортах Дубая и Абу-Даби в результате ударов Ирана по региону в ответ на масштабные атаки со стороны США и Израиля.
Власти Абу-Даби подтвердили, что беспилотник, нацеленный на международный аэропорт Зайда (AUH), был перехвачен, в результате чего "падение обломков" привело к гибели одного человека и ранению семи.
Международный аэропорт Дубая (DXB) – самый загруженный в мире по пассажиропотоку – был поврежден в "инциденте", в результате которого пострадали четыре сотрудника, по данным властей, не предоставивших дальнейших подробностей.
Тысячи рейсов в регионе и из него были отменены, что стало одним из самых серьезных сбоев в глобальных путешествиях со времен пандемии COVID-19.
По всему Персидскому заливу Иран использовал баллистические ракеты и беспилотники для масштабных атак на союзников и активы США, после того как верховный лидер Ирана был убит в ходе продолжающегося воздушного наступления США и Израиля, начавшегося в субботу утром.
Катар, Бахрейн, Иордания и Кувейт – все они являются местом базирования военных баз США – заявили, что перехватили ракеты, выпущенные в их сторону, но падающие обломки, по-видимому, причинили широкомасштабный ущерб.
В Дубае, на Пальме Джумейра – роскошном искусственном архипелаге города – пятизвездочный отель Fairmont The Palm подвергся крупному взрыву в субботу днем. Видео, проверенное BBC, показывает бушующее пламя и черный дым, поднимающийся в небо.
Власти также подтвердили, что обломки перехваченного беспилотника вызвали "небольшой пожар" на внешнем фасаде пятизвездочного отеля Burj Al Arab.
В Бахрейне министерство внутренних дел заявило, что аэропорт был поврежден после атаки беспилотника. Поступали неподтвержденные сообщения о продолжающихся атаках в воскресенье утром.
В субботу Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил, что нанес удар по штаб-квартире Пятого флота ВМС США, расположенной в столице Бахрейна Манаме. Огромные шлейфы черного дыма были видны над районом вблизи базы.
В Омане государственное информационное агентство сообщило, что коммерческий порт Дукм был атакован двумя беспилотниками, в результате чего пострадал один рабочий. Оман годами был ключевым посредником в переговорах между США и Ираном и до сих пор избегал иранских атак.
На пресс-конференции ночью катарские официальные лица заявили, что Иран запустил в субботу 65 ракет и 12 беспилотников – большинство из них были перехвачены, но был нанесен некоторый ущерб, и восемь человек пострадали от последствий.
Государства Персидского залива в последние годы предпринимали усилия по снижению напряженности с Ираном. Они усердно работали над посредничеством в дипломатическом решении кризиса и отказывались позволить США наносить удары со своих баз на их территории.
Но этого оказалось недостаточно, чтобы предотвратить прямые военные удары по их территории. И теперь с насильственной смертью верховного лидера Ирана будущее выглядит неопределенным не только для Ирана, но и для всего региона.