Abu-Dabidagi osmon ostida, Eron tomonidan otilgan ballistik raketalar va dronlar ko'rinmoqda. Birlashgan Arab Amirliklari Mudofaa vazirligi yakshanba kuni 165 ta ballistik raketa, 2 ta kruiz raketa va 541 ta Eron dronini zararsizlantirganini ma'lum qildi.
Bahraynda esa aeroportga hujumlar amalga oshirildi. Bir kuzatuvchi: "Qattiq portlashlar va siren ovozi bilan uyg'ondim" deb xabar berdi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi qo'shnilarini nishon olmaganini, faqat AQShning mintaqadagi harbiy mavjudligini nishonga olganini aytdi. Biroq, Fors ko'rfazi davlatlaridagi fuqarolik infratuzilmasiga yetkazilgan zarar tasodifiy emas.
Eron avvaldan ogohlantirgan ediki, agar unga hujum qilinsa, u har qanday ishtirokchi davlatga javob beradi. Fors ko'rfazi davlatlari AQShning uzoq muddatli harbiy hamkorlari sifatida jazolanyapti.
Eron inqilobidan oldin "Fors ko'rfazining politsiyasi" deb atalgan. Hozirda u qo'shnilarini AQSh harbiy-dengiz kuchlarini chiqarib yuborishga va o'zini himoyachiga aylantirishga urinmoqda, ammo bu taklif rad etilmoqda.
Saudiya Arabistoni va Ummon boshqa to'rtta Fors ko'rfazi davlatiga qaraganda kamroq zarar ko'rdi. Ummonning Duqm savdo portiga dron hujumi amalga oshirildi, Saudiya Arabistonining poytaxti Ar-Riyodga hujumlar bo'ldi.
Bu Eronning Fors ko'rfazi davlatlariga qarshi eng keng ko'lamli hujumi hisoblanadi. 2019-yilda Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Iroqdagi militsiya Saudiya Aramconing neft-kimyo inshootlariga hujum qilgan edi.

В небе над Абу-Даби видны следы баллистических ракет и дронов, запущенных Ираном. Министерство обороны Объединенных Арабских Эмиратов сообщило, что по состоянию на воскресенье было перехвачено 165 баллистических ракет, 2 крылатые ракеты и 541 иранский дрон.
В Бахрейне атакам подвергся аэропорт. Очевидец сообщил: "Проснулся от громких взрывов и воя сирен".
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи отрицает нацеленность на соседей, заявляя, что Иран атакует только военное присутствие США в регионе. Однако ущерб гражданской инфраструктуре в странах Персидского залива не является случайным.
Иран заранее предупреждал, что в случае нападения на него ответит любой стране, которую сочтет соучастником. Государства Персидского залива наказаны за долгосрочное военное партнерство с Вашингтоном.
До Исламской революции Иран называли "полицейским Персидского залива". Сейчас Тегеран пытается убедить соседей вывести ВМС США и принять его в качестве защитника, но эти предложения отвергаются.
Саудовская Аравия и Оман пострадали меньше, чем другие четыре арабские страны залива. На торговый порт Дукм в Омане была совершена атака дронами, столица Саудовской Аравии Эр-Рияд также подверглась обстрелу.
Это самые масштабные атаки Ирана на страны Персидского залива. В 2019 году поддерживаемая Ираном милиция в Ираке атаковала нефтехимические объекты Saudi Aramco.