Dubay va Abu-Dabi aeroportlarida bir kishi halok bo‘ldi, 11 kishi yaralandi. Bu voqea Eronning AQSh va Isroil hujumlariga javoban mintaqaga qilgan hujumlari natijasida yuz berdi.
Abu-Dabi rasmiylari Zayed xalqaro aeroportiga (AUH) qaratilgan dronni ushlab qolganliklari, natijada "qulagan qoldiqlar" tufayli bir kishi halok bo‘lgani va ettita kishi yaralanganini tasdiqladi.
Dubay xalqaro aeroporti (DXB) – yo‘lovchi tashish bo‘yicha dunyodagi eng gavjum aeroport – "voqea" natijasida shikastlangan, to‘rt xodim yaralangan, ammo batafsil ma’lumot berilmadi.
Mintaqadan va mintaqaga minglab reyslar bekor qilindi, bu COVID-19 pandemiyasidan keyin global sayohatdagi eng jiddiy uzilishlardan biri hisoblanadi.
Fors ko‘rfazi bo‘ylab Eron AQSh ittifoqchilari va ob’ektlariga ballistik raketalar va dronlar yordamida keng ko‘lamli hujumlar uyushtirdi. Bu hujumlar Eronning oliy rahbari AQSh-Isroil havo hujumida halok bo‘lganidan keyin amalga oshirildi.
Qatar, Bahrayn, Iordaniya va Quvayt – ularning hammasida AQSh harbiy bazalari joylashgan – o‘zlariga qaratilgan raketalarni ushlab qolganliklarini aytishdi, ammo qulagan qoldiqlar keng tarqalgan zararga sabab bo‘ldi.
Dubayda, Palm Jumeirahda – shaharning hashamatli sun’iy arxipelagida – besh yulduzli Fairmont The Palm mehmonxonasi katta portlash bilan zarba olgan. BBC tomonidan tasdiqlangan videoda olov va qora tutun ko‘rinadi.
Rasmiylar, shuningdek, ushlab qolingan dron qoldiqlari besh yulduzli Burj Al Arab mehmonxonasining tashqi qismida "kichik olov"ga sabab bo‘lganini tasdiqladi.
Bahraynda ichki ishlar vazirligi aeroportga dron hujumi qilinganini va shikastlanganini aytdi. Yakshanba ertalab davom etayotgan hujumlar haqida tasdiqlanmagan ma’lumotlar mavjud.
Shanba kuni Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) Bahrayn poytaxti Manamada joylashgan AQSh harbiy-dengiz kuchlarining Beshinchi floti shtab-kvartirasiga zarba berganini bildirdi. Bazaga yaqin joydan qora tutun ko‘tarilayotgani ko‘rindi.
O‘monda davlat axborot agentligi Duqm tijorat portiga ikkita dron hujum qilgani va bitta ishchi yaralanganini xabar qildi. O‘mon yillar davomida AQSh-Eron muzokaralarida asosiy vositachi bo‘lib kelgan va hozirgacha Eron hujumlaridan xoli qolgan edi.
Qatarlik rasmiylar kechasi matbuot anjumanida Eronning Shanba kuni 65 ta raketa va 12 ta dron ishga tushirganini, ularning ko‘pchiligi ushlab qolinganini, ammo ba’zi zarar va sakkiz kishi yaralanganini aytdi.
Fors ko‘rfazi davlatlari so‘nggi yillarda Eronga nisbatan keskinlikni yumshatishga harakat qilishgan. Ular inqirozga diplomatik yechim topishda vositachilik qilishga intilishgan va AQShga o‘z mamlakatlaridagi bazalaridan hujum uyushtirishga ruxsat bermagan.
Ammo bu ularning hududiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy zarbalarni oldini olishga yetmadi. Endi Eron oliy rahbarining shafqatsiz o‘limi bilan kelajak nafaqat Eron, balki butun mintaqa uchun noaniq ko‘rinmoqda.

One person has been killed and 11 injured at airports in Dubai and Abu Dhabi, as Iran launched attacks across the Middle East in response to a massive and ongoing offensive by the US and Israel.
Authorities in Abu Dhabi confirmed a drone targeting Zayed International Airport (AUH) was intercepted, leading to "falling debris" killing one person and injuring seven.
Dubai International Airport (DXB) – the world's busiest by passenger traffic – was damaged in an "incident" that injured four staff, according to authorities, who did not provide further details.
Thousands of flights have been grounded to and from the region, in one of the most serious disruptions to global travel since the COVID-19 pandemic.
Across the Gulf, Iran has used ballistic missiles and drones to launch large-scale attacks on US allies and assets, after Iran's supreme leader was killed in the ongoing US-Israel air offensive launched on Saturday morning.
Qatar, Bahrain, Jordan, and Kuwait – all home to US military bases – said they had intercepted missiles fired towards them, but falling debris appeared to have caused widespread damage.
In Dubai, on the Palm Jumeirah – the city's luxury man-made archipelago – the five-star Fairmont The Palm hotel was struck by a large explosion on Saturday afternoon. Video verified by the BBC shows a fire raging as black smoke rises into the sky.
Authorities also confirmed debris from an intercepted drone had caused a "minor fire" on the outer facade of the five-star Burj Al Arab hotel.
In Bahrain, the interior ministry said the airport was damaged after being targeted by a drone. There were unconfirmed reports of continuing attacks on Sunday morning.
On Saturday, Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) said they had struck the headquarters of the US Navy's Fifth Fleet, located in Bahrain's capital Manama. Huge plumes of black smoke were seen rising from an area near the base.
In Oman, the state news agency reported Duqm commercial port was targeted by two drones, injuring one worker. Oman has been a key mediator in US-Iran talks for years and had so far been spared Iranian attacks.
In a press conference overnight, Qatari officials said Iran had launched 65 missiles and 12 drones on Saturday – most of them were intercepted, but there has been some damage and eight people were injured by the fallout.
The Gulf states had made efforts to ease tensions with Iran in recent years. They have worked hard to mediate a diplomatic solution to the crisis and have refused to let the US launch attacks from its bases in their countries.
But that was not enough to prevent direct military strikes on their territory. And now with the violent death of Iran's supreme leader, the future looks uncertain not only for Iran, but for the region.